19 Foto 3, het nieuwe toiletgebouw. Het uitbouwtje (toilet) aan de consistorie is gesloopt. een nieuw financieel overzicht, onder andere op basis van de verkregen gege vens, kon worden opgesteld. De bouw- aanvraag werd op 13 juli 2013 inge diend, de omgevingsvergunning werd in september daarop verleend en overhan digd. Besloten werd om twee aannemers te vragen een prijs op te geven voor de werkzaamheden. De stukken werden eind augustus naar de aannemers gezon den, de prijsaanbiedingen werden eind september 2013 ingediend en daaruit bleek dat Bouwgroep Peters uit Middelburg de laagste inschrijver was. Gunning werkzaamheden Na intensief overleg kon het werk in november aan genoemde aannemer wor den gegund en konden de voorbereidin gen voor de bouw beginnen. De aanne mer startte op 25 november 2013. Bouwgroep Peters heeft de bouwplaats aangegeven als leerling bouwplaats, zodat ook jonge vaklieden hun opleiding deels konden volgen bij de werkzaamheden in Baarland. Nog net voor de kerstdagen was de fundering gereed en dank zij de milde winter kon het metselwerk, waar mee op 13 januari werd gestart, snel worden gerealiseerd. Het gebouwtje was vervolgens voorspoedig onder dak. De binnenafwerking, bestaande uit de toilet- wanden en het sanitair, volgde spoedig daarna. Op 21 maart vond de oplevering plaats. Wat nog restte was het schoon maken van het terrein en het afvoeren van de opslagcontainer maar ook dat was snel gebeurd. De aannemer heeft met raad en daad een uitstekende bijdrage geleverd aan de realisering van een betrekkelijk klein maar toch wel inge wikkeld bouwwerkje. En laten we ook vooral de vrijwilligers en de sponsoren niet vergeten die, om de kosten laag te houden, hebben gegraven, metselstenen gebikt, betimmeringen aangebracht, bestratingen gerealiseerd en een comple te electra-installatie gemonteerd. Zij zorgden ook voor het opruimen en nog veel meer. Financiering Juist door de financieringsmogelijkheden kwam het project in een stroomversnel ling. Zoals vermeld kwam in het najaar van 2012 de wens van een toilettengroep weer ter sprake. De noodzaak hiertoe was al eens eerder aan de orde geweest maar toch weer van tafel gegaan. Nu werd de zaak door de PC Baarland voortvarend aangepakt. In de vergade ring van 12 september 2012 werd beslo ten om architect Rothuizen te vragen onderzoek te doen naar de mogelijkhe den voor het realiseren van een toiletge bouw. Dit resulteerde in oktober 2012 in een schetsontwerp. Europese subsidie Op 19 oktober 2012 stond een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant dat het weer mogelijk was om Europese subsidie aan te vragen op grond van de Provinciale Subsidieverordening Inrichting Landelijk Gebied en As 4 LEADER, maatregel 413. Deze maatre gel betrof de leefkwaliteit op het platte land en diversificatie van de plattelands economie van het vastgestelde Plattelandsontwikkelingsprogramma (POP) als nadere invulling van de kader verordening, vallend onder het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling (ELFPO). Het betrof het restant van een budget. Daarom moesten de aanvragen voor 1 december 2012 compleet worden inge diend. Vanwege het korte tijdspad kon den eigenlijk alleen aanvragen die al vol ledig waren uitgewerkt worden ingezon den. Het toeval wilde dat de plaatselijke commissie bezig was met de uitwerking van het plan door architect Rothuizen, namelijk het bouwen van een toiletge bouw. De PC Baarland zag hierin de kans om door te pakken. Cofinanciering De eerste stappen werden enkele dagen later gezet tijdens een politieke bijeen komst in strandbrasserie "De Landing" in Baarland op 22 oktober 2012. Het thema was "De kracht en de kansen van het platteland voor het toerisme". Over toeval gesproken. Tijdens deze gelegen heid benaderde de PC Baarland infor meel de bestuurders van de provincie met de vraag of het beoogde toiletge bouw voor deze subsidie in aanmerking kon komen. Hiermee waren de eerste contacten gelegd. Begin november werd het plan informeel voorgelegd aan de provincie en ambtelijk besproken. Er werden, onder een aantal voorwaarden, mogelijkheden gezien om tot subsidië ring van de planvorming te komen. Een eis vanuit POP/ELFPO was echter dat tegenover elke euro subsidie een andere overheid een gelijk bedrag aan subsidie zou moeten betalen, de zogenaamde cofinanciering. Hierbij ging de PC Baarland uit van 40.000 euro subsidie. Dit betrof 20.000 euro vanuit POP/ELFPO en 20.000 euro van de gemeente Borsele. Op 14 november 2012 werd hiertoe een aanvraag inge diend bij Borsele met het verzoek om voor 1 december de subsidie toe te zeg gen. Na overleg met de plaatselijke com missie volgde eind november de toezeg ging van 20.000 euro. Hiermee kon het subsidieverzoek gereed gemaakt worden. In haar motivatie geeft de gemeente Borsele aan dat zij toejuicht dat het toi letgebouw ook gebruikt gaat worden voor andere activiteiten op het dorp en de toeristen naast de activiteiten van de kerk. Het gebouw wordt op deze wijze maatschappelijk breed ingezet en boven dien kan de exploitatie van de kerk ver-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 19