8 maecken het Belefront daer de clocke inhangt, zoo het oude niet bequaem en is vernieuwen, mits hebbende het oude tzijner bate, ende oock de clocke moe ten hangen op den tweeden zolder. Den aennemer is gehouden alle dit werk werckelijck te leveren ende maeken vol gens het bestek ende model daer van zijnde, en zoo daer enich hout te cort of te lanck geschreven waere, zal den aen nemer dat moeten veranderen, alzoo dat hij altijt moet blijven op zijn mate van wijdte en hoochte volgens het besteck. Den aennemer zal gehouden wezen tot dit voorszeijde werck te leveren altemael goet leverbaer hout, alle eijcken, niet schalick, scherp van canten noch spec- kich, rooden ende witten olm, ende alle quasten geweert, alles staende ter visitatie van lieden van kennisse, die men daertoe committeren ende authoriseren zal. Den aennemer zal oock met lichte deij- len toe bededen aen de kercke tusschen de nocke van de kercke ende het over- wulfzel voor het inwaijen van de wint ter tijt toe dat den metzer met zijn werck zoo hooge zal zijn ende dan weder afbreeken. Dit werck is verlaten bij Laurus ende Anthonis Jooss voor de somme van hon- dert ponden, te betalen volgens de con ditiën van den metzelaer. Het ijzerwerck ofte smidt Den aennemer zal tot dezen thoren leve ren alle de nagelen zoo groot als cleen, die daer van doene zullen zijn, oock alle de hangen van de dueren, zoo valdeuren als anders, noch zal hij leveren acht anc- kers ende schieters, lanck drie voeten, ende d'oogen met de veeren lang vijf voeten van heel zwaer heel ijzer, noch zal hij leveren het beslach van vier helm deck vensters van hanghen ende elck een sprincslot ende een rinck om toe te tree- ken, oock mede al 't ijzerwerck dat tot de clocke nodich is vermaeckt, ofte dat daer niet goet is, zal hij moeten leveren, ende moet oock maecken en leveren een spille met een cruijs, wel cierlijck gewrocht met zij crollen ende ander cie- raat ende lanck zijn veeren negen voe ten, wegende hondert pont, weinich min ofte meer, met aen 't eijnde van 't cruijs een lelije, verguit in 't noorden, ende moet noch onder dit cruijs leveren eene coperen vergulden appel, groot negen duijm over 't cruijs, met een gaete van coper dubbel utgeslagen en verguit, groot omtrent twee en eenen halven voet, hooch naer advenant ofte zoo de propossie uijtwijzen zal. Schalidecker Den aennemer van dit schalredeck zal leveren en maecken alle 't schalredeck dat tot dezen thoren nodich zal zijn, ende moet het werck ende spitsen op alle houcken wel dicht sluijten ende dec- ken, alle de schaliën op een derde te decken, ende dat met goede Ingelsche schaliën van sacum ofte tarcassel en de nagels op een dele ende sorteren niet met schaliën stucken maer met nagels ofte hout, zal oock mede moeten decken de vier deckvensters met heur kelen en loketten zoo dat behoort, oock leveren een goede dicke hoose van loot boven aen 't spits over de veeren, lanck drie voeten, voorts alle loot dat tot het dac zoude tot dichtmaekinge nodich wezen, zal als voorschreven pyramiden op der dackvenster naer der eijs. De gebruikte maten In Goes en omliggende plaatsen werd voor bouwwerken over het algemeen de Goese houtvoet gebruikt. De lengte hiervan is 288 mm. Vanaf 1805 rekende men alles terug tot de Rijnlandse maat, dit was de voorge schreven landmaat in de Bataafse Republiek. Men hield vanaf die tijd voor de Goese houtvoet 11 Rijnlandse duim aan, dit is 11 x 26,16 mm 287,76 mm. Dit geeft een te verwaarlo zen verschil met de oorspronkelijke 288 mm. De Goese timmerlieden zullen hun duimstok zeker niet aangepast hebben. Het meest waarschijnlijk is dat aange houden kan worden: 1 voet 288 mm, 1 duim (11 duim in een voet) 26,16 mm, 1 roede =12 voet 3456 mm (Goese houtroede). isbalk a 1/2 kruisbalk vermoedelijke reconstructie gebaseerd op de bestektekst plan voor het vervangen van de kerktoren te Kattendijke schaal: 1: 50 Tekening van de constructie van de eerste sterre, houten vloer in de toren, vervaardigd op basis van de tekst van het bestek. (Tekening ir. F.G.C. Rothuizen).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2013 | | pagina 8