6 t gebouw. Op die wijze kreeg het protest een breed draagvlak. Maar de voorne mens veranderden niet. Uit de actie, waarvan muziekdocent, organist en dirigent Mar van der Veer het boegbeeld werd, kwam het Initiatief comité Nieuwe Kerk te Zierikzee voort. Dit was breed samengesteld en bestond uit tien personen onder voorzitterschap van Mar van der Veer. Het comité betwijfelde de mening dat er niet vol doende financiële middelen zouden zijn te halen uit de exploitatie en ontwikkel de allerlei plannen daarvoor. Daarmee wilde ze alternatieven aanreiken aan de Het interieur in 1983 (foto: J.D.C. Berrevoets, nr. ZM 3172). Verbouw tot theater Zorgen waren er over de toekomstige exploitatie van de Nieuwe Kerk. De secretaris van de Stichting Oude Zeeuw se Kerken en de voorzitter van de Plaat selijke Commissie onderzochten de mogelijkheid om het kerkgebouw te verkopen voor een andere bestemming. Met dat doel werden in 2001 informele contacten gelegd met het bestuur van de Gemeente Schouwen-Duiveland, ont staan na de samenvoeging van de zes gemeenten op Schouwen-Duiveland in 1997. Dat contact leidde tot het idee van verbouw van de Nieuwe Kerk tot thea ter ter vervanging van de Concertzaal aan de Paardenstraat in Zierikzee. Al eerder, in 1997, had P.A. Boot, lid van de Plaatselijke Commissie, daarvoor een plan gemaakt. De gemeente liet een onderzoek instellen voor een nieuw theater. De keuze tussen nieuwbouw aan het Hatfieldpark en verbouw van de Nieuwe Kerk viel uit ten gunste van het laatste omdat dit goedkoper was. Nieuwbouw werd begroot op 24,2 mil joen gulden, verbouw van de Nieuwe Kerk op 10,3 miljoen gulden. Toen die plannen bekend werden, rezen bezwa ren, vooral vanuit de bevolking. Het feit dat het interieur drastisch gewijzigd zou worden, leidde tot een breed gedragen protestactie. Vooral de eilandbewoners met een kerkelijke achtergrond roerden zich. De Zierikzeeënaar, die een aantal personen samenbracht om de bezwaren te coördineren, had die achtergrond niet. Met vele anderen was hij verontrust over de aantasting van dit monumentale Plaatselijke Commissie die zich in zijn activiteiten vrijwel beperkte tot het ver huren. Tot de plannen behoorden ook het oprichten van een vriendenkring en het werven van vrijwilligers. De plannen werden verwoord in het rapport 'Nieuwe wegen voor de Nieuwe Kerk'. Op woensdagavond 14 november 2001 belegde de gemeente een discussiebijeen komst. Het werd een roerige avond in een volle Nieuwe Kerk waarin veel tegenstanders zich lieten horen. De geluiden van de voorstanders waren er ook maar hun aantal was geringer. Het plan werd verdedigd door Lammert Blikman als voorzitter van de Plaatselijke Commissie die wees op de dalende inkomsten en de stijgende uitgaven. G.L.C.M. de Kok, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, hield een pleidooi voor een theater op Schouwen-Duive land maar hield zich afzijdig van de dis cussie. Twee panels met twaalf deskundi gen reageerden op het 'Rapport Buys' over de vestiging van een multifunctio nele podiumvoorziening. Bijna allemaal toonden zij zich niet enthousiast over de Nieuwe Kerk als theater. Het debat kreeg een emotionele lading door zeer kwetsende uitspraken van film-, theater- en muziekproducent T.J. van Houten waarvoor het gemeentebestuur later excuses publiceerde. Ondertussen was een handtekeningenac tie van start gegaan onder de slagzin 'Laat de kerk de kerk'. Op 15 januari Na de restauratie van het ex- en interieur werd de Nieuwe Kerk heropend op 18 april 1988. Rechts: M.P. de Bruin, bestuurslid van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken (nr. ZM 3171).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 6