Waterlandkerkje landelijk in de schijnwerper G.J. Lepoeter 21 Netjes gestapelde stenen, met cement, balken, dakpannen en glas zijn aanzien lijk meer dan de som van die materiële delen. Niet alleen door de erosie van de tijd, maar doordat er geleefd, gebeden, gehuild, gemoord en gefeest is. En de littekens bepalen de identiteit. 'Donatus verzekert al 160 jaar monu mentaal erfgoed. Ze doet dit integer en met de focus op zekerheid. Een aanpak die vruchten afwerpt, want de organisa tie groeit gestaag. In expertise, in kwali teit en in portefeuille. Kennis en respect zijn de bouwstenen van dat succes. Kennis van de bouwkundige en verzeke ringstechnische aspecten van het vak, aangevuld met respect en ruimte voor de religieuze, cultuurhistorische en sociale rol van een bouwwerk.' We lezen dit in de inleiding van het boek Oren van steenin september 2012 gepresenteerd als markeringspunt van 160 jaar doelbewust verzekeren van his torisch erfgoed door de kerken- en monumentenverzekeraar Donatus. Zonder enige overdrijving kunnen we stellen dat het een bijzonder boek geworden is, bijzonder in uitvoering en opmaak, bijzonder in pakkende fotogra fie, bijzonder in sprankelende, onortho doxe en frisse verhalen. Niet weten schappelijk onderbouwd, noch geschied kundig doorwrocht of uitputtend, maar wel inspirerend. Er is door de bedenkers van het boek gekozen voor een even wichtige verdeling; 24 monumenten worden in beeld gebracht, twee per pro vincie, van kerk tot klooster, van water toren tot vuurtoren, van molen tot klok kenstoel, van fabrieksgebouw tot stoom gemaal. Voor de provincie Zeeland is de keus gevallen op het stadhuis van Middelburg en op het kerkje van Waterlandkerkje; uit de veelheid aan monumenten in de provincie nota bene 'ons kerkje'! Daar kunnen we met recht trots op zijn, als bestuur van de stichting, als redactie commissie van het bulletin, als plaatselij ke commissie van Waterlandkerkje en niet in de laatste plaats de vrijwilligers- groep die zich jaar in, jaar uit inspant om het kerkje onder de aandacht te brengen Het kerkje van Waterlandkerkje met op de voorgrond het beeld ter herinnering aan Ds. Johannes Stuerbout. Dit was de eerste protestantse predikant die in 1668 door Spaanse onruststokers werd vermoord (Fotograaf: Joop Koopmanschap) en te houden. Maar ook voor de dona teurs van de stichting is het belangrijk om er kennis van te nemen en zich te laten inspireren om zich actief op te stel len en de stichting te promoten. Ten slotte moeten we samen onze stichting op de rails zien te houden. En dat is in de komende periode geen eenvoudige opgave. Nog een citaat uit het gedenkboek: 'Het boek probeert de impact van de bouw werken op hun omgevingen, op hun tijd en op de mensen daarin te beschrijven. In de hoop dat het object wint aan glans en betekenis. Het zijn stukjes geschiede nis die licht werpen op vandaag en die begrip kweken voor morgen. Met als doel het behoud en het besef van waar de. Waarde in steen, maar zeker ook waarde in menselijke beleving, in emotie en in herinnering.' Hieronder volgt het in het gedenkboek van Donatus opgenomen verhaal.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 21