15 Foto 2a. Hoewel West-Zeeuws-Vlaanderen een belangrijk concentratiegebied is wat wederop- bouwkerken betreft, staan er elders in de provincie ook bijzondere exemplaren, zoals de Geer- truidkerk (PKN) van Ouwerkerk, Schouwen-Duiveland. De kerk heeft een losstaande klokkentoren en een prachtig helder interieur. (Foto Maarten van Schijndel.) de markt' te zetten en vooral om de no dige 'energie' op te wekken. Toch was onderzoek het eerste waar het project zich op richtte. Zo bestond er nog geen helder beeld van de waarden van de circa 70 wederopbouwkerken in Zeeland, de kerken gebouwd in de periode tussen 1940 en 1970 (zie foto 2a en 2b).Juist voor de gemeente Sluis was dit een cruci aal gemis, omdat meer dan de helft van de veertig kerken in deze gemeente in deze periode is gebouwd. Daarbij zijn het over het algemeen ook nog eens de eerste ker ken die verdwijnen, omdat zij geen rijks- status hebben (op één kerk in Zeeland na, de RK kerk van Philippine, die door minister Plasterk is aangewezen in het kader van de 'top 100 van de wederop bouw'). De cultuurhistorische waardering heeft inmiddels aangetoond dat er veel waarden in het geding zijn, van ambach telijke kerken in traditionele trant zoals de RK Kerk in IJzendijke, tot bijzondere modernistische ontwerpen zoals de PKN Kerk in Oostburg. Ook kent Zeeland een unieke typologie van openluchtkerken voor de toeristen. Deze kerken zijn in de jaren vijftig van de twintigste eeuw op instigatie van het bisdom gebouwd om katholieke badgasten uit Brabant, Limburg en het Ruhrgebied de mogelijkheid te bieden op zondag de eredienst bij te wo nen. Het aantal katholieke kerken was in een hoofdzakelijk protestantse provincie als Zeeland immers maar dun gezaaid. Overigens had het Rijk door de aanwij zing van de kern Oostburg als een van de dertig belangrijkste wederopbouwge- zichten van Nederland al een belangrijke aanwijzing gegeven voor het belang van de wederopbouwarchitectuur in de ge meente Sluis. Deze 'top 30' werd opgezet als onderdeel van een andere pijler van de VER, architectuur en stedenbouw uit de wederopbouwperiode. Door de hele provincie door te lichten, kon er ook een kader worden geschetst waartegen de ker ken in de gemeente Sluis konden worden afgezet. De vele verwoestingen ten tijde van de Tweede Wereldoorlog maken van West-Zeeuws-Vlaanderen een concentra tiegebied van deze architectuur, waardoor deze stap noodzakelijk was. De andere onderzoeken hebben zich alleen tot de gemeente Sluis beperkt. De technische staat is een ander relevant gegeven dat meeweegt in de afweging die gemaakt moet worden. Aan de hand van de methodiek van de Rijksgebou wendienst zijn bijna alle veertig kerken nauwkeurig onderzocht. Sommige kerken blijken er betrekkelijk slecht voor te staan, terwijl anderen moeiteloos getransfor meerd kunnen worden zonder extra veel kosten te maken voor broodnodig herstel. Deze variabele is met name voor het beleidsproces en het bijbehorende kos tenaspect van belang. Over het algemeen verkeren kerken die reeds zijn herbe stemd in de beste staat van onderhoud, gevolgd door de protestantse kerken. De katholieke kerken blijken met de meeste onderhoudsachterstanden te kampen. Mogelijke verklaringen liggen in de cen trale aansturing (een zekere afstand tussen het bisdom en de lokale parochies), de gemiddelde grootte van katholieke kerken en de rijkere (lees: onderhoudsgevoeli gere) ornamentiek. Financiën speelden de hoofdrol in een onderzoek naar de exploitatiemoge lijkheden van de kerkgebouwen. Er is gekeken naar de verschillen tussen de inkomsten en de uitgaven die nodig zijn om het gebouw op orde te houden. De Foto 2b. Zicht op het interieur van de Geertruidkerk (PKN) van Ouwerkerk. (Foto Maarten van Schijndel.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 17