Bouwkundige onderwerpen Vlagvertoon F.G.C. Rothuizen 23 houten klokkenstoel. Volgens mijn begeleiders staat de torenspits een beetje te slingeren als de grote klok beiert, dat voel je als je boven bent. Aan het eind van trap werd een met zwaar lood bekleed luik opgetild en even later stonden we op de torentrans die eigenlijk een brede goot is. Via een kleine dakkapel kwamen we in de torenspits. Hier een woud van palen, schoren, trekplaten met centraal een oude ronde spil heel veel hout dus om van de spits één stabiel geheel te maken. Al een tijdlang vroeg ik me af hoe op een oude kerktoren een vlaggenmast wordt uitgestoken en weer naar binnen wordt gehaald. Speciaal ging mijn aandacht uit naar vlaggenmasten die niet door een dakka pel of door een raam naar buiten worden gebracht of die op een torentrans staan maar vlaggenmasten die hoog uit het dak van de torenspits te voorschijn komen. Mijn nieuwsgierigheid werd gehono reerd, ik kreeg een uitnodiging van de vlaggenhijsers van 's-Heer Arendskerke, de heren Beenhakker en Traas, om het hijsen van de vlag mee te maken. Via de kerkruimte kwamen wij in het voorportaal van de kerk waar we via een klein deurtje dat toegang geeft aan de spiltrap, aan de klimtocht begonnen. Voor wie dat niet dagelijks doet is dat behoorlijk pittig. De trap is smal, steil, ruw, donker en heeft geen leuning. Maar het is wel een bijzonder mooie trap die helemaal uitgevoerd is in metsel werk zoals dat met de hele toren het geval is. De uitvoering van het metselwerk getuigt van groot vakmanschap, alles klopt en je vraagt je af hoe al het meet- werk werd gedaan om het zo goed te krijgen. Onderweg omhoog zag ik nog een aan tal torenvloeren waarvan er een voor de Het draaien van de mast op een dikke plank om de vlag te ontrollen of op te rollen, (foto F.G.C. Rothuizen, 2012) Zicht op het interieur van de torenspits met centraal de ronde spil, welke met schoren en trek platen zorgt voor de stabiliteit, (foto F.G.C. Rothuizen, 2012) Daar is ook de vlaggenmast, een ronde paal van 12 nt. lang met een gewicht van zo'n 100 kg. In de houten vloer is een opening waar de mast in kan zakken. Boven in het dak van de torenspits is een klein luikje dat met een lange stok kan

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 23