17 is acceptabel voor de bevolking, welke niet? Hoeveel is men bereid er zelf voor te doen om het kerkgebouw in eigen dorp of stad overeind te houden? Behoud wil iedereen, maar tegen welke prijs, en wie betaalt de rekening? Er moeten moei lijke keuzes gemaakt worden. Het goede nieuws van de enquête is: bijna alle geënquêteerden - waarvan circa de helft afkomstig uit West-Zeeuws-Vlaande ren en de andere helft uit overig Zeeland - hechten veel belang aan het behoud van kerkgebouwen. Driekwart is het eens met de stelling dat kerken van oudsher het hart vormen van de dorpsgemeen schap en datje met sloop het hart uit die gemeenschap verwijdert. Ook is men het er over eens dat herbestemming een zinvolle oplossing is voor kerkgebouwen die aan de eredienst worden onttrokken. En vijfentachtig procent ziet daarbij een belangrijke rol weggelegd voor de over heid om dit financieel te ondersteunen. Bijna zestig procent is bereid jaarlijks een kleine financiële bijdrage te leveren aan de instandhouding van beeldbepalende kerkgebouwen in de eigen woonplaats of gemeente. En een kleine veertig procent is als vrijwilliger bereid een steentje bij te dragen aan de instandhouding van kerk gebouwen.Tijd is dus kostbaarder dan geld. De debatten waren druk bezocht. De discussie toonde de emotie en het belang dat mensen hechten aan de kerk als in stituut, maar ook aan de kerk als gebouw. Behoud van het kerkgebouw was echter niet voor alle aanwezigen het belangrijkst. Sommigen wensten geen leegstand van het gebouw te accepteren, omdat hier een nadelige werking voor de publieke ruimte van uitging. Liever directe sloop van een kerkgebouw dus, dan een situatie van langdurige leegstand met bijbehorend verval. Er werd veel belang gehecht aan een passende herbestemming, veelal ge legen in de sociale of culturele sfeer. Een aanwezige zag nog liever een moskee (ge- loofsfunctie) in de kerk komen, dan een boekhandel zoals in de Dominicanerkerk in Maastricht gerealiseerd is. Debatleider Ron Lubbersen van SCOOP constateerde dat de bevolking relatief veel van de over heid verwacht en een keus maakt voor dure, veelal onhaalbare, oplossingen. Het is immers onmogelijk om van elke kerk in elk dorp een concertzaal te maken. Wethouder Peter Ploegaert maakte echter korte metten met illusies over een over heid die alle problemen wel zal oplossen. De bevolking zal medeaandeelhouder van de oplossing moeten worden. Met als kanttekening dat de bedragen die omgaan in een restauratie of herbestemming dus danig groot zijn, dat de overheid altijd wel een bepaalde rol zal houden. De Andreas- parochie, die alle rooms-katholieke kerken in West-Zeeuws-Vlaanderen in eigen dom heeft, maakte duidelijk er ook zo in te staan: als er lokaal geen 'energie' is en men weinig voor het eigen kerkgebouw lijkt over te hebben, is de keus over de verdeling van schaarse middelen meestal snel gemaakt. Dan gaat het geld naar dat gebouw dat wel breed gedragen wordt in de samenleving. Een andere constatering was dat de jongere generaties waarschijn lijk veel rekkelijker zijn als het gaat om de vraag wat nog wel of niet meer acceptabel is bij een herbestemming. Ander perspectief Het jongerendebat, met een doorsnede van jongeren uit het jongerenpanel van de Provincie Zeeland, Jouw Zeeland, liet de andere kant zien. Er zijn wel degelijk oplossingen denkbaar die voor de huidige generatie controversieel zijn, maar voor de jongeren zeer wenselijk zijn (zie foto 5). De wens werd breed gedeeld dat er fees ten georganiseerd zouden mogen wor den, omdat er voor jongeren in de regio weinig te doen is. Naast frisfeesten voor jongeren die nog geen alcohol mogen drinken - werden ook LHBT-feesten voor lesbiennes, homo's, biseksuelen en transgenders specifiek genoemd. Maar ook sportfaciliteiten zouden prima in een kerkgebouw georganiseerd kun nen worden, evenals plekken om samen te komen, huiswerk te maken en jonge ondernemers een werkplek te geven. Beleidsmedewerker voorzieningen Patrick van Herwaarden van de gemeente Sluis denkt dat het realistische gehalte van deze ideeën beperkt is: "Er zijn immers steeds minder jongeren in de gemeente en zelfs onze enige voorziening voor voortgezet onderwijs, het Zwincollege, dreigt binnen een aantal jaren onder een kritische grens te komen". Het debat heeft echter aange toond dat jongeren, de ouderen van straks, wel anders aankijken tegen de mogelijk heden die kerkgebouwen bieden. Welke bestemming zou de kerk volgens u wel en welke absoluut niet mogen krijgen? Concertzaal/gehoorzaal Bibliotheek Stiltecentrum Dorpshuis Aula/uitvaartcentrum Woning/appartement Kunstenaarsatelier Medische groepspraktijk Kantoor Opvangtehuis Oefenlokaal voor muziekbands (rock e.d.) School Crèche Café/restaurant Bovengrondse begraafplaats (urnen/kisten) Verzamelgebouw met boetiekjes Low budget hostel Winkel/detailhandel Overdekte markt Speelhuis voor kinderen Sport/gymnastieklokaal/fitnesscentrum Moskee/tempel/synagoge Klimwand Supermarkt Parkeergarage l wel niet 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Figuur 4. Een van de vragen in de bevolkingsenquête had betrekking op de meest gewenste of meest ongewenste functie in een kerkgebouw. De uitkomsten zijn niet verassend, maar tonen wel aan dat de bevolking over het algemeen kiest voor de meest 'vriendelijke' functies, die over het algemeen onvoldoende inkomsten voor de instandhouding genereren. (Bron: SCOOP.)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 19