In memoriam dr. Regnerus Steensma (1937-2012) In memoriam Peter van Seters (1930-2013) 3 Eind vorig jaar overleed onverwachts dr. Regnerus Steensma. Hij was een groot kenner van het religieus erfgoed en heeft zich ingezet voor het behoud van oude kerken in Noord-Nederland. Ook met Zeeland had hij een band. Regnerus Steensma werd geboren in Thirns. Hij studeerde theologie in Groningen. In 1970 promoveerde hij op een dissertatie met als titel Het klooster Thabor bij Sneek en zijn nagelaten geschrif ten: een inleiding en inventarisatie. Predikant werd Steensma niet, hij koos voor de geschiedenis van de kerkbouw maar benaderde die wel vanuit de theo logie. In datzelfde jaar werd hij mede werker aan het Instituut voor Liturgiewetenschap aan de universiteit van Groningen. Van 1972-2002 was hij universitair hoofddocent architectuur en iconografie van het christendom aan de theologische faculteit. Ook was hij docent liturgiewetenschap, in het bijzon- Op 12 februari 2013 overleed de heer P.W. (Peter) van Seters, oud-secretaris van onze stichting. Peter was van 1995 tot 2007 secretaris van het (dagelijks) bestuur van onze stichting. In de rouwadvertentie die namens de stichting werd geplaatst werd hij - terecht - omschreven als een deskundig en gedreven bestuurder. Meer dan 10 jaar vormde hij, samen met de toenmalige penningmeester de heer Marinus Kievit, het intensief samenwer kende hart van ons dagelijks bestuur. Toen ik in 2004, als beoogd opvolgend penningmeester, voor het eerst de verga deringen van de stichting bijwoonde viel mij deze bijzondere samenwerking met een op. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris (Peter) het woord kreeg, of desnoods nam, om alle agenda punten te behandelen. Nu was het zo dat de agenda meestal was gegoten in de vorm van voorgenomen besluiten, welke der voor de geschiedenis van de kerk bouw. Het verleden kon hij naar het heden vertalen door zijn lidmaatschap van de bouw- en restauratiecommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij gaf regelmatig aan kerkbesturen advies over de inrichting in het kader van de restauratie van kerkgebouwen. Steensma was tevens voorzitter van het landelijke platform Kerk en Moderne Kunst. Ten slotte was Steensma medeop richter van de Stichting Oude Groningse Kerken en de Stichting Aide Fryske Tsjerken. Van de laatste was hij secretaris en later voorzitter. Regnerus Steensma ontwikkelde zich tot een groot kenner van de historische ker ken en hun interieurs. Al in 1966 was zijn boek Vroomheid in hout en steen ver schenen waarin hij de Noord- Nederlandse kerken uit de middeleeu wen belichtte. Het werd de eerste in een lange reeks van publicaties. De laatste dan door Peter werden toegelicht onder de opmerkelijke afrondende uitnodiging: Rinus (Kievit) moet maar zeggen of het kan. Omdat de meeste punten/besluiten al tussen Rinus en Peter waren voorbe- sproken had dan de rest van de vergade ring meestal het nakijken. Op die manier zijn er vele zakelijke besluiten op democratische wijze tot stand gekomen. Het project waarin ik het meest intensief met Peter heb samengewerkt was de res tauratie en verkoop van de Nederlandse Hervormde Kerk te Hoofdplaat. Dit kerkgebouw werd in 1999 door de Stichting verworven en was al in een bedenkelijke staat. Toen het gebouw kort daarop niet meer regelmatig als kerkgebouw werd gebruikt ging het snel achteruit. Om tot goedkeuring en financiering van de restauratie te komen moest bij de gemeente Oostburg, resp. Sluis de deu ren worden platgelopen. Daar heb ik de verscheen postuum op 6 april 2013 onder de titel: Protestantse kerken, hun pracht en kracht. Langzamerhand had Steensma zijn werkterrein uitgebreid. Zo doende kwam ook Zeeland in beeld. Het resulteerde in een fraaie overzichts studie, die verscheen in november 2006 als nummer 57 van dit Bulletin. Het droeg als titel: 'Sporen van de katholieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse ker ken'. In Nisse, tijdens de presentatie van dit bijzondere nummer, dat in een extra oplage verscheen, hield Steensma een inleiding. Met deze studie heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd aan onze kennis van de historische kerken in Zeeland. Het was als redactie een voor recht met hem samen te werken. Wij gedenken dr. Regnerus Steensma met respect en waardering. door Adriaan van Noord gedrevenheid en het doorzettings-ver- mogen van Peter van nabij kunnen mee maken. Het is een kwestie van meer dan 5 jaar doorzetten geweest om de restau ratie met de financiering en een aanvul lende garantstelling van de gemeente tot stand te brengen. Maar het is gelukt, zeker mede dankzij Peter's vasthoudend heid. Hij kon het moeilijk hebben als mensen zaken vergaten of op de lange baan schoven; hij maakte 's avonds lijstjes van de zaken die hij de volgende dag ging aanpakken; en die pakte hij dan ook aan, voortvarend, zonder uitstel. Wij bewaren goede herinneringen aan Peter van Seters. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken is hem grote dank verschuldigd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 3