Laatgotisch torenuurwerk Nisse 18 De toren van de Grote of Mariakerk van Nisse is al van verre te zien als je door het prachtige dijkenlandschap van Zuid- Beveland rijdt. Naderbij gekomen zie je dat het dorp klein is maar het heeft een verassend grote dorpsring. Het valt op dat de toren maar twee wijzerplaten heeft. Op het bordje bij de hoofdingang valt te lezen dat de gemeente Borsele de toren in 2010 heeft laten restaureren. Dat is ook duidelijk zichtbaar. Mijn afspraak was niet bij de hoofdingang maar bij de zijingang, halverwege het schip. Via de keuken kom je in de kerk, die eveneens gerestaureerd is, althans het koorgedeelte. Lopend, richting de toren door het schip, zie je indrukwekkende muurschilderingen uit de 15de eeuw. Rechtsachter, onder het orgel is de toe gang tot de toren. Een smalle diep inge sleten natuurstenen trap leidt naar boven in de octogonaal (achthoekig) gebouwde noordwest beer. Enigszins luguber is de gevangenis die je na enkele treden tegenkomt. Verder omhoog, op de eer ste verdieping, staat achter een gesloten deur een soort kleine bouwkeet die bij nadere inspectie een met een dikke laag stofbedekt uurwerk herbergt. Het is een beetje een treurig gezicht om zo'n mooi en vroeg stuk smeedwerk vergeten, ver roest en onder het stof te zien staan. Een uurwerk dat honderden jaren het leven van zijn omwonenden met regelmaat bepaalde. Niet dat de wijzers op de toren nu geen tijd meer aangeven of de uren niet meer slaat, maar bij verder omhoogklimmen via de steeds smaller wordende trap tot aan de luidklok- ken, wordt duidelijk dat nu een elektrisch uur werk de taak van het luiden van de luidklok- ken en laten draaien van de wijzers heeft overge nomen. Smeedijzeren uurwerk De met bakstenen gemetselde toren dateert uit het midden van de 14de eeuw. Het uur werk is echter van later datum, eind 16de begin 17de eeuw. Hoewel er geen aanwijzingen zijn gevonden die een eerder uurwerk aantonen is de mogelijkheid van een vroeger uurwerk niet uit te sluiten. Het onderhavige, door ste nen gewichten aange dreven (afb. 2), B.J. van der Werff Kerktoren Nisse, met op de eerste verdieping het laatgotisch torenuurwerk, 2013 (Foto: LM. van der Gouwe). Afbeelding 1. Zicht op het laatgotisch smeedijzeren torenuurwerk in Nisse, met Afbeelding 2. De stenen gewichten, opgeslagen in een hoek van de draden waar de stenen gewichten aan hingen, 2011 (Foto: L.M. van der de verdiepingsvloer, die dienden om het uurwerk aan te drijven. Gouwe). 2014 (Deze en andere foto's: B.J. van der Werff).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 18