23 Het tiendrecht was een vorm van belas ting (10% van de inkomsten van de boerderijen in het gebied) waarmee ker kelijke instellingen de pastoor, onder houd van de kerk en armenzorg bekos tigden. De tiendpalen dienden als grens palen van die gebieden. Nou is het gebied rond Waterlandkerkje diverse malen onder water komen te staan (overstromingen en onderwaterzettingen tijdens oorlogen), waarbij de grenzen na herdijking discutabel waren. Er werden processen gevoerd en de nieuwe grenzen werden door de kerkelijke instanties met tiendpalen afgezet. Bij de plaatsing van die palen uiteraard ten gunste van Waterlandkerkje - schijnt Hildegonda weer een legendarische vinger in de pap gehad te hebben, zegt men. Ontmoetingsplein zonder religieuze lading Er wordt beweerd dat de eerste bewo ners van Waterlandkerkje protestantse vluchtelingen waren die een goed heen komen zochten voor de Spaanse over heerser. Ook na de Tweede Wereld oorlog waarvan Waterlandkerkje (wel licht dankzij Hildegonda) gespaard bleef was het dorp een toevluchtsoord voor mensen uit de omgeving die er ook vaak zijn blijven wonen. Nu is het Water landkerkje nog slechts éénmaal per maand het decor voor een kerkdienst. Daarnaast hebben de vrijwilligers van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken de exploitatie strak in handen. En dat bete kent regelmatig klassieke concerten, ten toonstellingen, kleinkunst en poëzie. Een keur aan kunstvormen uitgevoerd door artiesten van naam en faam. Enerzijds bieden zij kwalitatief amusement, ander zijds binden ze de mensen. En daarmee heeft het vriendelijke, toegankelijke kerkje een belangrijk deel van haar oor spronkelijke taak herwonnen. Het is een plek geworden vol beleving, waar veel mensen een thuisgevoel vinden. Een 'ontmoetingsplein' zonder religieuze lading, maar wel in een kerkelijk jasje en wel degelijk met een heilzame werking. Het gras is groen in Zeeland en Vlaanderen Een belangrijk wapenfeit uit de geschie denis van Waterlandkerkje mag niet onvermeld blijven. Al 10 jaar organiseert de Stichting Oude Zeeuwse Kerken de Zomerse Kunstweken. In het begin was dat een exposé van lokale ambachten en in de loop der jaren groeide dat uit tot een ware kunsthappening, met 2011 als voorlopig hoogtepunt. Onder het motto: 'het gras is groen in Zeeland en Vlaan deren' waren kunstwerken van 40 kun stenaars met een beperking te bewonde ren. Een grensoverschrijdende ontmoe- tingsweek omdat deelnemers en bezoe kers uit zowel België als Nederland betrokken waren. De klassieke concerten in het Waterland kerkje zijn goed bezocht en in de wijde omgeving veel geprezen. Met deze bij zondere manifestatie voor kunstenaars met een beperking heeft Waterland kerkje er weer een sterke troef bij. Met dank aan de vele vrijwilligers die het dorp en haar kerkje weer jeugd en elan geven. Nou wordt er wel beweerd dat Hildegonda al deze vrijwilligers op het pad van Waterlandkerkje gezet heeft, maar misschien moeten we wel in de legende gaan geloven dat Hildegonda zelf de ultieme vrijwilligster is. Foto's bij dit artikel Joop Koopmanschap. Informatie over het boek Oren pan steen is te verkrijgen via www.J60jaardonatus.nl Zicht vanuit de kerkzaal op het orgel. Verder is de zware balkconstructie te zien waar de dakruiter (toren) op rust. (Fotograaf: Joop Koopmanschap).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 23