4 Uit het archiefonderzoek blijkt dat de gemeente Groede, en later de gemeente Oost burg los van hoe het eigendom is geregeld, in ieder geval vanaf 1741 een onderhouds plicht voelde, ook al is geen archiefstuk aan getroffen met afspraken over een dergelijke onderhoudsplicht, voor de toren en uurwerk van de N.H. kerk te Groede,6 Zes jaar na de raadpleging in 1970 werd de rijksarchivaris door het gemeentebe stuur van Oostburg opnieuw om zijn zienswijze gevraagd. Nu ging het niet alleen over de toren te Groede, maar over Uw vraag bij wie het eigendomsrecht van de verschillende kerktorens en luidklokkeu van de Hervormde kerken in Uw gemeente berust. Het is opmerkelijk dat rijksarchi varis Scherft zich nu in zijn op 27 december 1976 opgesteld betoog uitslui tend richtte op het bovengenoemde advies van rnr. W.C. Borsius uit 1864. De conclusie van Scherft was dan ook duidelijk: Mr. Borsius veronderstelt, en hier in zijn wij het ook geheel met hem eens, dat de situatie zoals hij die voor Yzendijke heeft uiteengezet voor alle kerktorens en klokken in Zeeuws-Vlaanderen van toepassing is, mits er in afzonderlijke gevallen geen andersluidende overeenkomsten zijn gesloten.7 In zijn in 1997 verschenen proefschrift Horizontale splitsing van eigendom besteedde H.D. Ploeger in een apart hoofdstuk uitvoerig en gedegen aandacht aan de kerktorens. Hiervoor hield hij over de eigendomsvraag een enquête onder alle toenmalige Nederlandse gemeenten. Uit het werk van Ploeger citeren we het volgende: Wat betreft de provincie Zeeland zijn de resultaten uit Zeeuws- Vlaanderen opmer kelijk. Van de zeven gemeenten in dit grens gebied, reageerden vijf op de enquête. Drie daarvan, Hulst, Sluis-Aardenburg en Terneuzen, verklaarden inderdaad eigenaar te zijn van een of meer torens. Oostburg stelde voorts dat de torens formeel eigendom zijn van de kerkgenootschappen, maar dat de gemeente zich bereid heeft verklaard de onder houdskosten te dragen voor zover die niet uit andere middelen kunnen worden bekostigd. Dit resultaat van de enquête is vreemd omdat Zeeuws-Vlaanderen nooit deel van de Bataafse Republiek is geweest. Het gebied was reeds bij het Haagse vredesverdrag van 17Q5 aan Frankrijk afgestaan. Desondanks lijkt men zich in genoemde gevallen wel in de geest van art. 6 te zijn gaan gedragen. Op welk moment dit is gebeurd is evenwel onduidelijk.8 Al met al onduidelijkheid troef. Het gevaar van opportunisme en willekeur ligt dan al snel op de loer. Gemeentelijke herindelingen In West-Zeeuws-Vlaanderen heeft voor al gedurende de laatste decennia enkele keren een herindeling/samenvoeging van burgerlijke gemeenten plaatsgevonden. Daarvóór was de gemeente Sint Anna ter Muiden al in 1880 toegevoegd aan de gemeente Sluis. De gemeente Sint Kruis was in 1941 toegevoegd aan de gemeente Aardenburg. In 1970 werden de gemeenten Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Water landkerkje en Yzendijke opgenomen in de gemeente Oostburg. In hetzelfde jaar werd Retranchement opgenomen in de gemeente Sluis. In 1995 kwam door samenvoeging van de gemeenten Sluis en Aardenburg de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg tot stand. De plaatsen Aardenburg, Retranchement, Sint Anna ter Muiden en Sint Kruis ressorteerden hieronder. Ten slotte werden in 2003 de in 1970 gevormde gemeente Oostburg en de in 1995 gevormde gemeente Sluis-Aarden burg samengevoegd tot één gemeente. Deze nieuwe gemeente, die uitgezonderd de kanaalzone het hele westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen omvat, kreeg opnieuw de naam Sluis. De centrum plaats met het gemeentehuis van Sluis is Oostburg. Van de twaalf in dit artikel ter sprake komende torens bevinden zich er tien in de gemeente Sluis, één in de gemeente Terneuzen en één in de gemeente Hulst. De herindelingen zijn in een aantal gevallen van invloed geweest op de ver houding tussen burgerlijke en kerkelijke besturen op het terrein van afspraken over eigendom en onderhoud van kerk torens, luidklokken en uurwerken. Dit is veroorzaakt door het feit dat de besturen van de nieuw gevormde gemeenten in een aantal gevallen van mening waren dat (soms reeds lang) bestaande afspraken niet onverkort gehandhaafd dienden te worden. In de volgende paragrafen zullen wij aan iedere uit de pre-revolutionaire periode daterende en nu nog bestaande toren aandacht besteden; eerst in alfabetische volgorde tien torens in de gemeente Sluis, daarna Biervliet in de gemeente Terneuzen en ten slotte de toren van de Sint Willibrordusbasiliek in de gemeente Hulst. In een aantal gevallen betreft het een toren die in de plaats van de oor spronkelijke is gekomen. Aardenburg, toren bij de N.H. kerk (Sint Baafs). Op de fundamenten van een verwoeste romaanse kerk werd begin dertiende eeuw een nieuwe kerk gebouwd. Hiervan zijn schip, dwarspand en de onderbouw van de toren nog overge bleven. Uniek binnen de landsgrenzen, want we zien hier het enige voorbeeld van zuivere Scheldegotiek in Nederland. Het enorme hallenkoor is een uitbrei ding uit het midden van de veertiende eeuw. De verhoudingsgewijs slanke De Sint Baafskerk te Aardenburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 5