6 van deze houten kappen is dat de hout verbindingen op den duur tengevolge van krimp van het hout niet meer pre cies sluiten. Er komt overal wat speling en de kap kan daardoor gaan vervormen. De bekroning van de toren wordt gevormd door een kruis, dat voorzien is van een lelie die het noorden aangeeft. Onder het kruis een vergulde koperen appel. Het is opmerkelijk dat er geen sprake is van een torenhaan om als windwijzer te fungeren. De dakbedekking bestaat uit Engelse leien, die zo worden aangebracht dat steeds een derde deel van de leien zicht baar is. De Engelse leien waren dun en aanzienlijk sterker dan de leien die afkomstig waren uit Duitsland, Frankrijk of België. De maat van de Engelse lei was circa 36 x 61 cm. De betekenis van de namen sacum en tarcassel hebben we niet kunnen achterhalen. Mogelijk dui den deze namen op een groeve. De Engelse leien kwamen uit Wales en Devon. De tekst van het bestek Besteck waer naer de Edele Ambachts- heeren der prochie Cattendijck begeren te besteden het stichten van eene toren aen de Kercke aldaer ende dat als volcht. Het Steenenwerck In den eersten zal den aennemer gehou den zijn het oude Steenen werck profij telick af te breeken tot aan de aerde ofte fundamenten, zonder eenige schade aan de Kercke ofte andersins te doene, ofte zoo hij eenige schade dede, zal dezelve wederom moeten repareren zonder cos- ten van de Ambachtsheren. Den aennemer zal denzelven thoren opwercken van de oude fundamenten, die daer jegenwoordich zijn ter hoochte van vijf roeden, ende ter wijdte van thien voeten binnen 's muers viercant, ende buijten 's muers zesthien voeten, zoo dat den muer overal vierkant dick zal zijn drie voeten. Noch zal den aen nemer gehouden zijn in den muer ofte muijren te verdeelen vier pijlaeren, te weten int westen twee, ende int zuijden ende noorden ijeder een, daer men 't haer aenwijzen zal, welcke pijlaren moe ten breed uijt den muer gewrocht wor den twee voeten en een half ende die twee voeten met haer smilten ofte scho- tinghen, zoo dat behoort. Den aennemer zal in dezen toren verde len drie solderingen, waer van hij den eersten zal overwelven int cruijs, doch zal verdacht zijn in 't wercken, omme daer inne te laten eenen tant ofte ope- ninge omme het cruijswelfsel daer bequaemelick te connen maecken. Den aennemer zal in dezen thoren ver deelen een poorte ofte duere wijt zes voeten, ende hooch naert behoren, ende noch boven deze poorte te maecken een ovaal omme bequamelick het licht bene den in den thoren te scheppen. Den aennemer zal gehouden zijn boven de tweede zolderinge aen alle drie de zij den galmgaten te maecken om bequa melick het geluijt van de clocke te horen. Alles naer uijtwijzen van de modelle.4 Den aennemer zal verstaen alzoo deze nieuwe muijre niet zoo dick zullen val len als de oude zoo dat de ghevel van de Kercke wel verscheijden van de thoren zal vallen twee ofte anderhalven (voet?), d'welck den Aennemer oock gehouden zal zijn met tanden uijt den gevel te breeken ende weder vierkant opwercken naer behoiren ende eijsch van de werc ken. Den aennemer zal dit werck moeten wercken ende maecken met goeden Culenburchsche steen, te weten moppen ende to ijeder drie duijzent steen te ver- wercken twee hoet kalck, ende zal oock zijn mortel moeten beslaen vier daegen te voren, eer hij die zal maecken ofte verwercken, hij zal oock moeten gebruijcken goet calck ende bequaem sant in ijeder hoet twee karen (karren?) ofte zoo dat behoirt. De aennemer zal tot zijnen laste hebben alle de vrachten, schipvrachten, wagen vracht zoo van steen, calck ende sant ende voorts alles dat hij van noden zal hebben, zonder dat de Ambachtsheeren zullen gehouden zijn eenige costen te gedogen, dan dat zij den ouden steen zoo haest als die bequamelick is afge- brocken zijn, ruijmen ende uijt des aen- nemers wegen weren. Den aennemer zal moeten te wercke commen zoo zaen hij daer toe vermaent zal zijn en zijn werck volcomelick ople veren binnen vier maenden daer naer en zal zijn bedongen penningen, dien hij bedingen zal gereet een gerecht vierde part ende voorts jaerlicx een gerecht vierdepart van de tijt af dat het werck zal zijn volmaeckt. Volgens deze Conditiën is dit werck ver laten op de wercken ende prijselick te volmaeken voor een somme van twee duijzent Carolij Gulden bij Wullem de Vriese metzelaer binnen der Stadt Goes. Den Timmerman van Houtwerck In den eersten zal den aennemer leveren 2 eijken stuchouten over het overwelf- sels van het steenwerck, groot en zwaer 6 en 8 duijm, lanc 1214 voet. Ook zal den aennemer maeken de dueren met het cozijn, wijt zes voet, hooch acht voet voren in den thoren. Noch zal den aennemer leveren onder den tweden zolder een eijken gebint groot 8 en 10 duijm met strijchouters aen wederzijden nevens den muijr strec- kende oost en west, zwaer 9 en 7 duijm, lanc 1214 voet; noch 2 strijchouten strec- kende nevens den muijr zuijt en noort, zwaer 8 en 10 duijm, lanc als voren 1214 voet, welcke laetste strichouten in de houcken op d' eerste strichouteq als oock op 't middelbint zullen gesloten worden met ijzere bouts onder met rin gen ende spije gesloten, noch zal den aennemer over d'eerste strichouten ende het middelbint oversolderen met gezaeg- de balckplanken, dick 2 duijm, wel dich te gerabat, mits ter bequamer plaetze een valduere om op den zolder te commen te maeken. Op deze gebinden, ofte opperste strichouten, streckende zuijt ende noort, zal hij stellen vier stijlen ofte hangereels in de vier houcken van den thoren, met pinnen ende gaten, boven gewrocht met zijn carbeels met pinnen en gaten in de cruijsbalcken van de onderste sterre. Deze stijlen en carbeels zullen zwaer wezen 8 duijm vierkant ende lanc 15 voeten ofte naer den eijs van de wercke, ende zal oock tusschen deze hangereels wercken 4 cruijssen naar den eijsch van de wercken, zwaer 4 en 6 duijm. Den aennemer zal oock mede moeten leveren alle het hout nodich tot de drie galmgaten van goede eijken plancken van 7 ut den voet. De planken op zijn eijnde uijtstekende, al gerabat ende van boven geschaeft. Noch zal den aennemer wercken op deze hangereels 2 cruijsbalcken den oppercant van het metselwerck ende moet ijeder over den muer schieten 10 duijmen omme de cardousen aen te stee ken, omme het plansier op te wercken, de balcken, zwaer 8 en 10 duim, lanc noch vier halve cruijsbalcken gewrocht met pinnen ende gaten in de lange balc ken, ende gesloten met 2 houte nagels groot als d'langhe balcken ende lanc

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 6