De kerk van Noordgouwe 550 jaar Huib Uil 18 De kerk in 1929. (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, nr. BRO 0676). Op 23 en 24 juni 2012 herdacht de Her vormde gemeente van Noordgouwe een bijzonder jubileum: hun kerkgebouw bestond 550 jaar. Het is opmerkelijk dat we het bouwjaar weten want van slechts weinig kerkgebouwen, die uit de middel eeuwen dateren, zijn we zo precies geïn formeerd. Dat exacte jaartal danken we aan een charter in het stadsarchief van Zierikzee. Een dergelijk stuk is meestal op perkament geschreven en ter bekrach tiging van de inhoud voorzien van een of meer zegels. Het bewuste document dateert van 28 november 1462. Het stuk is afkomstig van de ambachtsheren en het college van schout en schepenen en bedoeld voor het stadsbestuur van Zierikzee. Ze schrijven daarin dat zij 'begonnen hebben te metsen ende te tymmeren ter eeren Goids in Noort- gouwe eene niewe kercke'. Die passage laat er geen enkel misverstand over bestaan. Eind 1462 was begonnen met de bouw van de huidige kerk. Kerken bouwen kost geld en daarover gaat het stuk. Die van Noordgouwe vragen daarin de medewerking van het stadsbestuur van Zierikzee. In deze stad woonden eigenaren van gronden in Noordgouwe. Zij werden verzocht om financieel bij te dragen aan de bouw door een bedrag van vier groten per gemet te schenken. Over 1462 werd twee groten gevraagd en over het vol gende jaar de resterende twee. Het Zierikzeese stadsbestuur werd gevraagd om mee te werken aan het innen van deze bijdragen. Om de juistheid van het verzoek te bevestigen hebben de ambachts heren en de schout en de schepenen, te beginnen met Jan van Noortgouwe, hun zegels aan het stuk gehangen, die voor een groot deel nog gaaf zijn. De plaats van de kerk was middenin het dorp. Het gebouw kwam op de plaats van een houten kapel, die gewijd was aan Maria. De nieuwe kerk werd gewijd aan de Drie koningen, die hun geschen ken kwamen aanbieden aan het pas geboren kindjezus in Bethlehem. Zie Matthéüs 2:1-12. Na de Reformatie kwam de kerk in gebruik voor de protestantse eredienst. Generaties na generaties hebben de Noordgouwenaars hun lief en leed gedeeld in deze kerk. Ze werden er gedoopt, ze kregen les in de geloofsleer, ze legden belijdenis van hun geloof af, ze traden er in het huwelijk en in en rond de kerk vonden zij hun laatste rustplaats. Zo begon het leven in de kerk en het eindigde er. De inwoners woonden de kerkdiensten bij en luisterden naar de woorden die de predikanten spraken aan de hand van de Bijbel. Daar deelden de inwoners hun vreugde en zorgen en vonden ze moed en troost in het Woord van God. Het bracht hen tot bezinning en verootmoediging. De kerk van Noordgouwe vormde zo het centrale punt in het dorpsleven. In 1953-1956 werd de kerk grondig gerestaureerd onder leiding van architect M.JJ. van Beveren. De plaatselijke arts J.H. van Eldik heeft zich daar bijzonder voor beijverd. Het kerkgebouw werd ontdaan van de in 1867 aangebrachte bekleding van portlandcement. Daarbij werd het in 1840 weggebroken zuider transept herbouwd. Op de plaats ervan was een school gebouwd, later bestemd tot gemeentehuis en consistorie. In 1998 werd een grondige opknapbeurt van het interieur uitgevoerd. Op zaterdag 23 juni was het een gezellige drukte in en rond de kerk. Het 'Kerk- TuinFeest' trok veel belangstelling. In de kerk werden schilderijen geëxposeerd die h !lw> i MM* klnuifa., x-U IVf Het charter uit 1462. (Foto: Henk Dalebout, Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Archief Stad Zierikzee, privileges c.a. nr. 165).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 19