16 Daarachter zat de doorgang naar de bij gebouwen met consistorie en vergader lokaal. In dit geval is bij het inpassen van het restaurant meer moeite gedaan de oorspronkelijke sfeer van bakstenen, meubilair van oregon pine, de schokbe- tonnen ramen en zelfs de lampen van het ontwerp vanjohan Groenewegen, archi tect te Amsterdam, uit 1952 te bewaren. Het heeft een intieme en warme binnen ruimte te weeg gebracht, ideaal voor het exploiteren van een restaurant. Hier eet je echt in de kerk, alsof er zondags gewoon weer een dienst gehouden zou kunnen worden. Appartementen In het Zuid-Bevelandse Nieuwdorp staat de enige verbouwde kerk, waar het inte rieur geheel verdwenen is. Daar zijn in 2011 een vijftal appartementen in de kerk uit 1841 gebouwd en woningen dienen volgens de regels van het bouw besluit nu eenmaal strikt van elkaar gescheiden te zijn. Met scheidingsmuren dwars door de kerkzaal heen en vervol gens de opdeling van die moten in woon- en slaapkamers en sanitaire ruim ten, liet uiteraard van de historische ruimte niets heel. Wel kan men de gevelramen nog op de oude plaats zien zitten, tegenwoordig gecompleteerd met een balkon boven de voordeur om elke woning van de vereiste buitenruimte te voorzien. Aan de achterzijde werd een heel krappe vide voor het raam gemaakt, zodat dit niet in tweeën zou worden gedeeld door de vloer. Elke woning is anders van indeling. Dat zou je aan het strakke ritme van de buitengevel niet zeggen. Elke toekomstige bewoner mocht in een vroeg ontwerpstadium meebeslissen over de indeling. Vanaf de zolders heb je een leuk gezicht op de omliggende polders. Daar zijn ook nog wat originele details van de oude kap terug te vinden. De voorgevels zien uit op het voormalige kerkhof, nu een park je met het monument voor gesneuvel den tijdens de Tweede Wereldoorlog. Slechts één appartement was zo gelukkig om de ruimte onder de kleine houten toren toegewezen te krijgen. Maar daar voor moetje dan het geluid van de klok voor lief nemen. Gezondheidscentrum Ten slotte staan we nog even stil bij de spannende plannen die op dit moment worden ontwikkeld voor de Morgenster in Middelburg-West. Ook deze kerk, die in 1966 door Arend Rothuizen werd gebouwd als gereformeerde kerk onder de naam Getuigeniskerk, zou in 2015 moeten worden vervreemd uit het bezit van de Protestantse Gemeente. Het is een uitgebreid complex met langszij de kerkzaal verschillende kleinere zalen en goede keuken- en vergaderfaciliteiten. Nu sluiting dreigt is de wijk naarstig op zoek naar nieuwe gebruiksmogelijkhe den, die juist vanwege alle bijgebouwen, redelijkerwijs gesproken ook gevonden zouden moeten kunnen worden. Men denkt op dit moment aan een wijkge zondheidscentrum met ruimte voor een huisartsenpraktijk en aanverwante para medische voorzieningen. In dit plan blijft de kerkzaal geschikt voor het houden van erediensten. Al met al zou het geheel rendabel kunnen blijven en kan de lokale gemeente de kerk blijven huren. Behoud door hergebruik Voor kerken die geen monumentale sta tus bezitten valt geen subsidie van de overheid op het onderhoud te verwach ten. Zelfs voor panden die wel als rijks monument erkend zijn is tegenwoordig nauwelijks nog enige mogelijkheid op financiële ondersteuning. Instandhouding van monumenten heeft weliswaar de aandacht van de overheid en ook krijgen steeds jongere gebouwen de kwalificatie monument uitgereikt, toch slinken de budgetten bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed jaarlijks. Aanvragen doen voor toekenning van die steun is een tombola gewor den, ook nu dit jaar de regel van tafel ging dat wie het eerst komt, het eerst maalt. In enkele gevallen, waaronder bijvoor beeld de Grote Kerk van Veere, die in handen van de Rijksgebouwendienst is, wil de overheid zelfs afstand doen van bezit en beheer. De markt moet zijn werk maar doen wordt er dan geredeneerd. Als men zo graag dat monument overeind wil houden, moet men ook maar in de buidel tasten. Meer dan ooit zal dus moeten worden gezocht naar nieuwe manieren van exploitatie. Of er nu kerk diensten gehouden worden in die gebouwen of niet. Plaatselijke kerkenra den of parochiebesturen weten dat maar al te goed. Voordelen zijn er ook. Door ander gebruik komt er ook ander publiek binnen. Zo blijft het gebouw een plek houden in de harten van de bewoners. Op die manier komt er meer enthousiasme om iets voor of met het gebouw te doen en dat levert ook mid delen op. Zo niet dan wacht alleen sloop en verval. Dat is geen prettig vooruit zicht, maar ook geen reden om bij de pakken neer te zitten. Er is werk aan de winkel voor iedereen die nog gelooft in deze prachtige erfenis van onze voorou ders. Johan de Koning is architect in Middel burg. Zijn bureau Laboratorium voor Architectuur heeft al verschillende ker ken gerenoveerd en heringericht. Tevens is hij (gast)docent aan architectenoplei dingen in binnen- en buitenland. Ook publiceert hij regelmatig over architec tuur. Van zijn hand verscheen in 1993 een overzicht van het werk van Arend Rothuizen in de serie Zeeuwse Katernen. In 2012 was hij de initiator en presentator van het tv-programma OverNieuw dat werd uitgezonden bij Omroep Zeeland. Hij is lid van de Regionale Werkgroep Kerkbouw Zeeland van de PKN Zicht vanaf de Ring in Nieuwdorp op de voormalige gereformeerde kerk die is gebouwd in 1841 en vergroot in 1868. Na sluiting in 2002 zijn in het kerkgebouw vijf appartementen gerealiseerd naar ontwerp van architect T. Tuinhof van Rothuizen van Doorn 't Hooft architecten.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 16