13 24 januari 1945. Tevens is er een schrijven van Ds. v.d. Ham om in overweging te nemen tot het overnemen van den toren. 8 mei 1946. De toren zal door de gemeente gratis worden overgedragen aan de kerkvoog dij. Daar monumentenzorg in het herstel betrokken is valt er voor de kerkvoogdij niet veel te praten hoe de reparatie moet gebeuren. 8 juli 1946. Een vorig besluit omtrent den toren om die te vervangen door een andere kan niet doorgaan, daar Dr. Kalff van monu mentenzorg hiertegen bezwaar heeft gemaakt. Voorlopig zal dit maar worden afgewacht,37 Blijkbaar is de voorgenomen overdracht van de dakruiter aan de kerkelijke gemeente toen niet doorgegaan. In 1948 werd in opdracht van de burgerlijke gemeente onder leiding van architect P. van Beveren een dakruiter in de oor spronkelijke vorm geplaatst. In 2002 heeft een restauratie van het kerkgebouw en de dakruiter plaats gevonden. De schijnkolommen, zoge naamde bedriegertjes, zijn toen vervan gen door gedraaide houten kolommen, volgens het oorspronkelijke bestek. Na deze restauratie werd de dakruiter in eigendom overgedragen aan de kerkelijke gemeente. Vanaf die tijd wappert er van de Biervlietse toren tijdens nationale feestdagen geen vlag meer. Tot die tijd werd het vlaggen door gemeentewerk lieden verzorgd.38 Het is frappant dat wij van de eigen domsoverdracht van de dakruiter noch van de gemeente Terneuzen, noch van de kerkelijke gemeente Biervliet-Yzen- dijke-Hoofdplaat, een zwart-op-wit- bevestiging hebben kunnen krijgen. Het onderhoud van het uurwerk is voor de gemeente gebleven, storingen hieraan worden via de gemeente gemeld. Hulst (gemeente Hulst), vieringtoren van de R.K. Sint Willibrordusbasiliek. Het in 1180 van stadsrechten voorziene Hulst beleefde gedurende de veertiende en vijftiende eeuw een bloeiperiode. Dit is aan de in de loop van die tijd tot stand gekomen kerk duidelijk af te zien. Het is een stadskerk met allure, deze driebeukige basilikale kruiskerk, voorzien van een koor, kooromgang met zijkapellen en drie driezijdig gesloten straalkapellen. Veruit de belangrijkste mijlpaal in de recente geschiedenis van de kerk is, als afsluiting van een bewogen periode, de verheffing tot 'Basilica Minor' in 1935.39 De forse vieringtoren bekroont het geheel op een waardige wijze. De zware De Sint Willibrordusbasiliek met de vieringtoren te Hulst. (Foto Jacqueline Lepoeter, 2009) onderbouw van de toren is het oudste deel van het huidige gebouw en stamt uit de veertiende eeuw, toen er een toren tussen het toen bestaande schip en koor werd opgetrokken. In 1402 nam timmerman Laurens van Leyden het werk aan voor de bouw van een acht kantige torenbekroning. De toren is de lange periode van zijn bestaan niet onge schonden doorgekomen. In 1469 werd door blikseminslag grote schade aan gericht, terwijl in 1562 de toren door brand opnieuw grotendeels werd ver woest. In 1596 was het de beschieting van de stad, waardoor de toren zwaar werd beschadigd. De in 1600 herstelde spits werd vernieuwd na schade in 1663 en in 1724. In de nacht van 31 augustus op 1 sep tember 1876 was het opnieuw bliksem inslag die grote schade aanrichtte, niet alleen aan de toren maar ook aan het koordak. Dit maakte restauratie urgent. Naar plannen van architect P.J.H. Cuypers werd de toren herbouwd, waar bij een op de toestand van kort na 1562 gebaseerde neogotische geleding werd toegevoegd, bekroond met een houten spits. Door toevoeging van de extra ge leding was de toren aanmerkelijk hoger geworden. Het ontbreken van een west toren maakte dit volgens de esthetische opvattingen van Cuypers noodzakelijk. De gemeente Hulst gedroeg zich in alle opzichten als eigenaar.40 Op 18 september 1944 werd de Sint Willibrordusbasiliek door de geallieerden beschoten. De torenspits stortte neer en het bovenste deel van de toren werd aan drie zijden onherstelbaar beschadigd. Materiaalschaarste en andere herbouw- prioriteiten zorgden ervoor dat van snel herstel geen sprake kon zijn. In 1950 werd een besloten prijsvraag uitge schreven voor een ontwerp van een nieuwe torenbekroning. Deze had niet het gewenste resultaat. Een in 1953 uit geschreven openbare prijsvraag had meer succes. Deze leverde het bekroonde ontwerp met het motto 'Prediker' van architect J. Brouwer op. De spraak makende nieuwe lantaarn, bestaande uit acht pylonen van nagespannen ge wapende betonelementen, met dito binnenwerk en een spits met kruis en gestileerde engelenbeelden werd in 1957-1958 aangebracht. Ook in deze periode was het de gemeente Hulst die als eigenaar van de toren optrad.41 Geheel in lijn met het voorgaande was het antwoord van de gemeente Hulst op een in 1996 gehouden landelijke enquête onder de burgerlijke gemeenten: de eigendom van de toren berust bij de gemeente.42 De grote restauratie van de basiliek gedurende de jaren 1996-1999 gaf aan leiding voor een bezinning op de eigen domssituatie van de toren. De conclusie hiervan was dat de eigendom, gebaseerd op archivalia uit de Franse tijd, bij de kerk berust. Bij de vorming van de simultaankerk werd in 1807 door de prefect van het Departement van de Schelde deze eigendomssituatie beves tigd, maar ook uitdrukkelijk bepaald dat het onderhoud van de toren onder de verantwoording viel van het burgerlijk bestuur. Deze verplichting tot onder houd groeide in de loop van de jaren

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 14