Feestelijke bijeenkomst vanwege restauratie dakruiter van het kerkje van Waterlandkerkje L.M. van der Gouwe 22 Na de restauratiewerkzaamheden prijkt de dakruiter van het kerkje van Water landkerkje weer fier boven het dorp uit. Nu de dakruiter is gerestaureerd ziet het kerkje er weer prachtig uit. Reden voor de Plaatselijke Commissie om een feeste lijke bijeenkomst te organiseren, zodat iedereen het resultaat kan bewonderen. Op zaterdag 14 april 2012 was het gezel lig druk rond het kerkje. De zon over goten dag met een strak blauwe lucht deed de dakruiter nog beter uitkomen. Onder de bezoekers alom bewondering en waardering voor het behaalde resul taat. In de ingang van de kerk werd iedereen gastvrij ontvangen en eenmaal binnen koffie of thee aangeboden. Vervolgens begon het officiële program ma met enkele gastsprekers en orgelspel. Na de welkomstwoorden van de heer Verbrugge kreeg de heer Flos als voor zitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken het De gerestaureerde dakruiter van het kerkje van Waterlandkerkje, (foto L.M. van der Gouwe). woord. De heer Flos ging in op het samenspel van kerk en dakruiter. Een kerk en een toren dan wel dakruiter vor men een onlosmakelijke eenheid. De kerk met de dakruiter vormen samen een bindend element net zoals het gehe le bouwwerk een bindend element vormt in de samenleving. Gelet op het gebruik van het gebouw door de activi teiten van de Plaatselijke Commissie draagt de kerk bij aan het onderhoud van de leefbaarheid van het dorp, aldus de heer Flos. De volgende spreker was de heer Lepoeter, lid van de redactiecommissie van het Bulletin. Als leidraad voor zijn lezing haalde hij een eerder artikel aan van zijn hand, wat is verschenen in het Bulletin van voorjaar 1981.1 Vervolgens zoomt hij in op de eigendoms- en onderhoudskwestie van de dakruiter. Nadat de burgerlijke gemeente Water landkerkje in 1970 was opgegaan in gemeente Oostburg stelt deze gemeente zich op het stand punt dat de torens dan wel dakruiters bij de kerken hoor den en dus ook het onderhoud voor rekening was van de kerkbesturen. Nadat in 2003 de burgerlijke gemeente Oostburg opgegaan was in gemeente Sluis ver anderde het stand punt niet. Door het ontbreken van langdurig onder houd begon de situatie door lekka ges steeds nijpender te worden en was uiteindelijk een ingrijpende restau ratie noodzakelijk. Dit heeft gemeente Sluis toch doen besluiten het niet gesubsidieerde gedeelte van de kosten te betalen.2 De totale restauratie kosten bedragen circa 100.000,00. Als laatste spreker ging de heer De Jonge in op de praktijk van de restauratie. De Jonge, werkzaam bij architecten en ste denbouwkundigen bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft, wees de aanwezigen op het belang van goed en adequaat onderhoud met als voorbeeld de dakrui ter. Door goed en tijdig onderhoud kan veel vervolgschade voorkomen worden en geld worden bespaard. Verder kreeg de bijzondere constructie van de krach tenafdracht van de dakruiter en de kap de aandacht, welke in de kerkzaal deels zichtbaar is. Ook kwamen een aantal res tauratiekeuzen aan de orde, zoals het aangieten van de stijlen met epoxy in plaats van het aanhelen met hout. Daarnaast gaf de heer De Jonge nog uit leg over het aanpassen van een aantal detailleringen, zoals het omhoog brengen van de loodbekleding en het uitneem- baar maken van de hekken. Verder is er duivenwering aangebracht, de haan opnieuw verguld, het uurwerk deels ver nieuwd en opgeknapt en de scheur in de luidklok gerepareerd. Naast de dakruiter zijn ook nog enkele steunberen gerestau reerd. Tussen de sprekers en als slot konden de aanwezigen genieten van prachtig orgel spel. Na afloop van het programma was er een informeel samenzijn met een hapje en een drankje. Verder kon de tentoonstelling van de creaties van de plaatselijke jeugd van het kerkje van Waterlandkerkje worden bewonderd. De plaatselijke commissie kan terugkijken op een geslaagde middag en met recht trots zijn op het behaalde resultaat. Noten 1. G.J. Lepoeter, Stichting Oude Zeeuwse Kerken, bulletin 6, Waterlandkerkje, 1981, pag. 8-10. 2. G.J. Lepoeter, Stichting Oude Zeeuwse Kerken, bulletin 61De eigendom van kerktorens in Zeeland (deel 4 en slot), 2012, pag. 10-11.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 22