Feestelijke heringebruikname Moreau-orgel Maartenskerk Baarland 10 Op zaterdag 7 september 2013 waren de genodigden en belangstellenden zeer benieuwd naar de klanken van het gecompleteerde Moreau-orgel. Het pro gramma op de uitnodiging zag er immers veel belovend uit!. De bezoekers werden ontvangen in de hal, die deels onder de orgelgalerij is gesitueerd. Vanuit deze hal is boven de doorgang naar de toren op een balk van de orgelgalerij een blootge legde schildering te zien. Het betreft de tekst "Halleluja. Looft God in zijn heilig dom. Looft Hem met snarenspel en orgel" Deze tekst uit Psalm 150 zal naar alle waarschijnlijkheid zijn aangebracht bij de bouw van de orgelgalerij ten behoeve van de plaatsing van het Moreau-orgel in 1786. makelijke zeeoever". In de geest hiervan was Jellema van mening dat hetgeen de Romeinse dichter Horatius (65-8 voor Chr.) ten aanzien van Baiae zeide: "Geen oord in 't wereldrond prijkt heerlijker dan Baiae" juist die feestelijke middag kon worden vertaald naar "Geen orgel in 't wereldrond prijkt heerlijker dan het Moreau- orgel van Baarland". Kort overzicht geschiedenis Maartenskerk Vervolgens schetste Jellema een kort beeld van de transformatie van het kerk gebouw. In het laatste kwart van de 18e eeuw kreeg de middeleeuwse Maartenskerk L.M. van der Gouwe zijn huidige verschijningvorm wat betreft ex- en interieuri2. Enkele decennia ervoor was de kerk in een zeer vervallen staat geraakt, zo ernstig zelfs dat op 1 januari 1775 tot sluiting was overgegaan. In 1776 werd de kerk ingrijpend gewij zigd. Zowel de zijbeuk aan de noordzij de, als aan de zuidzijde werd gesloopt, zodat alleen het middenschip overbleef van de driehallenkerk. De pilarenrijen werden gewijzigd in gevels van metsel werk met ramen. Het koor werd van het schip gescheiden door een schot. Voor het beschilderde schot, met de volledige tekst van de Wet des Heren, werd de preekstoel geplaatst-'. Vervolgens werd 10 jaar later de orgelgalerij gebouwd en Welkom Bijna 227 jaar later stond het Moreau- orgel weer centraal. Vol trots werd iedereen verwelkomd door mevrouw Corrie Elenbaas-Murre, voorzitter van de plaatselijke commissie Baarland van Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Trots, omdat het vermaarde Moreau-orgel in de Maartenskerk weer was gecomple teerd. Een speciaal woord van welkom werd gericht aan de heer Theo Jellema, organist van de Grote- ofjacobijnerkerk te Leeuwarden en hoofddocent Orgel aan het conservatorium te Arnhem en Zwolle. Theo Jellema was als adviseur van de Commissie Orgelzaken van de Protestantse Kerk in Nederland nauw betrokken bij de reconstructie van het Moreau-orgel. De reconstructie werd door Flentrop orgelbouw uit Zaandam gerealiseerd. Om te komen tot een reconstructie van een "echte Moreau" was veel werk verzet, aldus de plaatselij ke voorzitter. Om dit verder voor het voetlicht te brengen werd het woord gegeven aan de heer Theo Jellema. Inleiding Jellema De heer Theo Jellema haalde de verkon diging van de filosoof en historicus Adriaan van Baarland (1488-1542) aan: "Niet ver van de stad Goes ligt mijn geboor teplaats Baarland: een oord, zoo vruchtbaar en welvarend, zoo uitmuntende door zijne deftige gebouwen, aangename dijken en ver- De organisten Theo Jellema, Gerard Boot en André Poortvliet die het Moreau-orgel tijdens de heringebruikname bespeelden, met op de achtergrond het orgel. (Deze en andere foto's: L.M. van der Gouwe).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 10