7 een ware metamorfose. Begin 2012 is het complex (kerk en toren) als een een heid in eigendom overgedragen aan de Stichting Grote Kerk Groede. In een overzicht uit 2010 gaf de gemeente Sluis aan ten aanzien van klok en uur werk een onderhoudsverplichting te hebben. Hoofdplaat, dakruiter op de voormalige N.H. kerk. In 1778 kwam de bedijking van de Hoofdplaatpolder gereed. Het oostelijk deel werd door de Staten van Zeeland tot een aparte ambachtsheerlijkheid gemaakt, het westelijk deel kwam onder het rechtsgebied van het Vrije van Sluis. In het oostelijk deel werd het dorp Hoofdplaat gesticht. Ten dienste van de gereformeerden werd hier naar een plan van provinciaal architect Coenraad Kaijser in 1783 een aanvang gemaakt met de bouw van een kerk. Het is een bescheiden kerk met een vierkant grond vlak, voorzien van een tentdak dat bekroond wordt door een opvallende dakruiter in de vorm van een obelisk. De bouw werd gefinancierd door ambachts heer Willem Schorer. In de dakruiter hangt een in 1733 door Fritsen te Amsterdam gegoten klok, die in 1785 door de Staten van Zeeland werd geschonken. Ook het uurwerk was een geschenk van de Staten van Zeeland. Op 29 mei 1785 werd de kerk in gebruik genomen. Aanvankelijk werd het onderhoud van de dakruiter door de burgerlijke over heid betaald. Vanaf 1835 werd hierin verandering gebracht. Met een verwij zing naar het omstreden Koninklijk Besluit van 9 januari 1815 en het geheele kerkgebouw bij het vorstelijk Besluit van den g January 1815 aan de Hervormde Gemeente afgestaan en toegeëigend.) trachtte het gemeentebestuur de verantwoorde lijkheid bij de kerk te leggen. Het over leg leidde tot een op 10 oktober 1835 gesloten overeenkomst, waaraan we het volgende ontlenen: De kosten van herstelling en onderhoud van genoemden toren zullen nu en voorwaarts, immers zoolang de tegenwoordige stand van zaken en de deswegens bestaande verorde ningen dezelfde blijven en stand houden, voor den eenen helft uit de gemeentekas te weten de burgerlijke of plaatselijke, en voor de wederhelft uit de kas der Hervormde Kerk voogdij betaald en gevonden worden. In de overeenkomst werd tevens vast gelegd dat de klok en het uurwerk eigendom waren van de Hervormde Gemeente en dat het onderhoud van het uurwerk en de bezoldiging van de klokkenist en klokluider voor rekening van het plaatselijk bestuur waren. Over de formele eigendom van de toren werd niet gerept, maar de aanname was dat die bij de Hervormde Gemeente berustte. In 1836 werd het noodzakelijke onder houdswerk aan de dakruiter voor ge zamenlijke rekening aanbesteed.16 Ook in de jaren 1850, 1870 en 1905 werden op dezelfde wijze werkzaam heden aan de dakruiter aanbesteed en uitgevoerd.17 In 1913 kwam vlak naast de kerk het nieuwe raadhuis van de gemeente Hoofdplaat gereed. Dit raadhuis was voorzien van een hoektoren met uur werk en klok. Naar de mening van burgemeester en wethouders was dit voldoende reden om de bestaande over eenkomst met het kerkbestuur eenzijdig op te zeggen. De kerkvoogden namen hier geen genoegen mee en stelden zich, met de dreiging van het inroepen van bemiddeling door Gedeputeerde Staten, nadrukkelijk op het standpunt dat er geen aanleiding was de in 1835 gesloten overeenkomst op te zeggen. Het ge meentebestuur haalde bakzeil. Herstel en schilderwerk aan de dakruiter in 1916 werd op de geëigende wijze uitgevoerd.18 Gedurende de Tweede Wereldoorlog liep de toren schade op. De opzichter van de Centrale Dienst verstrekte op 11 augustus 1945 een opgave aan de burge meester van oorlogsschade aan gemeente eigendommen. Op dit overzicht, op basis van het prijsniveau van mei 1940, komt de toren voor met een schade bedrag van 3.000,—. In 1948 berichtte de gemeente aan de kerkvoogdij dat de toren door de gemeente voor een bedrag van 8.000,— tegen brand- en storm schade was verzekerd.19 Nadat in de periode 1990-1992 voor rekening van de kerkelijke gemeente een grondige restauratie was uitgevoerd, is op 28 augustus 1995 het gebouw - kerk annex toren en consistoriegebouw door de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Biervliet/Yzendijke/Hoofd- plaat in eigendom overgedragen aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Buitengebruikstelling voor de eredienst en vervolgens ruim een decennium leeg stand leidde tot verkoop van de kerk. In samenwerking met De Steunbeer Ont wikkeling B.V. te Zierikzee, die op 28 december 2011 de juridische eigendom heeft verkregen, zijn de kerk/consistorie door de Stichting gerestaureerd en heeft De Steunbeer Ontwikkeling B.V. deze in drie woonappartementen ingericht. Hierbij is binnen het kader van de mogelijkheden op een verantwoorde wijze met de historisch waardevolle ele menten van kerk en toren omgegaan. Om de discussie over eigendom en onderhoud voor altijd op te lossen, is overeengekomen dat de gemeente Sluis de volledige restauratie van klok en uur werk op zich zou nemen en dat zij ook in deze nieuwe situatie het uurwerk en Links: De dakruiter op de kerk te Hoofdplaat. Rechts: Om het nodige herstelwerk op een praktische wijze te kunnen uitvoeren werd de dakruiter van de kerk te Hoofdplaat afgetild en tijdelijk op de begane grond geplaatst. (Foto ir. P.C. van Traa, 2008).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 8