De Gasthuiskerk te Zierikzee - de kerkgangers Huibuü en hun kerk 16 In juni 2013 herdacht de Hervormde gemeente te Zierikzee, onderdeel van de Protestantse Kerk in Nederland, het feit dat vierhonderd jaar eerder het kerkge bouw, de Gasthuiskerk door hun gemeente in gebruik werd genomen. Met een aantal activiteiten werd dat her dacht. Op zaterdag 22 juni werd terug geblikt op de geschiedenis van het kerk gebouw. Hierna volgt, in bewerkte vorm, de toen gehouden inleiding. Het gasthuis en zijn kapel De oorsprong van de Gasthuiskerk ligt in het Gasthuis dat aan de noordzijde van dit gebouw stond. Het was bereikbaar via de Hoge Molenstraat en via het nog bestaande pad vanaf het Havenplein. Elke zich respecterende stad van enige omvang had een gasthuis waarvan de oorsprong nog letterlijk was. Wie geen mogelijkheid had om te overnachten, kon als vreemdeling terecht in het gast huis. Al snel kreeg het ook de functie van verpleeghuis voor ernstig zieken die thuis niet meer verzorgd konden wor den. Al in 1271 wordt het gasthuis genoemd, maar het pand stond toen in het weste lijk deel van de stad. In de loop van de veertiende eeuw werden de beide zijden van de haven bebouwd en vervolgens de straten aan de achterzijde daarvan. Vermoedelijk omstreeks het midden van die eeuw werd het nieuwe gasthuis gebouwd, dat voorzien werd van een kapel. Gasthuizen waren geestelijke instellingen en met een kapel werden de vreemdelingen en zieken de mogelijk heid geboden te bidden en de mis bij te wonen die opgedragen werd door een priester die aan deze kapel verbonden was. Wanneer de kapel de status van kerk heeft gekregen, is niet bekend. De Sint Lievensmonsterkerk bleef de paro chiekerk voor de inwoners. De kerk dateert uit de vijftiende eeuw. Het betrof de uitbreiding van een klei nere kapel. De oriëntatie van de kerk was zoals gebruikelijk west-oost. Het altaar stond aan de oostelijke zijde onder het huidige orgel. Tussen de kerk en de Oude Haven waren woonhuizen gebouwd. De grond waarop deze huizen stonden, was eigendom van het gasthuis en de bewoners betaalden daarvoor erf pacht. De hoofdingang van het gasthuis lag aan de Hoge Molenstraat. Toen nog een open gebied met een landelijk karakter. Het nog steeds bestaande pad met poortje aan de oostzijde van de kerk verbond het gasthuis met de haven. In de veertiende eeuw ontwikkelde zich hier een nieuw centrum. Dat werd gesti muleerd door het feit dat over de haven een brede houten brug werd gebouwd. In 1430 werd deze vervangen door een stenen exemplaar. In 1872 volgde sloop als gevolg van het dempen van dit deel van de Oude Haven en sindsdien ligt hier het Havenplein. De betekenis van de kerk wordt geac centueerd door de twee torentjes. Ze zijn niet tegelijkertijd gebouwd. De oostelijke is het oudste en dateert uit 1472.1 De kerk was volgens de registers van het bis dom Utrecht, waaronder Zierikzee viel, gewijd aan de maagd Maria, net zoals het gasthuis zelf. In de kerk bevond zich een altaar dat gewijd was aan het Heilig Kruis. Een tweede altaar kreeg de kerk in het midden van de vijftiende eeuw dat was gewijd aan de schutspatrones Maria. Een derde altaar volgde in het begin van de zestiende eeuw en werd gewijd aan Sint Anna. De plaatsen van deze altaren zijn niet bekend maar voor de hand liggend is te vermoeden dat deze aan de noord- en zuidzijde waren gelegen. Vanaf 1419 zijn de priesters bekend die aan deze altaren verbonden waren.- De Reformatie bracht met zich mee dat ook deze kerk, net zoals alle andere eigendommen van geestelijke instellingen, werden geconfisqueerd door de overheid. Het stadsbestuur verander de, zoals te doen gebruikelijk was, niets aan hun status. Het gasthuis bleef zijn functie vervullen. Een binnenmoeder was belast met de dagelijkse werkzaam heden. Het bestuur werd gevormd door twee gasthuismeesters die werden bijge staan door een buitenvader of boekhou- De Brede of Stenen brug, met links de Gasthuiskerk en daarvoor de woonhuizen, ca. 1630 (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, X 1469).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 16