18 Foto 6. Tweesterrenchef Edwin Vinke (De Kromme Watergang, Slijk- plaat) praat na met de gasten in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Foto 5. Een korte eetpauze tussen het brainstormen en de presentaties, jongerendebat in de Grote kerk van Groede. Foto 7. In verschillende sessies zijn er ondernemers bij elkaar geweest om te brainstormen over imaginaire kerkgebouwen, maar in een later stadium ook over concrete kerkgebouwen in de gemeente Sluis. Dat bredere draagvlak bij mensen zonder betrokkenheid bij de kerken bleek deels ook al bij het deelproject 'Koken voor Kerken', waarbij sterrenkoks uit de ge meente, Edwin Vinke (De Kromme Wa tergang en Syrco Bakker (Pure C drie dagen kookten in de Sint Baafskerk in Aardenburg (zie foto 6). De sfeer in de kerk werd hoog gewaardeerd. Sterren koks Het heeft in ieder geval inspirerend gewerkt. De Sint Baafskerk is daarna gaan koken voor de buurt, waarbij er stamtafels zijn ingericht voor buurtgenoten. Hierbij werd stevige stamppot geserveerd. Ook de gemeente Sluis is enthousiast over de mo gelijkheden geraakt en heeft besloten in de kerk de feestavonden voor jubilarissen te organiseren. Een permanente horeca- bestemming zou nog prima kunnen, zeker in de 'foodregion' Zeeuws-Vlaanderen. Het blijft in dat opzicht jammer dat dries terrenchef Sergio Herman van Oud-Sluis in een buitenwijk van Antwerpen een kerk tot restaurant transformeerde en niet in de gemeente Sluis. Ondernemers gezocht Bij alle goede ideeën die je kunt be denken, zal er altijd iemand moeten zijn die het kan en wil betalen. Zeker in een krimpende regio is dit een van de grootste, zo niet de allergrootste uit daging. Oplossingen die in Arnhem of Amsterdam van de grond komen, zijn meestal niet geschikt om in een dorpje in Zeeuws-Vlaanderen tot ontwikke ling te brengen. Een bijzonder onderdeel van het project waren de speeddates met ondernemers, om actief op zoek te gaan naar investeerders die wat zien in een kerk als bedrijfslocatie (zie foto 7). Het innovatiecentrum Dok 41 inVlissingen heeft honderden ondernemers van bin nen en buiten Zeeland uitgenodigd om onder het genot van een eenvoudige maaltijd mee te denken over de toekomst van het religieus erfgoed in deze regio. Slechts een klein percentage van de ge nodigden gaf gehoor aan de vraag, waar door er uiteindelijk twee avonden belegd konden worden, met op elke avond vijf entwintig ondernemers.Voor enkele seri eus geïnteresseerden en mensen die niet aanwezig konden zijn, is vervolgens nog een derde en later nog een vierde speed- date georganiseerd. Wederom bleek de werkelijkheid weer barstig: (goede) ideeën bleken er vol doende te zijn, maar die leiden in een dunbevolkte regio nog niet direct tot een haalbare business case. Een bedrijf met investeringsplannen voor plaatsen van op slag van goederen bleek tenminste 50.000 inwoners binnen een straal van tien kilo meter te verlangen om tot een reëel ex ploitatiemodel te kunnen komen, dicht heden die in (West) Zeeuws-Vlaanderen onmogelijk bereikt kunnen worden. Ook bedrijven in bijvoorbeeld bruidsmode lopen tegen dit soort 'harde' economische grenzen aan. Sommige instanties, zoals het Ledeltheater willen hun diensten vanuit de thuisbasis Oostburg uitbreiden naar kernen aan de kust om ook de toeristen te kunnen bereiken, maar dit soort mo dellen zijn niet geschikt om een volledig kerkgebouw te kunnen exploiteren. Alle inspanningen ten spijt, gaan dingen soms gelukkig op een natuurlijke wijze de goede kant uit. Een kerk waar voor iedereen de hoop eigenlijk al een beetje had opgegeven (minder waardevol, tech nische staat niet optimaal, locatie in kleine kern), was de rooms-katholieke Sint Eligiuskerk van Hoofdplaat. Deze kerk is na slechts enkele maanden verkocht aan een Belgisch echtpaar dat het gebouw wil transformeren in een Bed en Breakfast. Hoewel dit op zichzelf nog geen garantie betekent voor het behoud van dit ge bouw, is het wel een hoopvolle ontwik keling. Een mogelijke verklaring is dat

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2015 | | pagina 20