I De herinrichting van de Nieuwe Kerk te Zierikzee 12 Johan Maliepaard In 2011 werd de Nieuwe Kerk te Zierikzee voor Zeeland gekozen als nummer één van het project 'Herbestemming nevenbestemming van religieus erfgoed'. Initiatiefnemer hiervan is de stichting 'Behoud en Herbestemming Religieus Erfgoed' te Hoevelaken. Het project richt zich op het inbrengen van kennis, van professio nals en van financieringscapaciteit. De planvorming voor de herbestemming van de Nieuwe Kerk kon daardoor op gang worden gebracht. Via BOEi, de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (inmiddels uitgebreid met kerkelijk erfgoed) kwamen meerde re ideeën op tafel voor een grote aanpak van het gebouw. Beperkende factor voor een grote herbestemming is dat daarmee hoge bedragen zijn gemoeid en er onze kerheid is over de mogelijkheden van subsidiëring, financiering en een kosten dekkende exploitatie. Aanpak Eind 2011 werd duidelijk dat er niet alleen plannen konden worden gemaakt voor de herbestemming, maar dat er concreet geld op tafel kwam in de vorm van een grote schenking. Nu er geld beschikbaar kwam, dat bedoeld is voor een herinrichting en comfortverbetering, zijn de plannen hierop toegesneden en kon er worden gewerkt aan de uitvoe ring ervan. Om de herinrichting in goede banen te leiden is een klankbord groep in het leven geroepen. Vanuit de huidige en toekomstige gebruikers zijn wensen en eisen ingebracht voor het programma van eisen. Dit werd in meer dere sessies met de architect besproken. Het ontwerp is voorgelegd aan vertegen woordigers van de Gemeente Schouwen- Duiveland en de Rijksdienst Cultureel Erfgoed. De reactie van de Rijksdienst was positief. Men vond het concept hel der, prima verbonden met de omgeving, krachtig en eenvoudig. Wel benadrukte de rijksdienst dat het huidige interieur van de Nieuwe Kerk dateert uit de stichtingstijd van de kerk. Het is daarom een opgave om oud (historische kerk) met nieuw (herbestemming, beter gebruik) te verbinden. Ten behoeve van de herinrichting is een aantal bankvelden en een luifelbank verwijderd. Voor de overtollige bankvelden kon geen bestemming worden gevonden. Wel is een aantal panelen ervan gebruikt voor het mobiele uitgiftepunt en de expositie tafels. De overige onderdelen zijn uit elkaar gehaald en afgevoerd. De omgevingsvergunning werd definitief op 16 mei 2013. Er waren geen zienswij zen ingediend. De daarna intredende beroepstermijn eindigde op 8 juli daar aanvolgend, waarna de weg vrij was om te gaan bouwen. Op 9 juli werd bij de aannemer de aanneemovereenkomst getekend voor de bouwkundige en installatietechnische onderdelen. Deze werkzaamheden werden gegund aan j.f In het kader van de herinrichting werd, mede voor het aanleggen van verwarming, de vloer vernieuwd en werd de luifelbank onder het orgel ver wijderd, 2013 (foto: Jan Oosterloo)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 12