8 De kerk met de dakruiter te Nieuwvliet. Op de voorgrond het kerkhof. De dakruiter op de kerk te Retranchement. ruiter. In 1924 werd voor rekening van de gemeente een nieuw uurwerk geplaatst. Uit stukken van Centraal Beheer (1946) blijkt dat de dakruiter, met klok en uur werk, door de gemeente was verzekerd.22 Indeling van Retranchement bij de nieuwe gemeente Sluis op 1 april 1970 bracht wijziging in de situatie. Na mon deling overleg werd op 10 december 1970 schriftelijk aan de kerkvoogdij meegedeeld dat de gemeente Sluis niet het zelfde standpunt inneemt als de voormalige gemeente Retranchement ten aanzien van het eigendomsrecht op de toren van Uw kerk gebouw te Retranchement. De Staats regeling van iyg8 was echter niet van toe passing voor Zeeuwsch- Vlaanderen omdat dit gebied geen deel uitmaakte van de toenmalige Bataafsche Republiek. De kerktoren is der halve nimmer eigendom van de burgerlijke gemeente geweestook al werd het onderhoud geheel of gedeeltelijk, zo nu en dan, voor haar rekening genomen. Verzet van de zijde van de kerkvoogdij bracht geen wijziging in het door de gemeente ingenomen standpunt. In 1994 werd een restauratie van kerk en dakruiter uitgevoerd. Het niet door sub sidie gedekte deel van de kosten werd door de gemeente Sluis uit de reserve restauratie monumenten betaald.23 In een overzicht uit 2010 gaf de gemeente Sluis aan klok en uurwerk op contract basis te onderhouden. Sint Anna ter Muiden, toren bij de N.H. kerk. In de al lange tijd verstilde omgeving ziet het er onwerkelijk uit, de kolossale torenromp met tegen de zuidelijke wand het minuscule kerkje. De verhoudingen de klok, zich bevindende op de uur werkzolder, respectievelijk de luidzolder, zal onderhouden en in stand houden.20 Nieuwvliet, dakruiter op de N.H. kerk. Het huidige dorp Nieuwvliet stichtte men in 1602, iets westelijker dan het eerder in de golven verdwenen Sint Pieter. Het is altijd een bescheiden weg- dorp gebleven. De Hervormde kerk is een in 1658-1659 gebouwde sobere zaal kerk. In de in 1858 vernieuwde dak ruiter hangt een in 1720 door Jan Albert de Grave gegoten klok. Van oudsher is de dakruiter als eigendom van de burgerlijke gemeente beschouwd. Onder leiding van architect E.P. Messer te Amsterdam is voor rekening van de gemeente in 1949 de oorlogsschade her steld.21 Onder invloed van de gemeentelijke herindelingen van de laatste decennia en de daarmee gepaard gaande herover weging bij de burgerlijke overheid, wordt de eigendom van de dakruiter sindsdien beschouwd als zijnde te berus ten bij de kerkelijke gemeente. Hoewel de gemeente Sluis ook de klok niet als haar eigendom beschouwt, stelt ze wel hiervoor een onderhoudsverplichting te hebben. Retranchement, dakruiter op de N.H. kerk. De vesting, oorspronkelijk Cadsandria genoemd, werd in 1604 door Prins Maurits gesticht. De Hervormde kerk aan de Dorpsstraat, een garnizoenskerk, dateert uit 1630. Het is een bescheiden zaalkerk met schilddak, voorzien van een dakruiter. In 1827 werd de dakruiter vernieuwd, de erop geschilderde tekst Anno 1827 herinnert hieraan. Van oudsher beschouwde de burgerlijke gemeente zich als eigenaar van de dak-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2012 | | pagina 9