12 Het hoogaltaar in het priesterkoor. 1914, H. van der Geld, 's-Hertogenbosch. 3. rechterzijde retabel: Melchisedek offert brood en wijn; 4. onderaan midden: het Lam en het Boek met de zeven zegels. Beelden Veruit het oudste kunstwerk in de kerk is het houten beeld Maria-met-Kind, Antwerpse school, eind zeventiende eeuw. Het staat op het altaar in de kapel aan de noordzijde van de toren. In 1961 is het gerestaureerd. Deze restauratie is niet echt geslaagd, de polychromie is toen verdwenen. Jac. de Baar schreef er Overzicht van het schip van de kerk met op de achtergrond het priesterkoor. het volgende over: De intocht van pater Van Herle in 1805 was een ware triomftocht, zo beschrijft hij het zelf in het Liber. De stoet kwam met wel honderd ruiters, rijtuigen en wagens vanuit Hulst in Zandberg aan. Daar werd halt gehouden bij de woning van de 'meulderinne' (molenaarsvrouw) d'Haens. Zij schonk de nieuwe pastoor een 82 cm hoog houten Mariabeeld, waarmee wonderlijke din gen zouden zijn gebeurd. Het werd 'in vollen triumphmee naar de kerk in Graauw ver voerd. 21) Voor de preekstoel: polychroom Mariabeeld met Kind. Tegen de pilaren in het schip: eerst twee pilaren zonder beelden, vervolgens acht gepolychromeerde beelden. Aan de noordkant van west naar oost: Petrus, de Heilige Familie, Godelieve, Maria. Aan de zuidkant van west naar oost: Paulus, Gerardus Majella, Franciscus, Aloysius. Transept noord, in de noordoost hoek: een wit Heilig- Hartbeeld. Verder staan er in de kerk nog andere houten en gipsen heiligenbeelden. Buiten de kerk aan de straatkant: Heilig- Hartbeeld uit 1927-1928 van Jan Kusters te Eindhoven, een geschenk van de parochianen bij het 25-jarig priesterfeest van pastoor M. van Gastel. De kruisweg In de zijbeuken van het schip hangen de veertien staties van de kruisweg, in 1944 geschilderd door Gerrit de Morée, kunstschilder te Breda. Het is een geschenk van de parochianen aan pastoor M. van Gastel bij zijn 25-jarig jubileum als pastoor te Graauw. Gebrandschilderde ramen In het priesterkoor bevinden zich zeven glas-in-loodramen, in ieder gevelvlak één. Ze zijn in 1915 vervaardigd door Hochreiter en De Geyer te Antwerpen en aan de kerk geschonken door de familie Dumoleyn. De ramen zijn op 21 december 1944 beschadigd door een in de Melopolder ingeslagen vliegende bom. De restauratie is uitgevoerd door de firma Tierolff te Roosendaal. In sep tember 1947 zijn de ramen terugge plaatst. Gebrandschilderde voorstelling in de ramen (van noord naar zuid): 1. non-figuratief; 2. de geboorte van Jezus; 3. de doop van Jezus; 4. het laatste avondmaal; 5. de verrijzenis; 6. de nederdaling van de Heilige Geest; 7. non-figuratief.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 12