17 Een gedeelte van de liturgietuin aan de zuidzijde van het kerkgebouw. Een detail van de liturgietuin met de verwijzing naar de bijpassende bijbeltekst. helft aan de zuidzijde van de kerk. Op deze manier staat de kerk als het ware midden in de tuin. De verbinding van kerk en tuin wordt deels bereikt door de plantvakken dicht tegen de kerk te situe ren. Verder wordt dit extra benadrukt door in de verharding aangebrachte betonstroken, die visueel een koppeling maken met het kerkgebouw. De plantvakken aan de noordzijde van de kerk zijn ingeplant met hoofdzakelijk groenblijvende planten. Aan de zuidzijde van de kerk zijn plantvakken gemaakt met telkens één hoofdkleur. Het vak dichtbij de toren is paars, het middenvak wit en aan de kant van de consistorie is rood de hoofdkleur. In totaal zijn 52 plantensoorten ver werkt, waarvan er 19 in de Bijbel wor den genoemd, 16 soorten een symboli sche betekenis hebben of verwijzen naar een legende. Acht soorten verwijzen via hun naam naar het Christelijk geloof en negen soorten zijn naar eigen idee toe gepast. De naambordjes bij de in de Bijbel genoemde planten vermelden de plaats van de betreffende bijbeltekst. Mooie en degelijk uitgevoerde informa tiepanelen staan de bezoeker ten dienste. De aanleg van de liturgietuin is gefinan cierd uit het dorpenbudget van de gemeente Goes. Het onderhoud vindt plaats door vrijwilligers. Houden we de kerk in ons midden? Rondom dit uiterst actuele thema werd op vrijdagmiddag 11 april 2014 in de kerk een mini-symposium belegd, waar bij de openstelling van de liturgietuin de aanleiding en het uitgangspunt vormde. Zoals vrijwel overal elders is het ook in 's-Heer Hendrikskinderen noodzakelijk om door teruglopend kerkbezoek en de daarmee samenhangende financiële pro blemen na te denken over meer of ande re functies voor het kerkgebouw. Hoewel duidelijk is dat vrijwel iedereen in het dorp ook op langere termijn 'de kerk in het midden wil houden' is daar mee de problematiek niet opgelost. Tegen deze achtergrond werden inlei dingen verzorgd door da. Karin van den Broeke, voorzitter van de landelijke synode van de PKN, ds. Aarnoud Jobsen, predikant PKN te Goes en dhr. Jo-Annes de Bat, wethouder van de gemeente Goes. Het geheel stond onder leiding van dhr. Wim Scholten, directeur van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Na een vruchtbare discussie werden aan het slot van de middag de informatiepa nelen bij de liturgietuin onthuld. 's-Heer Hendrikskinderen heeft zich op een bescheiden, maar voorbeeldige manier op de kaart gezet. De liturgietuin is vormgegeven door dhr. Jaap van Ginkel. Bij hem is meer informatie verkrijgbaar: i i cvanginkel@kpnmail.nl of op www.shhk.goesweb.net Noten 1. H. Janse, kerken en torens in Zeeland, Zaltbommel, 1969, pag. 84. 2. C. Chavannes-Mazel e.a., Langs de oude Zeeuwse kerken, Baam, 1975, pag. 66. 3. In de weken van voorbereiding zoals Advent en Veertigdagentijd is de liturgische kleur paars, de kleur voor schulderkenning en boetedoe ning. Tijdens de feestdagen zoals Kerst en Pasen wordt wit gebruikt als teken van zuiverheid, reinheid, onschuld en inkeer. Met Pinksteren en alle andere dagen van viering waarin de Geest centraal staat wordt de kleur rood toege past. Rood is de kleur van martelaarschap, offer en lijden. Alle 'gewone zondagen' daartussen in de winter, zomer en herfst kennen de kleur groen. ITluikuek, fTlalvti mt<(hat* "fllt a Foto's bij dit artikel T. Lepoeter-Boes. Overzicht van de liturgietuin aan de noordzijde van het kerkgebouw.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 17