11 boven vermeld, via de plaatselijke predi kant als geschenk bij de heer Doedens terecht is gekomen.5 In elk geval bevond zich een (vrijwel) identiek exemplaar in het Streekmuseum van IJzendijke op het eind van de jaren zeventig van de vorige eeuw, dat momenteel als lichtkastje te bewonderen is in de hervormde kerk van IJzendijke.6 De heer H. Speijer uit IJzendijke, vertel de me dat hij het miniatuurtje vond in de woning behorend bij het bankge bouw op de Markt, waar hij ca 25 jaar geleden zijn intrek in nam. Het geheel was beschadigd en na restauratie schonk hij het aan de herv. kerk te plaatse. Het gerestaureerde raam werd in 1658 vervaardigd in het atelier van de bekende Middelburgse glazenier Cornelis van Barker. Het was geschonken door de toen 8-jarige latere stadhouder Willen de Derde en hierin waren de wapens van de prins en de stad IJzendijke ingewerkt. Helaas ging dit raam verloren bij een vliegtuigbombardement in mei 1940.7 Of de wapens van de Prins inderdaad in dit raam te bewonderen waren, is niet helemaal duidelijk. In het miniatuurtje is daarvan niets terug te vinden. Het is mogelijk dat dit onderdeel in de loop der jaren verloren is gegaan. Dan bevon den deze zich boven in het IJzendijkevenster. Als ze in de loop der jaren zijn verdwenen, is inderdaad de mogelijkheid ontstaan dat gehele raam iets omhoog geschoven is, zodat het goed zichtbaar werd boven de preek stoel. Op de foto duidelijk te zien dat de ramen links en rechts van de preekstoel, lager zijn. Zsuzanna van Ruyven Zeman schrijft dit raam toe aan de Middelburgse glaze nier Cornelis van Barlaer. Uit het extract op de notulen van de Gecommitteerde Raden in Zeeland van 5 juli 1658 en de betalingsopdracht aan de plaatselijke schilder Francois van Schoor, wordt dui delijk, dat Cornelis van Barlaer het raam heeft vervaardigd. "De Ed. Heeren Gecommitteerde Raden vande ed. Mog. Heeren Staten van Zeeland sullen gelie ven dese ordonancij te vergunnen aen Cornelis van barlaer glaschrijver tot Middelburch also twelck bij hem is gemaeckt, ende bij mij onderschreven fr. van schoor glasemaker binnen Isendijck is ingeselt. Actum bij mij ondertekent deser 26 meert 1659.8 Noten 1. Z. A. Toegang 234.1, inv no 69, brief van 3 juli 1912. 2. Idem, 21 augustus 1912. 3. Idem 2 oktober 1912. 4. Middelburgsche Courant 28-10-1912. 5. De Voorlopige lijst Nederlandsche Monu menten van Geschiedenis en Kunst, deel VI, (1922), pag 89, spreekt van "Geschilderd glas met stadswapen en lofwerk (1658, gerestaureerd in het begin van de 20ste eeuw door het atelier Cuijpers te Roermond). Moet dus F. Nicolas zijn. 6. Ruyven - Zeman, Zsuzsanna van: Stained Glass in the Netherlands before 1795, Part II, Masterdam 2012, pag. 643. 7. Cornelis, J. Ch. IJzendijke, Oud en Nieuw, Oostburg, j.j. pag. 60, 138 en 157. 8. Z.A. Staten van Zeeland, inv. no 1274.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 11