11 De kerk te Yzendijke. als katalysator, het dorp tot ontwikkeling gekomen. In 1708 werd de kerk door brand ten gevolge van oorlogsgeweld zwaar gehavend en daarna in 1713 weer hersteld. De dakruiter zal daarbij volledig vernieuwd zijn. In 1796, toen Staats-Vlaanderen defini tief door Frankrijk was ingelijfd en het bestuurlijk orgaan Het Vrije van Sluis buiten werking werd gesteld, is onder de naam Waterlandkerkje de burgerlijke gemeente ontstaan. Vóór die tijd werd de plaats aangeduid als Kerkje of/in Waterland. Na de Franse tijd verkeerde de dakruiter in een deplorabele toestand. Dit was al jaren bekend, maar er was geen geld voor herstel. Uiteindelijk restte alleen volledige vernieuwing. Op 1 april 1819 werd onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten door de gemeente aan besteed het maken van een nieuwen thoorn op de kerk aldaar, den ouden thoorn af te breken, met het leveren van de daar toe be nodigde materialen en wat verders vereischt, alles begrepen in één bestek. Het werk werd voor een bedrag van 425,— aangenomen door de timmerman Jacobus Lampaert te Eede.29 In mei 1847 werd de dakruiter van een uurwerk en klok voorzien. Reeds in 1794 was er een plan om uit vrijwillige bijdragen van de ingezetenen een uur werk aan te brengen. De komst van de Fransen heeft verhinderd dat dit plan toen werd uitgevoerd.30 Na de Tweede Wereldoorlog was zowel de kerk als de dakruiter aan een grote restauratie toe. Over de eigendom van de dakruiter bestond toen geen twijfel. In een brief van 30 mei 1949 van de gemeente Waterlandkerkje aan de Minister van OK&W lezen we: Op deze kerk staat een torentje, dat een geheel uit maakt met het kerkgebouw, doch eigendom is van het gemeentebestuur van Waterlandkerkje. Deze toren behoeft dringend restauratie,31 De werkzaamheden aan kerk en toren zijn eind 1951 gereedgekomen. Tot 1970 is het onderhoud van dakruiter, klok en uurwerk (vanzelfsprekend) geheel voor rekening van de gemeente Waterland kerkje gekomen. Vanaf 1970 wordt door de burgerlijke overheid gemeente Oostburg, vanaf 2003 gemeente Sluis een ander uit gangspunt gehanteerd. De eigendom wordt door de gemeente niet langer erkend, terwijl de gemeentelijke verant woordelijkheid voor het onderhoud als een aanvulling wordt beschouwd op de rijks- en provinciale subsidieregeling voor rijksmonumenten. Het is onduide lijk of deze stellingname geheel in over eenstemming is met de formulering in de notariële akte van 26 september 2001, waarbij het kerkgebouw door de Her vormde Gemeente Waterlandkerkje in eigendom werd overgedragen aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Hierin lezen we: de toren is eigendom van de kerk maar wordt voor éénhonderd procent (100%) onderhouden door de gemeente Oostburg.i2 Door het gedurende een aantal jaren ontbreken van voldoende onderhoud was gaandeweg een ingrijpende restau ratie van de dakruiter noodzakelijk geworden. Deze is uitgevoerd in de periode december 2011-maart 2012. Het niet-gesubsidieerde deel van de kosten is door de gemeente Sluis betaald. Yzendijke, dakruiter op de N.H. kerk. Het huidige Yzendijke is ontstaan uit een in 1587 door de Spanjaarden aan gelegde verschansing, die in 1604 door Prins Maurits werd veroverd. Enkele jaren later volgde de aanleg van een regelmatige zeshoekige vesting. In 1648 werd de vesting Yzendijke een garni zoensstad. De Hervormde kerk werd in 1612-1614 gebouwd op een regelmatige achtzijdige plattegrond en in 1656-1659 vergroot tot een langwerpig achtkant. Het oorspronkelijke koepeldak met dakruiter bleef hierbij bewaard; hierin hangt een in 1619 door Michael Burger- huys gegoten klok. Van oudsher beschouwde de kerk zich als eigenaar van het torentje, terwijl het onderhoud eraan werd uitgevoerd door de burgerlijke gemeente. De koster fungeerde als kloksteller/klokkenist. De

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 12