13 Zicht vanaf het orgel met op de achtergrond de 'Gaanderij', 2014 (foto: Jan Oosterloo). Bouwbedrijf Boogert B.V. te Oosterland. De architect was Group A te Rotterdam. Direct na de bouwvakantie is op 12 augustus 2013 begonnen met de werk zaamheden. Bij de herinrichting is een flink aantal zaken opgepakt. Te noemen zijn onder meer de verbeteringen van het comfort zoals het verwarmen van de zaal en de 'Gaanderij' (de nieuwe naam voor de facilitaire inbouw) met vloerverwarming, elektrische warmtestralers op de muren, ventilatie met regelbare inblaastempera- tuur en het plaatsen van tochtsluisjes bij de vier uitgangen. Om het gebouw een kwaliteitsimpuls te geven en beter geschikt te maken voor een breed scala van voorstellingen, muziek en spraak zijn toneelvoorzieningen als (led)verlichting, podiumopbouw met doeken, een ver plaatsbaar podium en geluidsvoorzienin gen zoals (sfeer)microfoons, luidsprekers en sub-woofers (luidsprekers voor de lage tonen) aangebracht. Regelbare panelen en een gordijnsysteem moeten ervoor zorgen dat onder alle omstandig heden de akoestiek optimaal is. De zaal is verder voorzien van een strijkvloer in de kleur van de inbouw, nieuw meubi lair zoals stoelen en statafels, uitgebreide sanitaire voorzieningen en een ruime vloer op de Gaanderij met een mobiel podium. Van daar is er uitzicht naar bui ten en ook geeft deze plaats de mogelijk heid voor speciale bijeenkomsten. Bijzonder om te vermelden is dat bij het ontgraven van de kerkvloer ten behoeve van de vloerverwarming enkele mense lijke resten werden gevonden evenals een deel van een grote laatmiddeleeuwse grafsteen. De menselijke resten werden via de gemeente afgevoerd en herbegra ven op de algemene begraafplaats; de grafsteen heeft een rechtopstaande plaats gekregen in de kerk. De aanwezige graf stenen en fragmenten daarvan bleven eveneens behouden in de kerkvloer. Gebruik De herinrichting van de Nieuwe Kerk zorgt voor een toename van de com plexiteit en intensiteit van het gebruik. Onder andere worden er nieuwe soorten voorstellingen binnengereden, het licht en geluid moet worden bediend, de tariefstelling moest opnieuw worden bezien en er moet worden nagedacht over de externe profilering. Hiervoor zijn nieuwe vrijwilligers nodig (en gevonden). De Nieuwe Kerk is een 500+ voorzie ning. Dat betekent dat er ruim vijfhon derd personen een zitplaats kunnen heb ben. Een vijfde deel van de zitplaatsen betreffen het historisch interieur in de vorm van de luifelbanken en de armen- en wezen-banken. Op het podium op de Gaanderij is plaats voor veertig personen; de overige plaatsen zijn in de kerkzaal op de begane grond. Met de herinrichting van de Nieuwe Kerk is Schouwen-Duiveland een sterk verbeterde voorziening rijker die het gehele jaar door kan worden gebruikt. Schouwen-Duiveland staat cultureel weer beter op de kaart en kan het gehele gemeentelijke gebied en mogelijk ook ver daarbuiten bedienen. Johan Malipaard was vanuit de Stichting Oude Zeeuwse Kerken verantwoordelijk als projectleider herinrichting. Meer dan voorheen is de Nieuwe Kerk geschikt voor het houden van bijeenkomsten zoals recep ties, 2014 (foto: Jan Oosterloo).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 13