Inhoud Bestuurszaken Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: Mr. A.P. Punt, Nassaulaan 8, 4301 MX Zierikzee, tel. 0118-635289, e-mail noudpunt@zeelandnet.nl. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter Mr. A.P. Punt, Zierikzee, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), A. Brugge (Waterlandkerkje), mevr. M. Buijsse-de Sutter (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), J.H.A. Vermin (Baarland), P.F. Vleugel (Zierikzee), F.P. Borggreve (Kats), G. van der Wal (Kats). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Frontpagina: Het Moreau-orgel in de Maartenskerk te Baarland, 2013 (Foto: L.M. van der Gouwe). Pag. 3 Sophie Oosterwijk Gedenken en herkennen Pag. 10 L.M. van der Gouwe Feestelijke heringebruikname Moreau-orgel Maartenskerk Baarland Pag. 14 Johan de Koning Over geloof in nieuw gebruik (deel 2) Pag. 17 Huib Uil Protestantse kerken - hun pracht en kracht Pag. 18 B.J. van der Werff Laatgotisch torenuurwerk Nisse Pag. 21 G.J. Lepoeter Waterlandkerkje landelijk in de schijnwerper Tot onze spijt is de verschijning van dit bulletin vertraagd, waarvoor wij onze op rechte verontschuldigingen aanbieden. Het eerstvolgende bulletin verschijnt in april aanstaande en zal grotendeels gewijd zijn aan de Nieuwe Kerk Zierikzee, waarvan de werkzaamheden na een ingrijpende restau ratie en herinrichting inmiddels gereed zijn. Overheidsbeleid cultureel erfgoed Na de oprichting van de Nationale Monu mentenorganisatie (NMo) begin vorig jaar en de aankondiging van minister Blok om met deze organisatie te gaan overleggen over de overdracht van 34 rijksmonumen ten aan deze organisatie, is er weinig nieuws vernomen. Niet zo verwonderlijk, de NMo bevindt zich nog in de startfase en de belangen zijn groot en complex, terwijl de financiële armslag voor alle partijen uiterst beperkt is. Hoopvol is, dat in de Zeeuwse regio stappen zijn gezet in de richting van een provinciale organisatie; wij pndersteunen deze ontwikkeling en nemen deel aan het overleg hieromtrent. Kats Om de kerk en het Nieuw-Zeelandhuis in goede conditie te houden zijn onder houdswerkzaamheden bijna permanente bezigheden geworden. Afgelopen zomer kon de consistorie na een opknapbeurt weer met enig ceremonieel in gebruik worden genomen. Door het organiseren van allerlei evenementen waarbij vrijwel alle inwoners van Kats zijn betrokken lukt het steeds weer om ook geld op de plank te brengen voor het onderhoud waarvoor geen subsidie beschikbaar is. De banden met het Dorpshuis zijn aangehaald met o.a. als resultaat het gezamenlijk bouwen van een nieuwe website. Baarland Recent hoogtepunt was de feestelijke ingebruikname op 7 september jl. na een reconstructie van het beroemde Moreau- orgel. Zie hiervoor het artikel over het Moreau-orgel in dit Bulletin. De ontwikkelingen met het realiseren van een nieuwe toilet-accomodatie gaan snel; zoals bijna gebruikelijk bij bouwprojecten vallen de kosten tegen, met als gevolg de noodzaak om de inzet van vrijwilligers nog verder op te voeren en de fondswer ving te intensiveren, maar Baarland zou Baarland niet zijn als het niet gaat lukken. Waterlandkerkje Als gebruikelijk werden in de loop van dit jaar al vele culturele evenementen georga niseerd en staat er voor de komende maanden ook nog het een en ander op het programma. Ook hier volop bouwkundige activiteiten met het toilet-berginggebouw tje, waarvan de oplevering was op 1 december afgelopen jaar. Hal en consisto rie worden door enthousiaste vrijwilligers onder vakkundige leiding opgeknapt. Het trefpunt wordt opgeluisterd met een smeedijzeren ronde tafel, bankjes en een fietsenrek, waarbij een oplaadpunt voor e-fietsen wordt gemaakt. Zierikzee Na de restauratie en vervolgens een uitge breide voorbereiding ging na de zomerva kantie de herinrichting van de Nieuwe Kerk van start. De oplevering hiervan heeft tegen het einde van het afgelopen jaar plaatsgevonden, waarna een gedeelte lijke ingebruikname kon plaatsvinden. De officiële opening zal plaatsvinden op 9 april aanstaande. De verwachtingen zijn hooggespannen na twee jaar restauratie en herinrichting. Met vriendelijke groeten, Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 2