7 GRAAUW H.Maria Hemelvaart Schaal 1500 Tekening van de kerk. (uit Ton van Nijnatten, Kerken in het Bisdom Breda, Amsterdam, 2004.) Plattegrond van de kerk. (uit Ton van Nijnatten, Kerken in het Bisdom Breda, Amsterdam, 2004.) eerste eeuwfeest van de parochie, zowel aan de noord- als aan de zuidzijde van de toren een kapel aan de kerk gebouwd. In de noordelijke kapel werd het doopvont geplaatst, terwijl de zuide lijke ingericht werd als Sint Godelievekapel. De verering van deze heilige was op initiatief van pastoor Jongeneelen begonnen in 1888 - ondanks dat er reeds vanaf 1806 een reli kwie van haar in de kerk aanwezig was en zou voortduren tot kort na de Tweede Wereldoorlog. Het omstreeks 1890 aangeschafte beeld van de Heilige Godelieve is nog altijd in de kerk aan wezig. De bestemming van de beide kapellen is naderhand gewijzigd. De noordelijke kapel is nu ingericht als Mariakapel, in de zuidelijke kwam het doopvont te staan. In het begin van de eenentwintig ste eeuw kreeg dit marmeren doopvont een plaats in het zuidelijke transept. De bevolking van Graauw bleef gestaag groeien. In 1914 waren er meer dan 2.200 inwoners. Dat betekende een toe name van 640 sedert de bouw van de kerk in 1855. De kerk was dus al gerui me tijd weer veel te klein. Het was dui delijk dat het kerkbestuur voor de opga ve stond om een drastische verbetering tot stand te brengen. Ondanks dat archi tect J. Oomen te Oosterhout na onder zoek van het gebouw verklaarde dat de oude kerk 'ziekelijk' was en afbraak en volledige nieuwbouw de voorkeur zou verdienen, was het kerkbestuur de over tuiging toegedaan dat dit financieel niet haalbaar was. Men kwam tot het inzicht dat het bou wen van een viering met een noord- en een zuidtransept aan de oostzijde van het bestaande kerkschip het beste was. Het priesterkoor moest hiervoor worden afgebroken en verder naar het oosten worden verplaatst. Ook een nieuwe sacristie werd in de plannen opgenomen. In totaliteit betekende het ongeveer een verdubbeling van de oppervlakte van het Overzicht van de bouwfasen van het kerkgebouw, (uit P. Verhuyck en C. Kisling (red.), Graauw door de eeuwen, Graauw, 2005.) kerk en bouwt-asen le fase: de eerste kerk 1uit 1804 met sacristie en pastorie (2), een schuur (3), en een kerkhof Ligging evenwijdig aan de Dorpsstraat, ca. 40 m van de straat. Bron: SA Hulst, kadasterkaarl 1827-1832. 2e fase: kerk uit 1855-56 (4), vijfhoekig pries terkoor, verbonden met nieuwe sacristie (SJ; de vermoedelijke ligging van de pastorie (2). Bron: Kadasterkaarl 1882, Middelburg. 3e fase: in 1866 wordt de nieuwe huidigepas torie gebouwd (5). Oude pastorie en schuur af gebroken. 4e fase: in 1905 bouw van twee kapellen aan de straatkant (6); in 1913-15 vergroting kerk (7) met dwarsbeuk, priesterkoor en sacristie. De omtrek van de kerk uit 1855-6 hebben we erop geprojecteerd (4). In 1938 is een verbinding gemaakt tussen pastorie en kerk. i Onze reconstructie op basis van de kadastertekeningen: de ligging van de eerste kerk ten opzichte van het huidige gebouw.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 7