Over geloof in nieuw gebruik (deel 2) Johan de Koning Ui '.flflEa 14 Theater Theater werkt ook in Middelburg in een kerkzaak Productiehuis Zeelandia benut de voormalige kerk van het Leger des Heils aan de Hoogstraat voor hun repeti ties en organisatiemedewerkers. Er wordt gespeeld door acteurs, maar men houdt er tevens kantoor en er is gelegenheid tot logies voor bezoekende toneelspelers. Omdat de kerk geen toren kent en is ingebouwd tussen gewone woningen en voormalige pakhuizen, valt het nauwe lijks op dat hier een kerk is omgebouwd tot theater. Soms lijkt dat in een stad wat makkelijker geaccepteerd te worden. Totdat het blijkt te gaan om beeldbepa lende monumenten. Denk eens aan de hoofdstedelijke Oostkerk. Spiegelpanorama Het plan van de Protestantse Gemeente Middelburg om die imposante koepel kerk af te stoten, leverde stevige kran tenkoppen op en dito discussies op straat. Uiteraard is er geen sprake van dat die kerk tegen de vlakte gaat. Maar leegstand doordat er niet langer gekerkt wordt is net zo min een acceptabele optie in de ogen van vele stadsbewoners. Wat gebeurt er dan mee en wie beheert het dan? Vereniging Hendrik de Keijser was weliswaar geïnteresseerd, maar haakte af. Nu de burgerlijke gemeente bereid lijkt het bezit en daarmee het onderhoud over te nemen schijnt men gerustgesteld. Veel manieren om de kerk anders te gebruiken, zonder de fraaie en unieke binnenruimte om zeep te helpen zijn er niet. Van af en toe een concert of een huwelijksdienst zal de exploitatie niet rondkomen. Middelburg zit niet bij de pakken neer en is op onderzoek uitge gaan. Daarin financieel gesteund door de Europese Unie. Een van de mogelijkhe den is de realisatie van een spiegelpano rama, ontworpen door beeldend kunste naar William Verstraeten. Naar analogie met zijn bekroonde werk voor Ground Zero in New York, heeft hij voor de Oostkerk een gelijksoortig voorstel gemaakt. Op de grond ligt een enorme spiegel die vrijwel het gehele vloerop pervlak beslaat. Je kunt er overheen lopen. Wie dat doet waant zich ineens onderdeel van de 3d reflectie van de majestueuze koepel. Een enorme beleve nis dus, die juist door het spiegeleffect onvermoede kwaliteiten van de werke lijkheid toont. Of deze attractie het nieuwe panorama Mesdag van Middelburg wordt, zullen we moeten afwachten. Laten we in ieder geval hopen dat het iets moois gaat opleveren. De stad is het aan zijn stand verplicht zulk een prachtig monument werkend te houden. En de stadsbewoners en bezoe kers verdienen het om een van hun mooiste religieuze erfstukken te kunnen binnengaan. Muziekpodium, antiekzaak Muziek en theater valt er ook volop te beleven in de Grote Kerk van Veere, nadat deze in 2004 is aangepast aan de noden van Muziekpodium Zeeland. Dit imponerende gebouw midden in het pit toreske stadje Veere mag wel het proto type van een gebouw in transitie genoemd worden. Nergens heeft een kerk noodgedwongen zoveel verschillen de functies gekend. Van opslagloods tot militair hospitaal, van paardenstal tot bedelaarsgesticht. En nu dan tot muziek- gebouw en expositieruimte. Van al die gebruiksvormen is nog wel wat terug te vinden in het karkas dat de tijden over leefde en zelfs als eerste gebouw in Nederland tot nationaal monument werd verheven door Victor de Stuers in 1890. Marx en Steketee, de architecten die de laatste verbouwing voor hun rekening namen, hebben die overgebleven restan ten als uitgangspunt genomen voor de inbouw van facilitaire voorzieningen voor muziekuitvoeringen. Heel subtiel zijn in de trancepten kleedkamers en oefenruimtes ingebracht, kantoren en technische ruimtes. Alles om de muziek optimaal tot zijn recht te laten komen. WÊÊM Trio opname van de Oostkerk in Middelburg met het igirama, zoals beeldend kunstenaar William Verstraeten zijn spiegelpanorama noemt. Bij opname twee en drie is de koepel met de onderliggende spiegelvloer, waar de mensen overheen lopen, te zien. (Deze en andere foto's: Johan de Koning).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 14