De restauratie van de Nieuwe Kerk te Zierikzee ing. Kees de Jonge 8 Detail van de oostgevel met zuil, architraaf, fries, kroonlijst en het uitkragend fronton met hierin diepliggend de timpaan, 1978 (foto: G.J. Drukker, beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed). Oostgevel met trap en de basementen, waar op de zuilen staan. De zuilen dragen de open voorhal oftewel de portico, 2013 (foto: K. de Jonge). Inleiding De vele monumenten in Zierikzee weer spiegelen de rijke historie van de stad. In de Middeleeuwen was Zierikzee een van de belangrijkste steden van Holland en Zee land. Hoog boven de stad torent de Sint Lievensmonstertoren uit. Aan de voet daar van staat de Nieuwe Kerk, die is gebouwd ter vervanging van de in 1832 door brand zwaar beschadigde Sint Lievensmonster- kerk. De Nieuwe Kerk is een fraai negen- tiende-eeuws gebouw en behoort tot een van de meest karakteristieke monumenten van Zierikzee. Aan de voet van de trappen aan de voorzijde bevinden zich gietijzeren lantarenpalen uit 1847. Ook in het interieur bevinden zich cultuurhistorisch waardevolle elementen. De zuivere, harmonieuze vorm geving van de preekstoel, de zogenaamde tuin, de zitbanken en luifelbanken doen in de kerk de neoklassieke sfeer van de negen tiende eeuw herleven. Ook het orgel uit 1848, dat vervaardigd werd door Kam en Van der Meulen, getuigt van deze eenvou dige maar smaakvolle stijl die in deze perio de veelal gangbaar was. De voorbereiding Sinds 1994 begeleidt Rothuizen Archi tecten Stedenbouwkundigen het onder houd van de Nieuwe Kerk. In die periode zijn een aantal mankementen verholpen, maar een aantal grotere gebreken over schreden het "normale onderhoud". In 2002 werd, ter voorbereiding van het twee de tienjarige onderhoudsplan, een begroting gemaakt voor het verhelpen van de toen bekende gebreken. Zijgevel met pilasters die door een band en kroonlijst overgaan in de geprofileerde goot, 1978 (foto: G.J. Drukker, beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed). Interieur van de kerkzaal met het orgel en de toen nog aanwezige bankvelden, 1977 (foto: G.J Drukker, beeldbank Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 8