20 De noord-westgevel van de kerk met links de toren, vervolgens het schip en rechts de consisto rie van de Westerkerk. Achter de begroeiing zijn de smalle hoge vensters van het schip nog deels waarneembaar. Zicht vanaf de kansel op de orgelgalerij, waar bij het sobere ingetogen interieur nauwelijks van daglicht wordt voorzien in de Westerkerk. ramen aan beide zijden van de kerkzaal brengen volop daglicht naar binnen. Het plafond ligt vlak en in grijsgroen geschil derde cassettes verdeeld. Alles is hier rechthoekig. De kansel niet uitgezon derd. Hoog verheven boven het kerk volk, met een voor die tijd dramatisch overstekend klankbord, waarvan het blank gelakte hout sterk contrasteert met de witte wanden en het groene plafond. Opvallend in dit kerkje is de hellende vloer. Dat komt wel vaker voor in der gelijke wederopbouwkerken. Nu nam tussen 2000 en 2009 gebruikt te zijn door de gereformeerd Vrijgemaakten, is de Westerkerk sinds 2009 het toe vluchtsoord van de stichting Johannes Thielen. Deze stichting stelt de gerestau reerde kerk open voor religieuze, maat schappelijke en culturele doelen. Rothuizen ging met zijn tijd mee. Dat is te zien in talloze grotere en kleiner voorbeelden. In Vrouwenpolder stroomt het licht binnen. Dat is ook het geval bij het Kerkje van Ellesdiek. Het dorp Ellewoutsdijk werd aan het eind van de oorlog, tijdens de slag om de Schelde, zwaar getroffen. Ook de kerk legt het loodje. Na de oorlog, in 1951, werd er een nieuwe kerk gebouwd, naar een ontwerp van Arend Rothuizen, die tegenwoordig dienst doet als centrum voor cultureel, levensbeschouwing en vriendschap. Er worden sinds 2001 ten toonstellingen gehouden, theater- en muziekvoorstellingen gegeven en eens in de maand een middagkerkdienst in Zeeuws dialect. Hier is de kerkzaal gro ter en vooral hoger dan in Vrouwenpolder. Bijna vierkant is de ruimte, die je centraal betreedt via de toren en een ruime hal. Vier hoge smalle Het interieur met de banken, metselwerk architectuur met de aanzet van de kapconstructie en de smalle hoge vensters voorzien van glas in lood.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 20