Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: Mr. A.P. Punt, Nassaulaan 8, 4301 MX Zierikzee, tel. 0118-635289, e-mail noudpunt@zeelandnet.nl. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter Mr. A.P. Punt, Zierikzee, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), A. Brugge (Waterlandkerkje), mevr. M. Buijsse-de Sutter (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), J.H.A. Vermin (Baarland), P.F. Vleugel (Zierikzee), F.P. Borggreve (Kats), G. van der Wal (Kats). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Flulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Frontpagina: Kerk en toren te Kattendijke met links naast de toren de pastorie, op de voorgrond de muziektent (Foto T. Lepoeter-Boes, 2012). Overheidsbeleid Cultureel Erfgoed De genomen en aangekondigde maatre gelen van de overheid ten aanzien van ons cultureel erfgoed kenmerken zich ruwweg door forse bezuinigingen op onderhoudssubsidies en het afstoten van monumenten naar private organisaties. Hoewel doorgaans reorganisaties nieuwe uitdagingen en kansen met zich mee brengen ziet het bestuur het behoud en toekomstig beheer van ons cultureel erf goed met zorg tegemoet, zeker zolang alle betrokken organisaties en instanties zoals het nu lijkt, meer naar elkaar lijken te staren dan de handen ineen te slaan om te proberen gezamenlijk tot een effectieve aanpak te komen. In ons werkgebied proberen wij in de contacten met de Zeeuwse overheden en organisaties de vinger zo goed als moge lijk aan de pols te houden c.q de ont wikkelingen te beinvloeden. Kats In het afgelopen jaar kon na het gereedkomen van de werkzaamheden in het kader van de actie 'Schoon Gezicht" op feestelijke wijze het 10-jarig bestaan van de Stichting Katse Kerk gevierd worden: Als altijd bleek weer de grote betrokkenheid van de inwoners van Kats. Waterlandkerkje De inzet om het kerkgebouw in optima le staat te houden/brengen blijft onver minderd groot: zo werd de restauratie van het torentje in 2012 ter hand geno men en succesvol afgerond. Met name de financiële ondersteuning vanuit de gemeente Sluis moet hier worden ver meld. Verder werden plannen gemaakt en werden aanzienlijke subsidie-toezeggin gen binnengehaald voor een nieuwe toi letvoorziening. Baarland In Baarland is de gewenste uitbreiding van het orgel met succes afgerond. Er zal een feestelijke ingebruikname wor den georganiseerd. Met grote voortvarendheid worden nieuwe plannen ontwikkeld om ook hier de toiletaccomodatie op een passend niveau te brengen. Zierikzee Medio februari van dit jaar kwam de res tauratie van De Nieuwe Kerk gereed. Ruim een jaar hadden aannemer en onderaannemers nodig om het gebouw weer in optimale staat te krijgen. Het resultaat mag worden gezien! Intussen is de herinrichting van start gegaan, een eveneens ingrijpend en tijd rovend gebeuren, dat naar verwachting voorjaar 2014 kan worden afgerond. Pag. 3 Huib Uil In memoriam dr. Regnerus Steensma (1937-2012) Pag. 3 Adriaan van Noord In memoriam Peter van Seters (1930-2013) Pag. 4 G.J. Lepoeter Bestek voor de bouw van een nieuwe toren te Kattendijke Pag. 10 Rinus Willemsen Een miniatuur kerkraam in IJzendijke Pag. 12 llona Haas Archeologische Monumentenzorg rondom de Dorpskerk in Heinkenszand Pag. 15 Johan de Koning Over geloof in nieuw gebruik (deel 1) Pag. 22 L.M. van der Gouwe Feestelijke bijeenkomst vanwege restauratie dakruiter van het kerkje van Waterlandkerkje Pag. 23 F.G.C. Rothuizen Vlagvertoon

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 2