Inhoud Bestuurszaken Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: Mr. A.P. Punt, Nassaulaan 8, 4301 MX Zierikzee, tel. 0118-635289, e-mail noudpunt@zeelandnet.nl. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter Mr. A.P. Punt, Zierikzee, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), H. Boone (Kats), A. Brugge (Waterlandkerkje), mevr. M. Buijsse-de Sutter (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), Fl. ter Keurs (Kats), G.J. Lepoeter (Kapelle), J.FI.A. Vermin (Baarland), P.F. Vleugel (Zierikzee). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), Fl. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 G.J. Lepoeter De eigendom van de kerktorens in Zeeland 4 Pag. 15 L.M. van der Gouwe Feestelijke bijeenkomst vanwege restauratie schot in Sint-Maartenskerk te Baarland Pag. 18 Huib Uil De kerk van Noordgouwe 550 jaar Pag. 19 F.G.C. Rothuizen Glas 2 Frontpagina: De Sint Baafskerk te Aardenburg met het kerkhof in lentetooi. (Foto T. Lepoeter-Boes, 2012) Nieuwe Kerk Zierikzee Op i januari 2012 is een omvangrijke restauratie van start gegaan, die volgens planning eind dit jaar gereed zal zijn. Daarnaast zijn andere (verheugende!) ontwikkelingen te melden, waarover meer in het artikel van de heer J. Maliepaard in het volgende Bulletin. Baarland Naar aanleiding van de restauratie van de scheidingswand (schot) tussen schip en koor heeft de Plaatselijke Commissie Baarland een feestelijke bijeenkomst georganiseerd op 20 januari jl. Tijdens deze bijeenkomst in de Sint-Maartens kerk stond uiteraard de gerestaureerde schildering op het schot centraal. Verschillende sprekers spraken over het bijzondere schot, vanuit diverse invals hoeken. Graag willen wij verwijzen naar het artikel in dit Bulletin over deze bij eenkomst. Waterlandkerkje Op 13 maart jl. vond de oplevering plaats van de restauratie van de dakruiter (toren) van 't Kerkje Waterlandkerkje, waarbij op 14 april jl. op feestelijke wijze werd stilgestaan met onder meer uiteen zettingen van de heren G.J. Lepoeter, lid van de redactiecommissie en C.M.J. de Jonge, projectleider van Rothuizen, van Doorn en 't Hooft architecten en steden bouwkundigen. Meer hierover in het volgende Bulletin. Kats De Plaatselijke Commissie de Katse Kerk vierde dit jaar haar eerste decennium. In december 2011 was het tien jaar geleden dat de Stichting Oude Zeeuwse kerken overging tot de aankoop van de Katse kerk en het Nieuw-Zeelandhuis. Reden voor de Plaatselijke Commissie om tal van activiteiten te organiseren rond dit lustrum. Dat de Katse Kerk ondertussen diep geworteld is in de Katse gemeen schap bleek uit het programma. Het thema van dit jubileumfeest, dat uitge breid werd gevierd met de inwoners van Kats, is 'Beelden van het Leven in Kats'. Het zwaartepunt van het feest was geagendeerd in begin juni met tal van activiteiten met onder andere een sym posium, concert, poëzie, voorstellingen, optredens, openluchtspel, historische broodmaaltijd en wildbreien. Bestuursmutatie De omvang en complexiteit van de restauratie van De Nieuwe Kerk in Zierikzee maken een intensieve bege- leiding en directe betrokkenheid vanuit het bestuur noodzakelijk. De heer J. Maliepaard is bereid gevonden om deze taak op zich te nemen. Het daarmee gepaard gaande tijdsbeslag is van dien aard, dat de heer Malipaard per 1 januari 2012 als bestuurslid/secretaris van het dagelijks bestuur is teruggetreden en zijn functie heeft overgedragen aan de heer A.P. Punt, algemeen bestuurslid sinds 2011, als afgevaardigde van de plaatselijke commissie Zierikzee. Voor de volledig heid vermelden wij hierbij zijn verdere gegevens, mr. A.P. Punt, Nassaulaan 8, 4301 MX te Zierikzee. Zijn e-mailadres is noudpunt@zeelandnet.nl. Sluiting kerken Door de ontkerkelijking en de hoge onderhoudskosten worden op korte termijn tal van kerken aan de erediensten onttrokken. In Midden-Zeeuws-Vlaan deren worden zes van de negen rooms- katholieke kerken definitief gesloten. In West-Zeeuws-Vlaanderen wordt momenteel een zelfde discussie gevoerd. In dit gebied blijven op korte termijn slechts drie of vier van de negen kerken in gebruik voor de erediensten. Ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt een dergelijke discussie gevoerd. Momenteel beschikken zij nog over dertien parochie kerken. Ook daar is de verwachting dat meer dan de helft zal worden gesloten. Ook in Middelburg hangt bij de Protestantse Kerk Nederland sluiting van een aantal kerken boven het hoofd. Dit betreft de Koorkerk en de Morgenster. Ook hiervan zijn de onderhoudskosten zo groot dat ze met een afnemend ledenaantal niet langer te dragen zijn. Dit betreft nog maar een gedeelte van Zeeland. Om de vaak monumentale en karakteristieke kerkgebouwen te be houden en van andere functies te voor zien zal het noodzakelijk zijn dat ieder een hierin zijn verantwoording neemt, zodat de krachten, kennis en kunde op korte termijn gebundeld gaan worden. Met vriendelijke groeten. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 3