7 alles met zijn gesteken cardoezen werc- kelic utgewrocht. Noch zal men wercken in de cruijsbalc- ken met pinnen ende gaten acht calvers, lane 6!4 voet, zwaer 5 en 10 duijm ende op deze oversteeken cardoezen 8 stucken plansier met een gesteke chijf groot en zwaer 4 en 12 duijm. Noch zal den aennemer wercken ende stellen op deze cruijsbalcken ofte raem 8 stijlen, gestelt op zijn achtkant, afge- beltoent naer het strecken van de velden, de stijlen lanc 10 voet groot 7 en 8 duijm, op de stijlen wercken twee cruijsbalcken met zijn carbeelen met pin nen ende gaten gesloten, ijeder met twee houte nagels. De balcken lanc 8 voet, zwaer 7 en 8 duijm, de carbeelen lanc 414 voet. Noch zal men op deze stijlen wercken 4 halve cruijsbalcken, gewrocht met pin nen en gaten in lange cruijsbalcken met zijn carbeelen en de halve balcken lanc 4 voet groot als vooren. Noch zal den aennemer wercken in de binten ofte sterre 8 calvers ofte platen, gewrocht met pinnen ende gaten, groot 5 ende 8 duijm, lanc naer den eijsch van de wercken. Noch zal den aennemer stellen op deze gebindte ofte achtcante sterre 8 stijlen, afgebeltoent naer het loopen van de vel den, lanc 9 voet, zwaer 6 en 7 duijm, op de stijlen zal men wercken een sterre met zijbinten ende carbeelen, gewrocht met pinnen ende gaten ende gesloten met houten nagels, de binten lanc 5 voet, d'halve 2!4 voet, zwaer 6 ende 7 duijm, de carbeelen lanc naer den eijsch ende zal in de binten_wercken 8 platen met pinnen ende gaten, groot 4 en 7 duijm, lanc naer den eijs. Noch zal den aennemer wercken ende nagelen op deze opperste sterre enen clamp lanc 3 voet, groot 4 en 7 duijm, aen weder eijnden afgesneden ende genagelt naer behoiren, ende moet in dezen clamp wercken met een pinne ende gat eenen makelaer, lanc 10 voet, acht cant afgebeltoent, gestelt in zijn loot, dezen makelaer zal zwaer wezen 6 duijm vierkant. Men zal den makelaer afspannen recht streckende. De stijlen de sparren zullen groot zijn onder 4 ende boven 3 duijm, afgehouwen naer het strecken van de velden, onder gewrocht ende gestelt in de platen met pinnen ende gaten, boven tegen den makelaer aengehielt ende gespijckert naer den eijs van de wercken. Noch zal den aennemer dezen thoren rondsom afspannen met eijcken sparren van vier duijm viercant, lang 19 voeten gestelt in de velden tusschen de stijlen 12 duijmen op 't middelt (hart op hart) ende onder in de platen gewrocht met een pinne ende gat ende gesloten met een houten nagel ende boven tegen de calvers van de sterre onder de plinne genagelt naar den eijs. Noch zal den aennemer opten buijten- cant van den overspronck ofte plansier platen stellen, schotelingen schietende tegen de houcstijlen ende sparren van den thoren werckelijck uijtgecreijst, lanc 5 voet ofte naer vereijsschen van 't werck. Den aennemer zal tusschen de twee eer ste sterren wercken op 't viercant van den thoren vier helm deck vensters, de stijlen en de onderdorpels al groot 3 duijm viercant, de bovendorpels naer den eijs, ende al gewrocht ende gespan nen met zijn hoore boomen keelspannen ende nocken duersteekers maekelaers om loode pyramiden op te stellen, alles naer den eijs. Den aennemer zal dit geheele spits berderen met goede grijnen deijlen, dicht op malcanderen gestreeken, ende wel op de houcken aen malcanderen gevoucht, ende op ijeder deijle op een span genagelt met 2 dubbele lasijzers, oock zal den aennemer den maekelaer zoo verre hij boven het schaltebert uijt- steeckt verminderen naer boven om bequamelick de veren van het cruijs aen te spijckeren op zijn strecken zuijt ende noort volgens het compas. Den aennemer moet oock leveren en maecken zooveel ladders ofte steectrap- pen als daer nodich wezen zullen om te commen ut de kercke tot den derden zolder toe, dat is tot de groote sterre, oock het cozijn van uijt de kercke te comen op het overwelfzel met de deure daer toe dienende als oock de vallen in den tweede zolder als oock in de sterre. Den aennemer zal oock mede moeten O westgevel doorsnede gestippeld is fundering bestaande toren plattegrond vermoedelijke reconstructie gebaseerd op de bestektekst plan voor het vervangen van de kerktoren te Kattendijke schaal: 1:200 Tekening van de te bouwen toren, vervaardigd op basis van de tekst van het bestek. (Tekening ir. F.G.C. Rothuizen).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 7