5 Figuur 4a. Grafzerk van Jan de Clerck (gest. 1559) en zijn echt- Figuur 5. Grafzerk van Raes Baefssenf?) en zijn vrouw Aechte (beiden gest. genote Kasstoffelijne met hun kinderen in de Sint Bavo in 1520?) met hun kinderen in de Sint Bavo in Aardenburg. Foto: Sarina Hendrikse. Aardenburg. Foto: Sarina Hendrikse. Baefssen(?) en zijn vrouw Aechte (MeMO ID 1527, beiden gest. 1520?) in dezelfde kerk: hier gaat het om zes zonen en twee dochters die staande wor den afgebeeld in miniatuurformaat zon der enige aanwijzing voor hun leeftijd (Figuur 5). Nog interessanter is een derde zerk in Aardenburg, die helaas zwaar beschadigd en incompleet is (MeMO ID 3278, Figuur 6). De steen gedenkt waarschijnlijk een vader met zijn drie zoons en een dochter, die in miniatuurformaat aan weerskanten van de hoofdfiguur zijn afgebeeld: de drie zonen in lange tunieken links en de dochter met lang los haar rechts. Zoals we zullen zien, kan de haardracht van het meisje een speciale betekenis hebben. Hoewel iedere grafzerk in principe uniek was met elk een eigen inscriptie, werk ten de laatmiddeleeuwse ateliers zo effi ciënt mogelijk. De vervaardiging van grafzerken kunnen we wel zien als een ware industrie, die voor de laatmiddel eeuwse Zeeuwse clientèle vooral geves tigd zal zijn geweest in Vlaanderen: voor de aanvoer van de zware zerken was transport over het water immers ideaal. Figuur 4b. Detail van de vijf kinderen op de grafzerk van Jan de Clerck en zijn echtgenote Kasstoffelijne. Foto: Sarina Hendrikse. Clerck (gest. 1559) en zijn echtgenote Kasstoffelijne in de Sint Bavo in Aardenburg (MeMO ID 1495, Figuur 4). In het register onder de grote staande figuren van het echtpaar zijn in veel kleiner formaat vier knielende zonen en een dochter afgebeeld. Deze kinderen worden evenwel niet genoemd in de transcriptie en we weten ook niet hoe oud ze waren en of ze allemaal nog leef den: de afbeeldingen zijn nogal gestan daardiseerd en tonen de kinderen als miniatuurvolwassenen. Dit geldt ook voor de versleten grafzerk van Raes

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 5