9 De Sint Lievensmonstertoren en de Nieuwe Kerk, c. 1985 (foto: Slagboom en Peters: Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, nr, ZZE 0086). Dit overzicht is in 2008 geïndexeerd. In dat jaar deden zich problemen voor met het stucwerk. In de periode hierna drong de notie door dat zeer waarschijnlijk de hele kapvoet aangetast zou zijn door zwam. Ook de kapconstructie baarde grote zor gen. Doordat deze was verzwakt door houtrot, zat er beweging in de kap. Stucwerkornamenten kwamen onder spanning te staan waardoor er stucwerk scheurde, los kwam en naar beneden viel. Om te voorkomen dat er gewonden zouden vallen, werden netten aange bracht in de kerk en de kapitelen van de halfzuilen werden ingepakt. Herstel was dringend noodzakelijk. Het bijeenbren gen van voldoende middelen was nodig voor het herstel van het houtwerk in de kap, het stucwerk met ornamenten, het gewelf, het vervangen van de dakbedek king en het herstel van de natuursteen van de toegangstrappen buiten. In 2009 werd het restauratieplan opge steld in het kader van Restauratieregeling 2010 en 2011. Op 18 februari 2011 volgde de beschikking van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). De procedure voor het verkrij gen van de omgevingsvergunning volgde en uiteindelijk werd het werk in novem ber 2011 aanbesteed. De laagste inschrij ver was Bouwgroep Peters uit Middelburg. Restauratie Een belangrijke reden voor de restauratie van het casco van de kerk was de aan wezigheid van een zwam in de dakcon structie. Een belangrijk deel van de investering ging daarom zitten in het verwijderen van de zwam en het voor komen van nieuwe vorming ervan in de toekomst. Stukadoor- en schilderwerk vormden, naast de restauratie van de dakbedekkingen (waaronder het vernieu wen van de koperbekleding), het herstel van metsel- en voegwerk en de natuur stenen trappen, de andere belangrijke Om bij de kapvoet te komen zijn in de kerk- zaal enorme stellingen gebouwd, 2013 (foto K. de Jonge) posten van het werk. De restauratie start te in april 2012 met het plaatsen van de omvangrijke steigerwerken binnen en buiten de kerk. Vanaf dat moment was de kerk gesloten voor activiteiten. Al snel na het openen van de kapvoet (de ruimte boven de lijst van het gewelf in de kerk en de buitenmuur, de aanzet van de kapconstructie) werd de omvang van de aantasting duidelijk. Een uitgebreide inventarisatie van de aantastingen volgde. In het verleden bleken, waarschijnlijk tij dens een eerdere restauratie, houtresten in Restauratie van de zijgevel, van met name het metsel- en voegwerk en de gietijzeren raam- vensters, 2013 (foto K. de Jonge)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2014 | | pagina 9