Een miniatuur kerkraam in IJzendijke Rinus Willemsen YSENDYOC itANMU£j£3'£ 10 Begin juli 1912 ontving dominee J. N. Pattist uit IJzendijke een brief van de Roermondse glazenier F. Nicolas. Hierin stonden de instructies om het oude glas in loodraam dat zich in de kerk van IJzendijke bevond, te demonteren en af te zenden in een houten kist. Vanuit Roermond zou een glaszetter komen om het raam uit te nemen en in te pakken. Later dat jaar zou het weer geplaatst worden. De totale kosten bedroegen F 440,00; een bedrag dat door vrijwillige gaven bijeen was gebracht door de lid maten van de hervormde kerk in IJzendijke en notabelen uit de streek ter ere van het 300 jarig bestaan van deze kerk: de eerste die in Zeeland was gebouwd na de Reformatie in de lage landen. Een geschenk dus. Na plaatsing, gaat Nicolas verder, zal bij contante betaling een korting worden verstrekt van 2%. Als het raam uitgeno men zal zijn, kan de timmerman aan het werk om voor het maken van een hout werk. "De vervaardiging der houten stij len, de daarin te plaatsen T-ijzers en het plaatsen daarvan zijn niet voor onze rekening," besluit F. Nicolas zijn brief.1 De bedoeling is, dat het gerestaureerde raam iets hoger komt te zitten. Dat lukt in zoverre, dat ook het beschilderde gedeelte in het raam met de top in het raam blijft. Maar dat heeft wel andere gevolgen. "Wij kunnen dus geen woord houden om dat gedeelte in te ramen om bij U Zeereerwaarde voor het raam gehangen te worden. Dat hindert ons. Derhalve bieden wij U eene trouwe copie aan van het geheele beschilderde gedeelte van het raam op grootte ca 0.38 x 0. 36 cm die wij op 9 oude ruitjes gemaakt hebben, die in het blanke gedeelte van het raam over waren. Jammer dat er slechts 8 ruitjes geheel waren en er van een 'n puntje af is. Wij moeten dus een loodje doorzetten. Dat geeft een indruk van oud te zijn. Wij zullen dat paneeltje in ramen, dan kan onze monteur het meebrengen en voor Uw raam hangen."2 Vervolgens gaat de glazenier in op de restauratie. Hij meldt dat alles behouden is, wat behouden kon worden. Dat alleen de ontbrekende stuk ken zijn vernieuwd en dat met name die glazen, waarvan het blauw was afge sprongen, ook nieuw zijn aangebracht. Verder is alles opnieuw verlood. En eigenlijk kan de plaatsing volgende week beginnen. Eind september is het gerestaureerde raam geplaatst en iedereen is tevreden. Dominee Pattist heeft het kleine paneel tje met trots aan diverse personen getoond en die geven er blijk van ook zo'n verkleinde versie van het fraaie raam te willen hebben. Een soort status symbool. De predikant informeert bij de glazenier wat de kosten daarvan zouden kunnen zijn. En die antwoordt in een brief van 2 oktober "In antwoord op Uwe geëerde briefkaart van gisteren, hebben wij de eer U te melden dat, aan gezien we geen nieuwe teekening behoeven te maken voor de reproductie in het kleien van de gebrandschilderde ruit uit Uwe kerk, wij 6 a 10 exempla ren zullen kunnen leveren, franco IJzendijke, voor dertig gulden (F1 30,00) per stuk. Het zijn miniatuur glasschilde ringen waaraan betrekkelijk zeer veel werk is, daar natuurlijk alles uit de hand moet geschilderd worden. De uitvoering geschiedt dan op imitatie oude ruitjes en garandeeren wij eene keurige uitvoe ring."3 Een paar weken na de ingebruikname van het gerestaureerde raam, nam de heer S. Doedens afscheid van de kerk voogdij en kerkenraad. Hij werd overge plaatst als rijksontvanger naar Geertruidenberg en kreeg als blijk van waardering "een miniatuur reproductie van het onlangs gerestaureerde gebrand schilderd raam, meldde de Middelburg- sche Courant.4 Het is niet duidelijk of de firma Nicolas naast het ene miniatuurtje bestemd voor dominee Pattist, nog een dergelijk exemplaar heeft vervaardigd. Het is ook mogelijk, dat het enige exemplaar, hier- Het wapen van IJzendijke, 1658, toegeschreven aan Cornelis van Barlaer, restant van de glazen in de kerk. (Foto Paul van Galen, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, 2002)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 10