25 spant 2 dekbalk 3 korbecl 4 korbeel 5 gebintplaat 6 spoor 7 nokgording 8 jukdekbalk 9 spantbalk 10 spantbeen 11 jukbeen gebint Tekening 2. Schematische doorsnede van een sporenkap. De korbelen 3 (schoren) zorgen voor de vormvastheid van de gebinten en de jukken. De korbelen 4, de platen 5 en de gording 7 zorgen voor de stabiliteit in de langsrichting van de constructie. pen en gatverbinding zwaluwstaartverbinding tekening 3 schuine lasverbinding Tekening 3. Houtverbindingen. Pen- en gatver binding. Zwaluwstaartverbinding. Schuine las verbinding. Bij Lissewege tussen Sluis en Brugge staat nog steeds een kapitale schuur van de abdij van Ter Doest uit 1275 of waar schijnlijk 100 jaar later volgens recent onderzoek. In de schuur werden de oogstopbrengsten van de Cisterciënzer monniken opgeslagen. Het is de zeer de moeite waard om deze schuur te bezoe ken, men zal versteld staan over dit monumentale bouwwerk, men waant zich in een grote kerk. De schuur heeft een lengte van ca. 50 meter, de breedte is bijna 23 meter en de hoogte ca. 30 meter (foto 1). De eerste gebouwen hadden nog primi tieve stapelconstructies die, naarmate de tijd vorderde, zich ontwikkelden tot ruimtelijke structuren bestaande uit gebinten, spanten, dwarsverbanden, sta- biliteitsverbanden, schoren en overige onderdelen (tekening 2). De houten onderdelen werden nu niet alleen maar gestapeld (op druk belast) maar ook op trek belast zoals in de balk die de onderkanten van twee spantvoe- ten met elkaar verbindt. Men had geleerd om allerlei houtverbindingen te maken en dat was nodig ook want inmiddels bestonden de constructies uit veel onderdelen die met elkaar verbon den moesten worden (tekening 3). De schuur van Ter Doest was een voor beeld voor de verdere ontwikkelingen waar niet alleen hout als bouwmateriaal werd gebruikt maar ook baksteen (teke ning 4). Een mooi voorbeeld van een geheel houten kerkgebouw is de Catharinakerk in Honfleur (Normandië) die door scheepstimmerlieden in de jaren 1466 (eerste deel) en 1497 (tweede deel) werd gebouwd. De invloed van de scheeps- bouwtechniek is duidelijk aanwezig maar dat is geen wonder want er werd in de havenstad door vaklieden gebouwd die gewend waren om met hout om te gaan UpgMtat -lij! bint korbecl korbeel plaat Spoor half gebint gebint tekening 4 doorsnede van de schuur van Ter Doest bij Lissewege Tekening 4. Doorsnede van de schuur van Ter Doest in Lissewege.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 25