23 Overigens is het goed om te weten dat de rijksmiddelen voor restauraties sinds 2012 zijn overgeheveld naar de provin cies. Dit jaar wordt geëvalueerd of deze decentralisatie ook daadwerkelijk effec tiever uitpakt dan in de tijd dat het rijk deze middelen zelf verdeelde. De situatie in de provincie Zeeland Toen ik de provincie Zeeland en daar mee het mooie Abdij complex in Middelburg in 1997 verruilde voor de Rijksdienst voor de Monumentenzorg op een overigens net zo prachtige locatie bij Slot Zeist zei ik gekscherend dat Zeeland eigenlijk wel was uit-gerestau- reerd en dat ik op zoek ging naar nieu we uitdagingen. Toen was de grootste restauratie van de afgelopen decennia in de provincie Zeeland net gestart, name lijk die van de Basiliek in Hulst. Als ik mijn uitspraak van toen afzet tegen de monitorgegevens van de provincie Zeeland dan vind ik daarin eigenlijk wel een bevestiging. De rijksmonumenten in Zeeland staan er namelijk aanzienlijk beter voor dan in veel andere provincies en dan het gemiddelde voor heel Nederland. Jarenlang had de provincie extra subsi dies beschikbaar voor onderhoud en res tauratie wat in belangrijke mate heeft bijgedragen aan de staat van het Zeeuwse erfgoed. De onderhoudsstaat van de monumenten in Zeeland is in 89% redelijk tot goed te noemen, 5% beter dan in heel Nederland. Voor de behoefte aan restauraties zijn de cijfers wel heel opvallend. Slechts 2%, dat bete kent bij zo'n 70 monumenten is er spra ke van een restauratiebehoefte. Die score is zeer bijzonder. Zeeland past goed op zijn erfgoed. Je hoeft maar een rondje te lopen in Middelburg, Veere, Zierikzee, Goes of Hulst en je weet eigenlijk genoeg, de monitor is slechts een beves tiging van watje met eigen ogen kunt zien. Zoals beloofd kom ik van de kaart van Nederland, via de schaal van de provin cie Zeeland uit in Zierikzee. De meeste eigenaren van rijksmonumenten maken slechts één restauratie in hun leven mee, behalve als ze van het ene rijksmonu ment naar het andere verhuizen. Bij ker ken is die frequentie gemiddeld één res tauratie op 75 a 100 jaar. Toen ik bij de provincie Zeeland monumentenzorg mocht gaan bedrijven, ik spreek over het jaar 1977, was één van de eerste grotere restauraties die van de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het was ook de eerste opgave van de pas opgerichte Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die toen over een slecht gevulde portemonnee beschikte. Die restauratie werd in diverse kleinere fasen opgeknipt, waardoor men de eigen bijdrage gefaseerd kon realiseren. Als dan binnen veertig jaar weer een res tauratie noodzakelijk is, dan zijn er twee mogelijkheden: of de eigenaar heeft onvoldoende aandacht gehad voor de instandhouding na de restauratie of er is iets bijzonders met het gebouw aan de hand. Gelukkig kan ik u melden dat het gebouw de oorzaak is. Gebouwen uit de neo-tijdperken staan niet altijd even goed bekend om hun constructieve ste vigheid. In deze kerk zitten de proble men met name in de kapconstructie, ter wijl er ook grote problemen zijn met vocht, waardoor schimmels en zwam goed gedijen. De nu uitgevoerd restaura tie is dan ook benut om technische ver beteringen aan te brengen, waardoor we over veertig jaar niet weer aan een res tauratie toe zijn. De heer Jan van de Voorde, plaatsvervangend directeur bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Foto, L.M. van der Gouwe. Ook is het wel prettig dat we nu weer veilig in deze kerk kunnen zitten. Er zijn geen netten meer nodig om vallend stucwerk op te vangen. Het stucwerk is hersteld, evenals het metsel- en voeg werk aan de buitenzijde. Tegelijkertijd zijn er werkzaamheden uitgevoerd die meer mogelijkheden bieden voor het gebruik van deze kerk. Geen restauratie voor leegstand! De rijkssubsidie dat voor de restauratie beschikbaar is gekomen, kwam uit de laatste rijksregeling voor restauraties en is eigenlijk op het laatste nippertje toege kend. Deze regeling uit 2010 bood de mogelijkheid om uit iedere provincie maximaal vier restauraties te subsidiëren. Toen staatssecretaris Zijlstra in januari 2011 de subsidiebeschikkingen uitreikte, zaten er slechts twee beschikkingen voor Zeeuwse monumenten in de stapel, voor Fort Rammekens in Ritthem en voor de Watertoren in Domburg. De aanvrage voor deze kerk kwam pas heel laat bin nen en kon daardoor pas een maand later worden gehonoreerd. Op de begroting van ruim 2,2 miljoen euro is een rijks subsidie van ruim 1,5 miljoen euro toe gekend. Goed besteed geld om meerdere redenen: - de technische staat van dit gebouw vereiste ingrepen; - het gebouw moet na restauratie ook goed gebruikt kunnen worden; - en, heel belangrijk, de eigenaar heeft zich een goed opdrachtgever getoond. U heeft gewerkt met een architectenbureau en met bedrijven die in de monumen tenzorg hun sporen verdiend hebben. Kwaliteit bij de uitvoering betaalt zich op termijn zeker uit. Als de restauratie aan een monument is afgerond, begint eigenlijk het echte en vaak meest ondankbare werk. Hoe houd ik het monument in de staat waarin het na de restauratie is gebracht en hoe tillen we het naar een volgende generatie met behoud van functies. De rijksverantwoordelijkheid hiervoor is neergelegd in de Subsidieregeling Instandhouding Monumenten. Via deze regeling kan een subsidie worden ver strekt in 50% van de onderhoudskosten, waarbij een zesjarenplan het uitgangs punt vormt. Dat vereist van de eigenaar een nieuwe opdracht, namelijk om zo'n plan professioneel op te laten stellen, maar daarna ook uit te laten voeren en zorgvuldig te begeleiden. Goed opdrachtgeverschap in combinatie met creativiteit om de dekking te vinden voor de andere helft van de kosten van een dergelijk plan is het vervolg op deze restauratie. Het stichtingsbestuur felici teer ik van harte met de afronding van deze restauratie en wens ik daarnaast veel succes bij de instandhoudingsopgave in de komende jaren.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 23