20 Met dank aan Wim Van Klaveren, Loek Romeyn enj. De Ruiter slingeruurwerk. In de daaropvolgende vijftig jaar werd het merendeel van de torenuurwerken in Nederland voorzien van dit slingersysteem. Naar alle waar schijnlijkheid is rond 1674 het uurwerk van de kerk in Nisse tot slingeruurwerk verbouwd, zoals wellicht uit het volgen de kan worden geconcludeerd. David, Heer van Nisse en Waarde trad in augustus 1669 in het huwelijk met Clara van Borsele van der Hooghe, beiden van voorname Bevelandse afkomst. Van de twee huidige luidklokken is de kleinste voorzien van de alliantiewapens van de families Watervliet-Van der Nisse en Borsele Van der Hooghe. Aangenomen mag worden dat zij de opdrachtgevers zijn geweest. Naast de wapens is de vol gende tekst ingegoten: "Johannes Burgerhuys mefecit Anno domini 1614 Soli dei Gloria"3 Deze Johannes, een Middelburgse kanonnen en luidklokkengieter heeft voor meerdere Zeeuwse kerktorens luid klokken gegoten. Naast de rekening van jT 42:18:0 die hij in 1676 als betaling voor zijn werk ontving is er ook nog een rekening in het kerkarchief bewaard gebleven voor het bedrag van 31:0:0 met als omschrijving: "Op 20 november 1675 betaelt aen Benedictus Wilts ende Davidt de Boot van ghelevert iserwerck tot de kloeke ende de oor- loijse vermaekt"4 Het geleverde ijzerwerk kan betrekking hebben op de ijzeren beugels die de houten bok van de luidklok versterken en bij elkaar houden en het benodigde materiaal om het uurwerk om te bou wen naar spillengang met slinger. Het is in ieder geval duidelijk dat er rond 1675 Afbeelding 7. Duidelijk zichtbaar een rondsel, bevestigd aan een achthoekige as, die bestaat uit ronde plaatjes met geklonken ronde asjes, ook wel lantaarnrondsels genoemd. Bart van der Werff is zelfstandig uurwerk restaurator. Hij genoot zijn opleiding aan West Dean College in Zuid-Engeland en heeft gedurende 25 jaar werkervaring opgedaan in Londen, Parijs, Zwitserland en Nederland. Tot zijn klanten behoren particulieren, handelaren en verzamelaars. Voor meer informatie 0113-568503 of uww. artedeltempo.nl Afbeelding 6. Vanaf boven zichtbaar de raderen, welke bestaan uit ijzeren ringen met ingelaten ijzeren spaken en de achthoekige assen. veel werk is verricht rond het uurwerk. Dat de luidklok gegoten is spreekt voor zich, maar er zijn ook andere rekeningen die erop wijzen dat veel werk verricht werd in de kerk. Na 1675 bleef het uur werk onveranderd dienst doen voor Nisse en zijn omgeving. In 1763 werd er andermaal in een nieuwe luidklok geïn vesteerd, ditmaal gegoten door Alexius en Petrus Petit uit Someren. De ontwik keling in de uurwerkindustrie was echter niet stil blijven staan en aan het eind van de 19de, begin 20ste eeuw werd door de firma Eijsbouts uit Asten het door Chris- tiaan Huygens geïnspireerde gangsysteem met slinger vervangen door een nog nauwkeurig gangsysteem (echappement), de zogenaamde Grahamgang. Deze gang is vernoemd naar de Engelse uurwerk maker George Graham die dit type ankergang overigens al in 1715 uitvond en toepaste in zijn klokken. De firma Eijsbouts paste het toe in hun gangsys teem dat zij vervolgens zo perfectioneer de dat uit voorraad onderdelen in bijna ieder torenuurwerk op relatief eenvoudi ge wijze konden worden geplaatst. De keerzijde van deze vernieuwing was dat een essentieel deel van het uurwerk bij het oud ijzer terechtkwam en een deel van de geschiedenis verloren ging. Een deel dat een directe band had met een van Nederlands grootste wetenschappers, Christiaan Huygens. Je kunt de geschie denis natuurlijk niet terugdraaien, die op zich ook belangrijk is. Het zou dan ook jammer zijn als we een bijzonder uur werk als dit, dat zo lang dienst heeft gedaan, laten verroesten op een vergeten verdieping van een van de mooiste torens van Zuid-Beveland. Noten 1 Ir. L.A.A. Romeyn et al, Torenuurwerken, tijd voor iedereen, Schoonhoven 2005, pag. 43. 2 J. de Ruiter, Nisse dorp aan het Zwake, Goes 1996, pag. 28. 3 J. de Ruiter, Nisse dorp aan het Zwake, Goes 1996, pag. 42. 4 Ibidem als noot 3.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 20