Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 www.zeeuwsekerken.nl Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 06 53839008, email: johan_maliepaard@outlook.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G Flos, Graauw, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester J. Molenaar, Kats, lid Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, rekeningnummer (IBAN) NL24 INGB 0000 0996 92 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), F.P. Borggreve (Kats), A. Brugge (Waterlandkerkje), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), A.P. Punt (Zierikzee), J.H.A. Vermin (Baarland), G. van der Wal (Kats). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), El. Uil (Zierikzee), mevr. drs. LEI. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Elulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Frontpagina: Maria Tenhemelopneming, wandschildering in het noordtransept van de kerk in Graauw. Frans de Vos, 1916-1918, ca. 400 x 260 cm. (Foto T. Lepoeter-Boes, 2014.) Voor u ligt een nieuwe aflevering van het Bulletin van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Boordevol met stuk voor stuk interessante artikelen. Het hoofdartikel, van de hand van dhr. G(erard).J. Lepoeter, gaat over de kerk van de Heilige Maria Tenhemelopneming te Graauw in ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen. Verder zijn er belangwekkende artikelen over onder andere de liturgietuin in 's Heer Hendrikskinderen, kapconstructies van kerken en andere gebouwen, het nieuwe toeristisch trefpunt in Waterlandkerkje, de toespraak van de plaatsvervangend direc teur van de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed bij de opening van de Nieuwe Kerk te Zierikzee en een gewonnen monumentenprijs. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken is er trots op dat de redactie (zie de colofon hiernaast) van 'haar' Bulletin al een lange reeks van jaren artikelen op een dergelijk hoog niveau weet te leveren. Toekomst De Stichting Oude Zeeuwse Kerken oriënteert zich op de toekomst. Diverse kerkgenootschappen komen in de financi ële problemen en zoeken naar mogelijkhe den om hun kerkgebouw(en) af te stoten of er een herbestemming voor te vinden. Vergrijzing en ontkerkelijking zorgen voor een afnemend kerkbezoek, maar ook de krimp van de bevolking in bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen zorgt ervoor dat ker ken leeg komen te staan. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft een langjari ge (38 jaar) ervaring met het exploiteren van kerken in eigendom, het adviseren over toekomstige mogelijkheden (herbe stemming/ nevenbestemming/ herinrich ting) en het overnemen van kerken. Stichting Oude Zeeuwse Kerken onder zoekt de mogelijkheden om te groeien naar een organisatie met voldoende monu menten om als Professionele Organisatie voor Monumentenbehoud (POM) te kun nen worden geregistreerd. Hierdoor is er meer zekerheid over het in aanmerking komen voor rijkssubsidie. De groei daar naar toe brengt de noodzaak mee van een andere bestuursstructuur en op termijn een professionele bemensing. De uitdaging voor de komende jaren is met name om nieuw gebruik te bedenken voor leegko mende kerkgebouwen. Creatief onderne merschap, overtuigingskracht, geduld en samenwerking zijn hiervoor nodig. Zo heeft de gemeente Sluis, met veertig ker ken in haar midden én een dalend bevol kingsverloop, het initiatief genomen om onder het motto 'kerk, krimp en kans' ondernemers, bestuurders en beleidsmakers bijeen te brengen voor inspiratie en com merciële mogehjkheden. Tot slot Zeeland heeft naar de mening van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken een eigen, sterke monumentenorganisatie nodig. Gericht op het behoud en de her bestemming van de Zeeuwse monumenta le kerken, maar ook van ander cultureel erfgoed als molens, boerderijen, bunkers en dergelijke. Stichting Oude Zeeuwse Kerken roept gemeente-, kerkbestuurders en andere betrokkenen op met elkaar in gesprek te gaan. Graag nodigen wij u uit om in dat proces mee te denken en uw 'steen' bij te dragen. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter De kerk van de El. Maria Tenhemelopneming te Graauw Pag. 16 G.J. Lepoeter Een liturgietuin te 's-Heer Hendrikskinderen Pag. 18 F.G.C. Rothuizen L.M. van der Gouwe Het nieuwe toiletgebouw in Baarland Pag. 21 L.M. van der Gouwe Officiële opening Nieuwe Kerk Zierikzee Pag. 22 Toespraak van Jan van de Voorde Pag. 24 F.G.C. Rothuizen Bouwkundige onderwerpen Pag. 28 A. Brugge Toeristisch Trefpunt Waterlandkerkje Pag. 28 H. Uil Monumentenprijs Schouwen-Duiveland

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 2