10 Kerk en toren te Sint Kruis. Sint Kruis, toren bij de N.H. kerk. Het is iets minder opvallend dan in Sint Anna ter Muiden, maar ook hier is in één oogopslag te zien dat er sprake is van een grote mate van disproportionaliteit. Het bescheiden uit vier traveeën bestaande kerkschip, leunend tegen de robuuste en stoere toren die herinnert aan meer glorieuze tijden. De kerk is niet meer dan wat er na de verwoestin gen in de tachtigjarige oorlog overbleef van de driebeukige hallenkerk met koor en transept. De vrijwel geheel vlakke toren met de hoog opgaande en veel vuldig versneden haakse steunberen en een overwelfde benedenruimte dateert uit de veertiende eeuw. In de volks mond heet de toren de 'Peperbusse'. Er bestond in de gemeente Sint Kruis, in 1941 opgegaan in de gemeente Aar denburg zonder dat daar schriftelijke bewijsstukken aan ten grondslag lagen sinds lang een toestand waarin de ge meente zich als eigenaar van de toren gedroeg. In 1994 is, in overleg met de bewaarder van het Kadaster en de Open bare Registers, tussen de kerkelijke en burgerlijke gemeente een verklaring opgemaakt en ingeschreven in de open bare registers waarin werd vastgesteld dat de bewaarder tot op heden had verzuimd de tenaamstelling van de toren met onder grond in overeenstemming te brengen met een wet, uitgevaardigd door Napoleon in iyg8.2% Een nogal nonchalante om schrijving, maar het is duidelijk dat met dit laatste de Staatsregeling 1798 is be doeld. We zien hier een expliciet voor beeld dat men zich op deze plaats in De kerk met de dakruiter te Waterlandkerkje. Zeeuws-Vlaanderen in de geest van additioneel artikel 6 is gaan gedragen. De toren staat nu officieel te boek als zijnde eigendom van de burgerlijke gemeente. In het in januari 2010 door de gemeente Sluis verstrekte overzicht wordt dit bevestigd. Waterlandkerkje, dakruiter op de N.H. kerk. In 1674, het jaartal dat we enigszins vaag nog in de voorgevel terugvinden, is de kerk gebouwd. Een eenvoudige zaal kerk, voorzien van een eenvoudige dak ruiter, vooralsnog zonder klok en uur werk. Het initiatief voor de bouw ging uit van de Staten van Zeeland. Dit werd ingegeven door de noodzaak om de her vormden in de streek een veiliger onder komen te bieden dan het herbouwen van de in 1672 door de Fransen ver woeste kerk in de Oudemanspolder aan de overzijde van de Passegeule. Van een woonkern in Waterland was toen nog geen sprake, een herberg en enkele arbeiderswoningen in de naaste omge ving was alles. Pas daarna is, met de kerk

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 11