Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: Mr. A.P. Punt, Nassaulaan 8, 4301 MX Zierikzee, tel. 0118-635289, e-mail noudpunt@zeelandnet.nl. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter Mr. A.P. Punt, Zierikzee, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), A. Brugge (Waterlandkerkje), mevr. M. Buijsse-de Sutter (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (WestkapelIe), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), J.H.A. Vermin (Baarland), P.F. Vleugel (Zierikzee), F.P. Borggreve (Kats), G. van der Wal (Kats). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere- Frontpagina: Oostgevel van de Nieuwe Kerk te Zierikzee na restauratie en herinrichting, 2014 (Foto: L.M. van der Gouwe). Voor u ligt een nieuwe aflevering van het bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die geheel gewijd is aan één plaats, namelijk Zierikzee. Het is de eerste keer dat de redactiecommissie deze formu le toepast en dat is niet voor niks. In Zierikzee is onze trots, de Nieuwe Kerk, niet alleen van onder tot boven gerestau reerd, maar ook opnieuw ingericht! Restauratie Beschreven wordt in deze aflevering hoe de eerste mankementen in het gebouw zich vertoonden ergens in 2005: stukken stucwerk van plafond en muren kwamen naar beneden. Noodingrepen als het aan brengen van grote netten in het interieur voor het opvangen van losgeraakt stucwerk waren vereist om de kerk verantwoord te kunnen blijven gebruiken. Nader onder zoek leerde, dat een zeer ingrijpende én kostbare restauratie noodzakelijk was om de kerk in stand te kunnen houden. Na uitgebreide inspanningen en met de mede werking van vele instanties (zoals de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, provincie Zeeland, gemeente Schouwen- Duiveland en particuliere fondsen) kwam in 2011 het verlossende woord: de finan ciering is rond! Grote opluchting alom, want intussen tekenden de contouren van de financiële crisis, met alle gevolgen van dien, zich al af. De restauratiewerkzaamhe den startten begin 2012 en medio februari 2013 vond de oplevering plaats. Herinrichting Eind 2011 ontvingen wij het bericht, dat ons een aanzienlijke schenking door een anonieme geldgever in het vooruitzicht was gesteld voor de herinrichting. Een bericht dat met heel veel enthousiasme werd ontvangen, immers hierdoor kwa men de middelen beschikbaar om het gebouw optimaal in te richten voor een multifunctioneel gebruik. In hoog tempo werden deskundigen ingeschakeld, com missies ingesteld, begrotingen gemaakt, kortom een hele machinerie kwam op gang om deze nieuwe geweldige klus te klaren. Natuurlijk gingen dingen mis, ble ken zaken soms niet goed ingeschat, maar het uiteindelijk resultaat is fantastisch! Er staat een prachtig gerestaureerd kerkge bouw met een optimale inrichting, waarin vrijwel alle denkbare culturele activiteiten kunnen plaatsvinden. Uitnodiging De donateurs worden van harte uitgeno digd voor het concert dat op vrijdagavond 25 april 2014 plaatsvindt. Tijdens deze avond treden op de Christelijke Orato rium Vereniging Laudando en het Vocaal Ensemble Magnificat onder leiding van Rinus Verhage, tevens organist van de Nieuwe Kerk. Medewerking wordt ver leend door Marlotte van 't Hoff (sopraan) en Wim Diepenhorst (orgel). Zij zullen werken uitvoeren van Handel en Mendelssohn. De organisatie van deze avond is in handen van de Plaatselijke Commissie Zierikzee in samenwerking met de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk Zierikzee en vormt de afsluiting van de openingsmanifestatie. U hebt gratis toe gang tot dit concert als u dit bulletin toont bij de ingang. Het concert begint om 19.30 uur. Tot slot Onze grote dank gaat uit naar allen en dat zijn er velen! - die op enigerlei wijze hun bijdrage hebben geleverd aan de ver nieuwde Nieuwe Kerk Zierikzee. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 Huib Uil De vernieuwde Nieuwe Kerk in Zierikzee Pag. 8 ing. Kees de Jonge De restauratie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee Pag. 12 Johan Maliepaard De herinrichting van de Nieuwe Kerk te Zierikzee Pag. 14 S. Pijnenborg Stichting Behoud en Herbestemming Religieus Erfgoed (BH RE) Pag. 16 Huib Uil De Gasthuiskerk te Zierikzee - de kerkgangers en hun kerk Pag. 25 Huib Uil Kerkkappen in Nederland Pag. 26 F.G.C. Rothuizen Bouwkundige onderwerpen, Gietijzer

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 2