Stichting Behoud en Herbestemming Religieus Erfgoed (BHRE) Samenwerking met BOEi/Kerk Klooster S. Pijnenborg, directeur BOEi/Klerk Klooster Ruim twee jaar terug is de stichting die in 2008 het jaar van het religieus erfgoed organiseerde omgevormd tot de stichting Behoud en Herbestemming Religieus Erfgoed (BHRE). In de afgelopen jaren is hard gewerkt aan het inrichten van de organisatie en het opstarten van allerlei activiteiten. Kennis delen en middelen genereren door samenwerking De BHRE heeft daarbij zoveel mogelijk de samenwerking gezocht met bestaande krachtige organisaties. Vrijwel vanaf het begin heeft de BHRE samengewerkt met BOEi, de organisatie in Nederland voor behoud van industrieel erfgoed door herbestemming. Op dat moment was BOEi reeds bezig zich te verbreden richting agrarisch erfgoed en religieus erfgoed. Het samen optrekken heeft er toe geleid dat BOEi een dochter heeft opgericht specifiek voor religieus erf goed, Kerk en Klooster geheten. Daarmee is er nu ook een landelijk ope rerende organisatie specifiek gericht op religieus erfgoed die ervaring heeft in het herbestemmen en exploiteren van erf goed. BOEi/Kerk Klooster heeft Kerk Sint Anna ter Muiden met aan de zuidzij de de kerkzaal en in de oostzijde van de toren de toegang met voorliggend pad (foto: BOEi/ Jan van Daalen). inmiddels de Clemenskerk in Hilversum en de Martinuskerk in Schellinkhout overgenomen. Het samen optrekken met BOEi bij de fondswerving was eveneens succesvol. In 2011 ontving de combinatie BOEi/ BHRE van de BankGiro Loterij (BGL) 300.000 en in 2013 600.000. Dit laatste bedrag is met name bestemd voor het realiseren van concrete herbestem mingsprojecten. Daarnaast is samenwerking gezocht met Fondsenbeheer Nederland (FBNL) dat ook het Restauratiefonds ondersteunt. Dit jaar is de samenwerking vastgelegd in een managementovereenkomst waarbij geregeld is dat het werkapparaat van BHRE wordt geleverd door FBNL. Van meet af aan is vanuit de BHRE overleg gevoerd met de belangrijkste eigenaren van religieuze gebouwen, de twee grote kerkgenootschappen, de PKN en de RK (en de koepelorganisatie Konferentie Nederlandse Religieuzen), en met de Vereniging van Beheerders van Monumentale kerkgebouwen, de VBMK. Mede om dat overleg een struc tureel karakter te geven is binnen de BHRE een Raad van Advies ingesteld waarin vertegenwoordigers vanuit deze twee kerkgenootschappen, vanuit de VBMK en vanuit de wereld van het cul tureel erfgoed zijn vertegenwoordigd. Kennisinzet herbestemming in de Zeeuwse praktijk In opdracht van vier provincies (Gelder land, Noord Brabant, Utrecht en Zeeland) zijn in 2009 een aantal kansrijke projec ten geselecteerd. Daarna zijn in vervolg daarop en op verzoek van verschillende eigenaren van religieuze gebouwen samen met BOEi een aantal haalbaar heidsstudies verricht. Op deze wijze werd veel kennis vergaard over de specifieke problematiek van behoud en herbestemming van religieus erfgoed. En dat niet alleen; deze onder zoeken hebben ook geleid tot een vol gende stap in de herbestemming. In Zeeland betrof dat de Nieuwe Kerk in Zierikzee en de kerk in St Anna ter Muiden. Inzake de Nieuwe Kerk in Zierikzee is een advies uitgebracht hoe de exploitatiemogelijkheden na de casco restauratie verbeterd konden worden, en voor de kerk in St. Anna ter Muiden is eerst een haalbaarheidsstudie verricht en inmiddels is ook de koopovereenkomst getekend en is BOEi/Kerk Klooster concreet aan de slag gegaan met het bij een brengen van de middelen voor cas corestauratie en herbestemming. Ook voor de Oostkerk in Middelburg is een haalbaarheidsonderzoek gedaan. Een eer ste stap om te komen tot een vervolg. Herbestemmen is een kwestie van een lange adem, maar ook bij deze bijzonde re kerk zou BOEi/Kerk Klooster graag een volgende stap in het herbe stemmingsproces willen zetten. Fondswerving en selectiecriteria In 2013 is in samenwerking met het Nationaal Restauratiefonds een eerste stap gezet in het ontwikkelen van een fondswervingsstrategie. Het doel daarvan is te komen tot een aantal provinciale fondsen voor behoud en herbestemming van religieus erfgoed. De idee is dat een revolverend fonds wordt opgericht. De belangrijkste doelstelling voor 2014 is dat de BHRE aantoont dat de formule werkt. Dat er dankzij een her- of neven bestemming een renderende exploitatie mogelijk is. Dat gebleken is dat het lukt om het benodigde geld hiervoor bij elkaar te brengen. Dat er met geld nieuw geld is gegenereerd en dat deze bijzon dere gebouwen daardoor zijn gered. Niet onvermeld mag blijven dat BHRE samen met BOEi het platform Reliwiki www.reliwiki.nlheeft gered. Reliwiki, tot stand gekomen in en dankzij het jaar van het religieus erfgoed, is een platform waar informatie gevonden kan worden over alle religieuze gebouwen in Neder land. Dankzij de wikipedia-structuur kunnen vrijwilligers op een eenvoudige manier informatie toevoegen. Deze website wordt maandelijks inmiddels meer dan 50.000 keer bezocht!

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 14