Protestantse kerken - hun pracht en kracht Huibun 17 Van de eind vorig jaar overleden dr. Regnerus Steensma (zie over hem het 'In memoriam' in het vorige Bulletin) verscheen postuum een boek over de interieurs van de protestantse kerken. Vielen vooral de rooms-katholieke aspecten van de oude kerken en het gebruik van deze kerken binnen zijn stu die- en onderzoeksterrein, ook op het gebied van het protestantse gebruik was Steensma een autoriteit. Justin E.A. Kroesen heeft deze laatste publicatie van Steensma bezorgd en ingeleid. In het boek worden de protestantse ker ken vanuit verschillende invalshoeken belicht. Allereerst staat de auteur stil bij de middeleeuwse kerken die geschikt werden gemaakt voor de gereformeerde eredienst. Aansluitend besteedt hij aan dacht aan de kerkbouw voor de gerefor meerden, doopsgezinden en luthersen. Het boek is vooral gewijd aan de interi eurs. Daarbij is het een goede aanvulling op de publicatie van C.A. van Swigchem, T. Brouwer en W. van Os over het pro testantse kerkinterieur uit 1984. De preekstoel, de omtuining ervan en het orgelfront laten zien dat de inrichting van protestantse kerken allesbehalve sober was. De vele fraaie foto's laten zien dat ons land talloze bekwame houtbe werkers had. In hun werkstukken werd de taal van de Bijbel verwerkt. Omdat Steensma vooral een groot kenner was van de kerken in Friesland en Groningen komen die twee provincies het meest uitgebreid aan bod. Dat Steensma ook vele Zeeuwse kerken voor zijn onder zoek bezocht, laat hij zien door bijvoor beeld de orgelluiken van de Nieuwe Kerk in Middelburg en de Maria Magdalenakerk in Goes te beschrijven. Omdat de voormalige katholieke kerken vaak te groot waren voor de gerefor meerde eredienst werden kunstzinnige oplossingen gevonden om de interieurs op te delen. Doksalen, hekken en heren- banken werden daarvoor benut. Steensma beschrijft de oplossing die daarvoor in Nisse werd gevonden. De grote ruimten boden gelegenheid om graftombes en grafmonumenten op te richten. Typisch protestants waren de teksten op borden en muren, met vooral de Tien Geboden en symbolen van Wet en Evangelie. Steensma wijst op de fraaie voorbeelden in Scherpenisse en Sint Maartensdijk. Op de achterzijde van het bord in Scherpenisse uit 1581 met de Tien Geboden staan Bijbelverzen uit het Nieuwe Testament met parallelle teksten bij elk gebod. Een bord uit hetzelfde jaar bevindt zich in de kerk van Tholen. Aan de achterzijde daarvan staan drie teksten uit het Nieuwe Testament, die betrek king hebben op de verhouding tussen wet en evangelie. Steensma merkt de beschildering van het schot in de kerk van Wemeldinge als bij zonder en opmerkelijk aan. Daarop is links het geven van de Tien Geboden aan Mozes te zien en rechts de hemel vaart van Christus. Andere teksten en spreuken moesten de aandacht van de kerkgangers vangen, zoals de tekst van Psalm 122 op het schot tussen het koor en het schip in Tholen waarin de blijd schap van de kerkganger wordt omschre ven. Andere teksten wekken op tot een vroom en stichtelijk leven met Christus als fundament en zaligmaker. Het laatste hoofdstuk is gewijd aan wat de auteur aanduidt als: 'Spiegel van de standen maatschappij'. Daarin gaat het over gebrandschilderde ramen, gildeborden, rouwborden en de invloed van de adel. Bijna alle foto's zijn van de auteur en van een hoge kwaliteit. Ze maken het boek tot een waar kijkgenoegen. Steensma heeft in dit boek een belangrij ke introductie gegeven van het protes tantse kerkinterieur. Het boek nodigt uit tot verdere studie, ook van het Zeeuwse protestantse kerkinterieur. Regnerus Steensma, Protestantse kerken hun pracht en kracht, Gorredijk, Uitgeverij Bornmeer, 2013, 270 p„ ISBN 978-90- 5615-294-9, 27,50.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 17