7 Restauratie van de Nieuwe Kerk, 2012 (foto: Jan Oosterloo). 2002 werden 4.654 handtekeningen aan geboden door Mar van der Veer, verge zeld door vijftien jeugdige koorleden met in hun handen een tientallen meters lang lint met protestkaarten. Ook vele organisten en orgelbouwers lieten zich horen. Zij waarschuwden Zierikzee voor deze historische fout. De bezwaren had den een verontwaardigende toon gekre gen na de suggestie dat het orgel afge broken en verplaatst zou kunnen wor den. Door middel van ingezonden stuk ken in de kranten werd de discussie voortgezet. Op 31 januari 2002 besloot de gemeen teraad af te zien van het plan om de Nieuwe Kerk aan te kopen voor een theater. Burgemeester en wethouders hadden geconstateerd dat 'er onvoldoen de maatschappelijk draagvlak lijkt te zijn voor deze optie'. Geen enkele partij steunde het plan. De meerderheid besloot tot nieuwbouw. Velen haalden opgelucht adem. Anderen, waaronder de bedenkers van het plan, waren teleurge steld en dat leidde tot het vertrek van een deel van de Plaatselijke Commissie. Hun plaatsen werden ingenomen door personen die zich voluit wilden geven om de Nieuwe Kerk nieuw leven in te blazen. Piet de Rijke, oud-wethouder van Zierikzee, trad aan als nieuwe voor zitter. Een ander concreet resultaat was de oprichting van de Stichting Vrienden Nieuwe Kerk onder voorzitterschap van Mar van der Veer. Na de personele wisselingen binnen de Plaatselijke Commissie werd nagedacht over de activiteiten en de aard daarvan. Al voordien werd het gebouw multi functioneel gebruikt. Besloten werd op die weg voort te gaan en actief aan de slag te gaan met het aantrekken van huurders en het ontwikkelen van activi teiten. Ondersteund door tal van vrijwil ligers lukte het de deuren van de Nieuwe Kerk veel vaker open te krijgen dan voorheen. Er werden muzikale festivals en tentoonstellingen georganiseerd en het aantal huurders steeg. Het succes liet zich vertalen door een hoger exploitatie saldo. Dat was (en is) nodig om de jaar lijkse lasten op te vangen en te reserve ren voor het onderhoud. De discussie in 2001/2002 was min of meer een herhaling van die in 1920. Om financiële redenen gingen er toen binnen de Hervormde gemeente stemmen op om de Nieuwe Kerk af te stoten. Maar een handtekeningenactie en andere protesten deed de kerkvoogdij afzien van het plan. De vermaarde kunstcriticus professor Jan Veth schreef als voorzitter van de Vereni ging Hendrick de Keijser een brief en sloot die af met: 'Het zou dus én om cul turele én om praktische redenen een ramp voor de stad Zierikzee zijn!'. Een spontane inzamelingsactie bracht voldoende geld op en de kerkvoogdij liet het plan rusten. De weg naar de vernieuwde Nieuwe Kerk Weliswaar waren goede stappen gezet op weg naar een betere toekomst voor de Nieuwe Kerk, maar er kwamen nieuwe zorgen. Een deel van het stucwerk aan de noordwestzijde kwam naar beneden. Een zwam was de oorzaak. Daarna bleek de dakconstructie zich in slechte staat te bevinden. Achteraf was dat al bekend toen de Nieuwe Kerk werd overgedra gen aan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, maar dat was genegeerd. Restauratie was onontkoombaar. Met hulp van het rijk, de provincie en de gemeente is die er gekomen. Het multi functionele gebruik waarop in het kader van het beheer was ingezet, vroeg om een herinrichting van het gebouw. Ook die werd dankzij een anonieme gift ver wezenlijkt. Meer daarover in de volgen de twee artikelen. Van meet af aan was een van de uit gangspunten dat de Nieuwe Kerk de uit straling van een kerk diende te behou den. Daarom was het buiten discussie dat het orgel, de kansel met de tuin en de meeste banken hun plaats moesten behouden. Maar daarnaast waren aanpas singen nodig om het gebruikscomfort te verhogen en het multifunctionele gebruik te stimuleren. Met de voorzie ningen die daarvoor zijn aangebracht en het feit dat er geen schuldenlast op het gebouw drukt, wenkt een positieve toe komst. De vernieuwde Nieuwe Kerk neemt opnieuw zijn plaats in als repre sentatieve locatie voor tal van activitei ten. Die liggen op muzikaal, kerkelijk en cultureel terrein, maar het is ook een gebouw voor maatschappelijke activitei ten, bruiloften, recepties en voorstellin gen. Met behoud van veel van het oor spronkelijke interieur en van het orgel vervult deze oude Zeeuwse kerk, dankzij de steun en sympathie van velen, opnieuw een prominente plaats in de samenleving. Bronnen en literatuur Gemeentearchief Schouwen-Duiveland: Archief van het Initiatiefcomité Nieuwe Kerk te Zierikzee, 2001-2002. H. Uil, 'De brand van de Sint- Lievensmonsterkerk te Zierikzee in 1832', in: Kroniek van het land van de zee meermin (Schouwen-Duiveland), 7ejrg., 1982, 55-68. H. Uil, De Nieuwe Kerk te Zierikzee, Zierikzee 1988. H. Uil, Zierikzee, stad met vele gezichten, Zierikzee 1996.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 7