14 Erfgoed en krimp Het op peil houden van de leefbaarheid is een cruciaal punt als het gaat om het begeleiden van krimp. Het voorkomt een negatieve spiraal. Mogelijkerwijs kan er vanuit het verbeteren van de leefbaarheid ook een positieve impuls uitgaan richting de bevolkingsdaling. Bovendien wijzen studies uit dat aantrekkelijk wonen in een krimpgebied prima kan.Voorwaarde is dan wel dat de leefbaarheid van de woonomgeving overeind blijft en dat de regio een positief imago blijft houden. Dit onderstreept de noodzaak bijzondere karakteristieken van de regio te bewaren en te versterken. De identiteit van een regio is dan ook een belangrijke variabele. Wij onderscheiden vijf aspecten die van invloed zijn op de leefbaarheid van een gebied en daarmee indirect ook op de bevolkingsontwikkeling aldaar. Dat zijn bereikbaarheid, voorzieningen, ruimtelijke kwaliteit, werkgelegenheid en sociale co hesie. Het bijzondere is dat religieus erf goed van invloed kan zijn op alle boven genoemde deelaspecten. Kerkgebouwen zijn in meer of mindere mate immers van belang voor: 1Het aspect bereikbaarheid, als bakens en oriëntatiepunten in het landschap (zie tekening la of foto lb). 2. Het aspect voorzieningen, als voorzie ning voor het geestelijk welzijn van de bevolking. Daarnaast is een kerk in potentie een verzamelplek voor al lerhande sociale voorzieningen (zang koor, nevenactiviteiten en dergelijke). 3. Het aspect ruimtelijke kwaliteit, van wege de monumentale waarden, als 'centrale plaats' in stad en dorp en vanwege de eerder genoemde func tie van baken in het landschap en Foto 1b. De Rooms-katholieke kerk van IJzendijke is bij uitstek een kerkgebouw waarvan de toren zeer bepalend is voor het silhouet van het dorp. Wie deze toren ziet, weet dat hij IJzendijke nadert. (Foto Maarten van Schijndel.) uniek beeldmerk van de verschillende kernen. Daarnaast speelt een goede ruimtelijke kwaliteit een rol bij het aantrekken van toeristen, maar ook als vestigingsmilieu voor bewoners en bedrijven. 4. Het aspect werkgelegenheid, omdat het beeldbepalende gebouwen zijn waar ook economische en maatschap pelijke functies in kunnen worden ondergebracht (vermeerdering vast- goedwaarde) en om die reden kun nen bijdragen aan de ontwikkeling van werkgelegenheid. Ook vormen kerken onderdeel van een 'toeristisch product' en kunnen ze een rol spelen als beeldmerk in logo's en in de bran ding van plaatsen. Indirect kunnen zij bijdragen aan de werkgelegenheid van een regio. 5. Het aspect sociale cohesie in de ge meenschappen, als plaats van samen komst voor geloofsbeleving - voor zover nog van toepassing - maar ook voor andere aan de geloofsbeleving gerelateerde functies als zangkoren, jeugdgroepen en dergelijke. Religieus erfgoed biedt veel kansen om een bijdrage te leveren aan de vitaliteit en leefbaarheid van een regio. Het is niet zo dat kerken an sich in staat zijn krimp tegen te gaan, maar de essentie van het project 'Kerk, Krimp en kans' is om zoveel mogelijk (waardevolle) kerken te behou den met als beoogd neveneffect de posi tieve gevolgen voor de leefbaarheid en de beleving van het gebied. Daarbij, zouden we het aandurven een beeld te schetsen van de Zeeuwse dorpen en steden zonder deze markante gebouwen? Zeker in de gemeente Sluis, met meer dan twee keer zoveel kerken als gemiddeld in Zeeland (circa 40 kerken op nog geen 25.000 inwoners, versus bijna 300 kerken op circa 380.000 inwoners), is dit een belangrijke karakteristiek. Niet alleen onderzoek Het project bestaat uit drie fases: een on derzoeksfase (fase l),een activiteitenfase (fase 2) en een business cases fase (fase 3). Deze opzet is gekozen om het project geen papieren werkelijkheid mocht blij ven, maar vooral ook iets teweeg moest brengen in de samenleving, idealiter het in gang brengen van een pfoces richting een oplossing. Daarom was een fase met activiteiten voor verschillende doelgroe pen cruciaal, bedoeld om het project 'in

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 16