Een liturgietuin te 's-Heer Hendrikskinderen G.J. Lepoeter 16 's-Heer Hendrikskinderen is een dorp van bescheiden omvang binnen de gemeente Goes. Het heeft ongeveer 1300 inwoners. Al is het dorp ondertus sen vrijwel volledig aan de stad vast gebouwd, de eigen identiteit is in stand gebleven. Als we de afslag van de Oude Rijksweg nemen zijn het de rust, de kleinschaligheid en de gemoedelijke uit straling, die vanaf het eerste moment weldadig aandoen. Er staat één kerkge bouw, dat van de tegenwoordige PKN, de Protestantse Kerk in Nederland. Het is nooit anders geweest. Toen in de negentiende en twintigste eeuw door de opeenvolgende splitsing van kerkgenoot schappen op vrijwel alle dorpen meerde re kerken werden gebouwd, ging deze ontwikkeling aan 's-Heer Hendrikskinderen voorbij De huidige kerkelijke gemeente is in 2001 ontstaan vanuit de Samen op Weg gedachte. De inwoners van het dorp die lid waren van de Gereformeerde Kerk in Goes sloten zich toen aan bij de Hervormden en zo ontstond een Samen op Weg Gemeente, die vanaf 2008 offi cieel als PKN Gemeente te boek staat. Op een aantal terreinen wordt samenge werkt met de protestantse gemeenten in Goes en Kloetinge. Er zijn nu ongeveer 400 leden, verdeeld over ruim 200 huis houdens. Kerk en toren In 1805 werd de uit de veertiende eeuw daterende kerk vanwege de bouwvallige staat afgebroken. Op de oude fundamen ten werd toen, deels met oude materia len de huidige, uit financiële noodzaak schaars uitgevoerde zaalkerk gebouwd. Die kon in 1807 in gebruik worden genomen. Een gedenksteen in de noord gevel herinnert aan het leggen van de eerste steen op 1 oktober 1805. Janse betitelt het gebouw nogal denigrerend als een 'onbetekenend zaalkerkje.' 1) Inwendig is de kerk in 1974 grondig gerestaureerd. De oude kerkbanken zijn toen verwijderd en in de plaats hiervan zijn stoelen gekomen. De twee ingangen aan de zijkanten zijn bij die gelegenheid dichtgemaakt en vervangen door één ingang rechtstreeks vanuit de toren. Aan waardevol oud meubilair beschikt de kerk alleen over een preekstoel uit omstreeks 1650. Deze is nog altijd voor zien van de originele koperen attributen, te weten de doopbekkenhouder, zandlo perhouder en lichtarm. De preekstoel is afkomstig uit de destijds afgebroken kerk van het nabijgelegen Wissekerke. Vóór de restauratie bevond zich in de kerk een uit de achttiende eeuw daterende herenbank. Het is twijfelachtig of het destijds een juiste beslissing is geweest om deze als afval te bestempelen. Het op een galerij boven de ingang staande orgel dateert uit 1912 en is gebouwd door de orgelbouwer Standaart te Schiedam. In 1990 is het instrument door de firma A. Nijsse Zoon te Oud Sabbinge grondig gerestaureerd. Het hele interieur van de kerk maakt een goed onderhouden en strakke indruk. Aan de oostzijde van de kerk, op de plaats van het vroegere koor, werd in 1870 een consistorie aangebouwd. In 1992 is deze vervangen door een nieuwe grotere consistorie. De forse bakstenen toren uit de eerste helft van de vijftiende eeuw is bij de afbraak van de kerk in 1805 gespaard gebleven. Een nieuwe bekroning werd echter wel nodig gevonden. In de plaats van de gebruikelijke torenspits is toen gekozen voor een gemetselde rechtop staande achtkant, de zogenaamde 'Peperbus'. Aan de zuidzijde van de toren bevindt zich nog de oude trapto- ren met slakkenhuisgewelt. In de overwelfde benedenruimte van de toren vindt men aan beide zijden grote, scherp geprofileerde bakstenen blindnis- sen die voorzien zijn van traceringen; een opmerkelijk motief in een torenhal. 2) Eveneens in de torenhal zien we boven de doorgang naar de kerk het oude Tien Gebodenbord. Dit bevond zich oorspronkelijk in de kerk, waar het verstopt zat achter het orgel. Bij een opknapbeurt van de kerk in 2008 heeft het zijn huidige plaats gekregen. In de toren bevindt zich een klokkenstoel met daarin een klok met een diameter van 74 cm. De klok is in 1579 gegoten door Adriaen Steijlaert te Mechelen. Liturgietuin Een liturgietuin is een tuin met struiken en bloemen die door hun naam of kleur verwijzen naar het liturgisch of kerkelijk jaar. Elke periode in het kerkelijk jaar - van Advent tot de herfst - heeft een eigen accent en kleur: paars, wit en rood, met als tussenkleur groen. 3) Men heeft in 's-Heer Hendrikskinderen geko zen voor een weldoordachte en gedegen opzet. Niet zomaar wat plantjes in de grond en dan zien wat er van terecht komt. Het initiatief is genomen door de dorps raad en door hen in samenwerking met de kerkenraad en de gemeente Goes uit gevoerd. Er is goed over nagedacht. Op basis van de kleurensymboliek is het tuinplan vormgegeven. De ene helft van de tuin ligt aan de noordzijde, de andere Kerk en toren te 's-Heer Hendrikskinderen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 16