5 Kapot raam in de noordelijke gevel van de Nieuwe Kerk, ca. 1975 (nr. ZM 0965). de plaatsing aan de noordzijde de beste oplossing. Daarom werden de kansel en de tuin in 1855 daarheen verplaatst. Een van de andere gebreken was het fronton aan de torenzijde van de kerk, dat iden tiek was aan de voorzijde. Besloten werd dit weg te breken en te vervangen door een doorgaande kroonlijst. De voluten (de versieringen aan de bovenzijde van de pilasters) bleken een bron van voort durende zorg. Het plafond, dat gestuka doord was met daarop rozetten, bleek ook veel problemen te geven. Daarom werd dit in 1932 vervangen door het huidige plafond met sjabloonwerk. Het had een gunstige uitwerking op de akoestiek. Twee jaar eerder was de kerk voorzien van verlichting. Op het eind van de Tweede Wereld oorlog, toen Schouwen-Duiveland in tegenstelling tot de rest van Zeeland nog niet bevrijd was, werd Zierikzee door de geallieerden beschoten vanaf Noord- Beveland. Daarbij werd de Sint Lievens- monstertoren als richtpunt gebruikt. Behalve de toren werd ook de Nieuwe Kerk zwaar beschadigd. Eerst op 1 juni 1947 kon het kerkgebouw weer in gebruik worden genomen. Sluiting en overdracht In 1965, toen de Hervormde gemeente voor steeds hogere lasten kwam te staan, werd besloten de Nieuwe Kerk in de wintermaanden te sluiten vanwege de hoge verwarmingskosten. Ook bleek dat het nodig was om het gebouw in zijn geheel te restaureren. De kosten werden begroot op zeshonderdduizend gulden. Voor de Hervormde gemeente was het geen eenvoudige zaak dit financieel rond te krijgen naast eventuele subsidies van de overheid. Bovendien had de restaura tie van het andere kerkgebouw van de Hervormde gemeente, de Gasthuiskerk, die plaatsvond in 1950-1958, veel gevergd van de financiën. De plannen bleven daarom rusten. In 1971 besloot de kerkvoogdij om de Nieuwe Kerk niet meer te gebruiken. De Gasthuiskerk bood voldoende ruimte terwijl ook gebruik kon worden gemaakt van de Lutherse kerk of het Hervormd V erenigingsgebouw. De Nieuwe Kerk ging na de sluiting zienderogen achteruit. De ramen werden ingegooid en wind en regen kregen vrij spel. In de rij van Zierikzeese monu menten werd de Nieuwe Kerk een 'aan fluiting'. Allerlei ideeën werden geop perd voor een nieuwe bestemming maar actie bleef uit. Op 1 oktober 1976 werd, in navolging van andere provincies, de Stichting Oude Zeeuwse Kerken opge richt. Haar doelstelling werd het bevor deren van de belangstelling voor histori sche kerkgebouwen in Zeeland en de instandhouding daarvan in de ruimste zin van het woord. Als eerste project viel de keus op de Nieuwe Kerk. Op 19 sep tember 1977 stemde de Hervormde gemeente in met de overdracht voor het symbolische bedrag van een gulden. Voor het beheer van de kerk werd een Plaatselijke Commissie opgericht. Op 16 december volgde de officiële overdracht aan de stichting tijdens een bijeenkomst in het stadhuis. Namens de nieuwe stich ting tekende de eerste voorzitter, mr. J. van Aartsen, oud-commissaris van de koningin in Zeeland, en namens de Hervormde gemeente president-kerk voogd J.M. Padmos. Restauraties In 1978 werd begonnen met de restaura tie. Het architectenbureau ir. J. de Wilde in Breda maakte de plannen en de firma Huurman uit Delft was de aannemer. De werkzaamheden bleven beperkt tot het herstellen van het dak, de goten en de ramen van het gebouw. In 1980-1982, volgde het verdere herstel van het exte rieur. In 1986-1988 volgde het interieur. Hoofdaannemer was toen de firma Quant uit Zierikzee naar plannen van het Architectenbureau Rothuizen en 't Hooft in Goes. Met de totale restauratie was een bedrag gemoeid van ongeveer vier miljoen gulden. Voor de restauratie van het orgel, die in 1996 gereedkwam, moesten opnieuw subsidies en bijdragen worden verworven. Het gebouw was hierdoor in een goede staat gebracht. Onderdeel van de restau raties was geweest het aanbrengen van verwarming en verlichting in de vorm van drie armaturen. De Plaatselijke Commissie zette zich in om het gebouw voor allerlei doeleinden te gebruiken. Naast kerkelijke bijeenkomsten, orgel concerten en zangavonden werd het gebouw ook gebruikt voor bijvoorbeeld begrafenissen, recepties, tentoonstellin gen of beurzen. Meer en meer ging de Nieuwe Kerk een plaats innemen bij activiteiten in Zierikzee en op Schouwen-Duiveland. Dat de locatie steeds meer in de belangstelling kwam, wordt onderstreept door het feit dat op het plein voor de kerk door de Gemeente Zierikzee in 1995 een kunst werk werd geplaatst. Het toont de con touren van het eiland met op de plaats van Zierikzee een witte bol. De maak ster, Teja van Hoften, verbeeldde daar mee Zierikzee als parel aan de Ooster- schelde. Ook had de gemeente ervoor gezorgd dat in het kader van de herbe strating rond de Nieuwe Kerk de con touren van de voormalige Sint Lievens- monsterkerk zichtbaar waren gemaakt. Het geeft een goede indruk van de grote omvang van het gebouw. Organist D. Visser spande zich in om het orgel in een zo goed mogelijke staat te houden in de periode dat de kerk niet meer werd gebruikt, 1981 (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, nr. ZM 0991).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 5